Družstvo Granát Turnov si letos připomene 70 let existence

16.01.2023 07:18:56 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Družstvo Granát Turnov si letos připomene 70 let existence

V roce 1953 vzniklo družstvo umělecké výroby Granát, které je neodmyslitelnou součástí šperkařské historie města Turnov.

Na úplném začátku příběhu družstva Granát Turnov byla hrdost turnovských zlatníků, kteří nechtěli po 2. světové válce nechat tento jedinečný skvost upadnout v zapomnění. V tomto období výrobu granátového šperku okrajově zajišťovalo družstvo Soluna. V roce 1953, po odtržení turnovské pobočky, vzniká nové družstvo s názvem Granát, lidové družstvo zlatníkův Turnově, které se specializovalo se na výrobou šperků s českými granáty a v této produkci pokračuje dodnes. 

„Rok 1961 přináší rozšíření výrobní kapacity o brusiče drahých kamenů sloučením s družstvem Precious. Ve stejném roce byla otevřena první prodejnu šperků s českými granáty v Turnově na náměstí. Od roku 1966 působí družstvo pod názvem Granát, družstvo umělecké výroby, Turnov a o sedm let později již vlastní ochrannou známku Český granát a označení Český granátový šperk," poznamenala za družstvo umělecké výroby Granát Iveta Beránková.

Zasazování granátů<br />Autor: Archiv Granát Turnov, d. u. v. Významným rokem je pro Granát, družstvo umělecké výroby, Turnov rok 1996, kdy si družstvo pronajímá a posléze odkupuje povrchový důl Podsedice na Litoměřicku a otevírá těžbu granátové suroviny. Toto rozhodnutí bylo stěžejní a dnes je jedním ze základních kamenů úspěchu na trhu. Těžební prostory byly v roce 2019 rozšířeny o lokalitu v Dolní Olešnici v Podkrkonoší. Vytěžená surovina českých granátů se zpracovává pouze pro produkci šperků družstva Granát, družstvo umělecké výroby, Turnov.

Od založení družstva uběhlo 70 let a turnovský Granát má za sebou řadu úspěchů, získal mnohá prestižní ocenění. Dnes se pyšní sítí svých prodejen, vlastní galerií v Turnově i Muzeem českého granátu v Praze. „Za úspěchem družstva stojí všichni její bývalí i současní zaměstnanci, spolupracovníci, obchodní partneři. Všem těmto patří velký dík! Budeme se těšit, že letošní významné výročí společně oslavíme na Dni otevřených dveří v září 2023," dodala Iveta Beránková.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Galerii Granát je do března výstava obrazů Hany Čapkové
Výrobní družstvo Granát Turnov oceněno mezi nejlepšími firmami
V galerii Granát Turnov ukážou zájemcům rytí do drahých kamenů

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kotrmelec Jitky Smutné uvidíte na Smržovce

Zveme vás v pátek 8. března od 18 hodin na zábavnou talkshow ve smržovském Parkhotelu, kterou moderuje Tomáš Barták. Více podrobností

Slavnostně odhalili korunku pro soutěž Miss Czech Republic 2024

Již 15. ročník soutěže Miss Czech Republic 2024 představil své finalistky. Dívky se nyní budou připravovat na květnové finále, které odvysílá hlavní mediální partner TV NOVA na stanici Nova Fun. Spolu s krásnými soutěžícími byla poprvé odhalena také korunka pro vítězku, již tradičně vzešla od Olgy Kopalové Rynešové z jablonecké dílny ŠENÝR Bijoux. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na sociální služby v regionu míří od ministerstva více než miliarda
Stav povrchů vozovek v regionu zlepší další rekonstrukce
Z Liberce do Českého ráje vyjedou během sezony posilové spoje ČD
Krajská knihovna vydala další zvukovou knihu
Opět je tu grantová výzva Milion pro Turnov

Nejčtenější články

18.02.: FOTO: Beran a Bizon pozvali do Svojku fotbalové hosty
19.02.: Do konce března probíhá těžba v lese na Šetřilovsku
19.02.: Krajská záchranka má deset nových vozů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT