Druhá přednáška muzejního cyklu je o mincích vévody Albrechta

17.03.2024 09:09:45 | Autor: Andrea Zikmundová | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

Druhá přednáška muzejního cyklu je o mincích vévody Albrechta

Městské muzeum Lomnice nad Popelkou zve srdečně všechny občany na druhou přednášku jarního cyklu Jana Viduny, nazvanou Mincovnictví vévody Albrechta z Valdštejna, která se uskuteční v úterý 19. března od 17 hodin.

Autor se téměř čtvrt století zabývá mincovnictvím a grafikou doby Albrechta z Valdštejna. Při vzniku soukromého Valdštejnova muzea a mincovny v Jičíně se podílel na zřízení stálé expozice. V roce 2021 uspořádal mimo jiné i výstavu Harant a jeho doba - dobové grafiky, mince a knihy. V roce 2023 vydražil v aukci originál cestopisu Kryštofa Haranta pro hrad Pecka.

Posluchač se dozví, mimo jiné, co vedlo Valdštejna k ražbě vlastních mincí, jakým způsobem zřizoval mincovnu v Jičíně, jaké těžkosti jej provázely při obstarávání drahých kovů pro ražbu mincí, kde se nacházela první jičínská mincovna a kde později zřídil novou. Zmíněna bude i ražba mincí ve slezské Zaháni, jaký byl osud mincoven po zavraždění v Chebu, jaké mince Albrecht z Valdštejna razil a jaká je dnes jejich vzácnost a cena na světovém sběratelském trhu.

V rámci přednášky budou vystaveny některé z původních ražeb z jičínské a zaháňské mincovny, z nichž některé nebyly doposud publikovány v odborné numismatické literatuře. Vystaveny budou též i moderní ražby, které připomínají jeho osobu a události s ním spjaté. Dále bude k vidění životopis Albrechta z Valdštejna od G. Priorata s jedním z nejstarších knižních vyobrazení jeho mincí a několik vévodových portrétů na původní grafice ze 17. století. Dále autor pohovoří o vybrané odborné literatuře, jež se věnuje Valdštejnovu mincovnictví; ty si budou moci posluchači také osobně prohlédnout. Akce se koná u příležitosti 390. výročí vévodovy tragické smrti.

Vstupné bude opět dobrovolné.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jarní muzejní přednášky v Lomnici zahájí Petra Zíková

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Maloskalské galerii zahájí výstavu nazvanou Mařka
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola
V Chuchelně uvízl na stromě paraglaidista
Obrazem: 19. ročník Spanilé jízdy Cyklostezkou Járy Cimrmana
Hořela skládka odpadu v Košťálově

Nejčtenější články

16.06.: Hořela skládka odpadu v Košťálově
16.06.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola
14.06.: V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT