Downhilloví jezdci budou znovu sjíždět Kozákov

24.07.2012 21:18:15 | Autor: Petr Ježek a kch | Rubrika: SPORT | Obce: Chuchelna

Downhilloví jezdci budou znovu sjíždět Kozákov

Ve středu 25. července vypukne již čtvrtý ročník čtyřdenní akce Kozákov Challenge. Nejvyšší horu v Českém ráji tak opět obsadí sjezdaři na „divokých prkýnkách", kteří sviští z kopce dolů někdy i hlavou napřed přes 100 kilometrů za hodinu!

Čtvrtý ročník Kozákov Challenge je letos zároveň i čtvrtým závodem seriálu IGSA World Cup Series a premiérově i oficiálním mistrovstvím České republiky. Na Kozákově uvidíte od 25. do 28. července největší hvězdy tohoto sportu.

V roce 2010 se v půlce srpna konal druhý ročník Kozákov Challenge, který ale poznamenalo počasí. Pro hustou mlhu a vytrvalý déšť nebyli závodníci vpuštěni v dalších dnech na trať. O výsledcích šampionátu tak rozhodly jen časy, které dosáhli závodníci v jednotlivých kategoriích už v kvalifikačních jízdách.

Loni na třetím ročníku už vše proběhlo bez problémů a mohly se odjet všechny soutěžní jízdy, počítané do světového poháru, v plánovaném rozsahu. Na atraktivní závody se přišlo podívat kolem dvou tisíc diváků, kteří lemovali skoro celou trať.

Kozákovský závod získává stále větší prestiž

Do Kozákova má letos namířeno 180 jezdců. Mezi nimi nebude chybět Kanaďan Patrick Switzer, vítěz světového poháru z loňské sezony, jeho krajan s českými předky Mischo Erban nebo Švýcar Christoph Batt. Obrovský zájem o tradiční závod, který si vybudoval ve světě downhill skateboardingu silné jméno, dokazuje fakt, že registrace byly vyprodány během jediného týdne.

Na závodníky čeká tři a půl kilometru dlouhá trať, na které budou dosahovat rychlostí kolem sta kilometrů v hodině. Závodit se bude v kategoriích Longboard, Classic luge a Streetluge. Ve středu jsou na programu tréninková kola, od čtvrtka do pátku bude probíhat kvalifikace a v sobotu celá akce vyvrcholí finálovým dnem.

„Závod Kozákov Challenge si ve světě velmi rychle vydobyl respekt jezdců pro svou náročnost a získal jejich srdce díky pohodové atmosféře po celou dobu konání. Z malého závodu v srdci Evropy jsme se přehoupli do kolosu, nabízejícího nejlepší možný komfort jak pro jezdce, tak pro diváky. Tento rok očekáváme opět posunutí rychlostního rekordu, který již v minulých letech přesahoval 100 km/h, což je úctyhodný výkon. V neposlední řadě přijďte podpořit Čechokanaďana Mischo Erbana a ostatní jezdce světové špičky. Podívaná to bude více než fascinující," řekl pořadatel Jan Profous.

Zdejší trať patří k nejrychlejším

Longboard skateboarding je nejoblíbenější z downhillových sportů. Jezdec stojí na prodlouženém skateboardu (longboard) a na Kozákově může při správně ovládané stabilitě dosáhnout rychlosti až 90 km/h. Classic Luge, neboli Buttboard, se vyznačuje tím, že jezdci leží na zádech na prknech, která jsou širší i větší než u předchozí disciplíny a mohou na trati vyvinout rychlost až 100 km/h.

Kozákov Challenge promofoto 2010 Nejrychlejší disciplínou je Streetluge, kde jezdec může atakovat rychlost 110 km/h díky konstrukci prkna s více koly a výšce jen 3-5 cm nad vozovkou. To umožňuje lépe udržet rovnováhu v zatáčkách. Na Kozákově byla doposud na trati dlouhé 3,4 km naměřena nejvyšší rychlost 105 km/h.

Vstupné na závod je po celou dobu zdarma, trať je po celé délce přístupná. Závod je pořádán českou asociací downhillových sportů  - Czech Gravity Sports Association o.s.

Na trati i na vrcholu u stanů bude v sobotu zajištěné občerstvení, o zábavu se po závodě postarají djs v hudebním stanu Race Fest Zone a také v Jagermaister party stanu, kde bude mimo jiné probíhat promítání videí. Na místě je možnost kempování i ubytování.

Program Kozákov Challenge 2012:

Středa 25. 7.  10.00 - 18.00    freeride/ volné jízdy
Čtvrtek 26. 7.
10.00 - 12.00    freeride/ volné jízdy
                       14.00 - 18.00    kvalifikace
Pátek 27. 7. 
9.00 - 13.00    freeride/ volné jízdy
                   14.00 - 18.00    kvalifikace, závod o mistra České republiky
Sobota 28. 7.
8.00 - 19.00    hlavní závod
Časy se mohou změnit v závislosti na počasí a celkovému průběhu.

Downhillové sporty v Česku

Downhillové sporty, rozdělené na bikeové a skateboardové zažívají v České republice vzestupný trend již přes 10 let. Bike - to jsou sjezdy členitým terénem (i uměle dotvořeným) na celoodpruženém horském kole.

Pro downhill skateboarding se využívají speciálně konstruovaná prkna -  Longboard (dlouhý skateboard, jízda vestoje), Classic Luge/ Buttboard (dlouhý skateboard, jízda vleže na zádech), Streetluge (složitější buttboard, jízda vleže na zádech), Dirtbike (skateboard s velkými koly, jízda vestoje) a například také Skullboard (dlouhý skateboard, jízda po břiše, hlavou napřed).

Od roku 2001 pořádala Czech Gravity Sports Association neoficiální setkání příznivců downhill skateboardingu jejichž počet pozvolna narůstal. V roce 2009 byl uspořádán první mezinárodní závod v regionu střední a východní Evropy Kozákov Challenge, který měl status Mistrovství Evropy. Za čtyři dny navštívilo více než 2500 diváků, kteří zhlédli jízdy 122 jezdců z celého světa. V dalších ročnících postupně narůstala účast závodníků i diváků.

Dosavadní kozákovští vítězové prestižní kategorie longboard:
2009 - Martin Siegrist
2010 - Christoph Batt
2011 - Patrick Switzer

Předešlé závody Kozákov Challenge:

Skateboardisti se dočkali pro závody na Kozákově lepšího počasí

Skateboardisti se dočkali pro závody na Kozákově lepšího počasí

Vítěze závodu světové série určila už kvalifikace

Vítěze závodu světové série určila už kvalifikace

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 9 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Šaldovo a Naivní divadlo podpoří kraj sedmi miliony korun

Poskytnutí neinvestičních a investičních dotací z rozpočtu Libereckého kraje Naivnímu divadlu Liberec a Divadlu F. X. Šaldy Liberec schválili na svém zasedání krajští radní. V souladu s memorandem uzavřeným mezi Libereckým krajem a statutárním městem Liberec je vyčleněno v rozpočtu odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu 5 milionů korun na investiční dotace a 2 miliony korun na podporu těchto divadel. „Dva miliony korun rozdělí kraj coby provozní příspěvek mezi obě scény. Částkou 1 470 000 korun podpoří činnost Divadla F. X. Šaldy a 530 000 korunami Naivní divadlo," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Jablonec se připravuje na nákup elektřiny a plynu na burze

Jablonec nad Nisou začne nakupovat elektrickou energii a zemní plyn na příští rok na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKBK), a to formou centralizovaného zadávání. Nakupovat energetické komodity může město pro sebe i pro zřizované organizace i po částech. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krajský přebor hrála čtyři mužstva z Pojizeří, Turnov míří zpět do divize
Podpořte restaurování kazatelny v Bozkově v památkářské soutěži
Fotoohlédnutí za oslavou 120 let fotbalu v Turnově
Krajským uprchlickým centrem prochází méně lidí. Nebude zde již lékař
Krajská knihovna chystá prázdninovou šifrovací hru pro čtenáře

Nejčtenější články

28.06.: Hasiči zasahují v Horkách u požáru sila s dřevěnými pilinami
28.06.: Anonym hrozil bombou v průmyslové zóně v Turnově, evakuovali 70 lidí
27.06.: Fotbalisté FK Přepeře zažili nejúspěšnější sezonu ve své historii

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT