Dubnová výzva 10 000 kroků v Turnově ve znamení 750

21.05.2022 19:30:40 | Autor: Partnerství pro městskou mobilitu, mj, pjs | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Turnov

Dubnová výzva 10 000 kroků v Turnově ve znamení 750

Skončila dubnová Výzva 10 000 kroků, do níž se přihlásilo přes 13 000 účastníků z celého Česka. Během 30 dnů společně zdolali bezmála 2 300 000 kilometrů při denním průměru přes 76.000 km, což je stejná vzdálenost, jako by každý den obešli 33x Českou republiku.

Cílem výzvy je podpořit společnost v pravidelném pohybu, který je pro naše zdraví klíčový. Chůze je nejpřirozenější pohyb, který zvládne prakticky každý. Zároveň je jedním z nejlepších léků na „nemoci životního stylu", jako je stres nebo obezita. Ty přitom podle Světové zdravotnické organizace mohou za více než 70 % všech úmrtí ve světě.

Výzva má i další ambice, a to vyvolat debatu nad veřejným prostorem nebo propagovat koncept měst krátkých vzdáleností, který známe např. z Paříže. „Proč jezdit na malý nákup nebo do nedaleké práce autem? Pokud to dává smysl, je vhodné kratší vzdálenosti ujít pěšky nebo třeba ujet na kole. Pohybem se odbourává stres, zvyšuje obranyschopnost organismu a oproti autům je výrazně šetrnější k našemu zdraví i peněženkám," popisuje Jaroslav Martinek ze spolku Partnerství pro městskou mobilitu, který výzvu pořádá dvakrát ročně.

Dubnové kolo Výzvy 10 000 kroků oficiálně podpořilo 91 měst a obcí České republiky. V soutěži mezi nimi zvítězil Slaný před Dobříší a Zábřehem, následovaly Bruntál, Olomouc, Krnov, Prostějov, Turnov, Kutná Hora a Uherské Hradiště. V některých obcích byla výzva extrémně oblíbená a výzvy se tam účastnil každý padesátý občan! Nejvíce lidí se zapojilo ve městech: Olomouc (613), Krnov (503), Prostějov (444), Turnov (335), České Budějovice (276), Zábřeh (257), Dobříš (248), Brno (240), Bruntál (199) a Slaný (198).

Novinkou letošního ročníku bylo také zapojení firem a třídních týmů. Do výzvy se zapojilo přes 100 školních tříd, což pomáhá vybudovat zdravé pohybové návyky od útlého věku a eliminuje riziko nadváhy. Účastníci se mohli sdružovat v kamarádských, třígeneračních nebo partnerských týmech. Dohromady jich mezi sebou soutěžilo okolo 1 200.

Nejmladšímu účastníkovi bylo 6 let a nejstaršímu přesně o osm dekád více. Nejlehčí účastník vážil 20 kg, nejtěžší v den zahájení akce 196 kg. Absolutní vítězem se stal Zdeněk Čabla ze Slaného s 2 389 body (2125 km), na celkově druhém místě skončila Libča z Želechovic za 1 654 bodů (1273 km). Nejvíce ze všech účastníků zdolala celkově pátá Heluscha z Mostu, a to 2.138 km (denní průměr cca 71,3 km). Těmto výkonům se na první pohled ani nedá věřit, a proto je pořadatelé kontrolují. Za nejlepšími účastníky osobně jezdí, aby si s nimi třeba i zaběhali a ověřili si tak, že je vše v pořádku. Výzva zkrátka odkrývá obrovský potenciál člověka. Zvítězil tým „Slaný sobě :-)" ze Slaného, který získal 1700 bodů a zároveň toho také nejvíce nachodil (9 192 km). Na druhém místě skončila „Hovada" z Dobříše a na třetím „Budoucí laně" z Turnova.

Do celkových výsledků se počítala chůze, běh nebo nordic walking, přičemž se lidé mohli věnovat jedné z těchto aktivit nebo je libovolně střídat. Nejvíce účastníků upřednostňovalo chůzi. Minimálně jednou běželo 1548 soutěžících. Nordic walkingu se alespoň jednou věnovalo 980 účastníků.

Turnovská Výzva 10 000 kroků se symbolicky nesla v duchu turnovského výročí 750. Zapojily se třídní kolektivy, pracovníci škol, městského úřadu, a to často s cílem nachodit právě 750 km. Řada z nich však tuto vytyčenou metu násobně překonala. Dost možná, že překonali i sami sebe. Pokud se Vám během výzvy podařilo zdokumentovat Vaši 750, neváhejte se podělit o fotografii nebo video, rádi zveřejníme s vyhlášením výsledků turnovské výzvy.

Slavnostní vyhlášení turnovské Výzvy 10 000 kroků se odehraje v pondělí 23. května od 16:30 na náměstí Českého ráje. Doplní tak program Turnovské 750, štafetového běhu městem pro 750 účastníků. Těšíme se na všechny neúspěšnější účastníky výzvy, ale i na všechny ostatní, kdo se na náměstí Českého ráje vydají.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Akce k výročí Turnov 750 let aktuálně v květnu
10 000 kroků nebo 750 km? Dejte šanci chůzi!
Ocenění pro nejzdatnější účastníky výzvy 10 000 kroků v Turnově
Účastníci říjnové Výzvy 10 000 kroků obešli každý den zeměkouli
Jak pokračuje výzva 10 000 kroků v Turnově
Turnov se umístil v dubnové výzvě 10 000 kroků na 6. místě
Turnováci si mohou jít o velikonočním víkendu zasportovat!
Turnov se zapojil do projektu Deset tisíc kroků

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Příjem žádostí o kotlíkové dotace odstartoval v pátek 1. července

V pátek 1. července v 9 hodin spouští Liberecký kraj příjem žádostí do programu Kotlíkové dotace v Libereckém kraji IV. Žádosti se budou podávat elektronicky prostřednictvím odkazu na krajském dotačním portálu https://dotace.kraj-lbc.cz/kotlikove-dotace. Odesláním elektronické žádosti si žadatelé zajistí pořadí podle data a času doručení. „Poté je třeba do 10 pracovních dní od podání elektronické žádosti doručit její písemnou verzi včetně příloh na adresu krajského úřadu," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. Podrobný článek

Šaldovo a Naivní divadlo podpoří kraj sedmi miliony korun

Poskytnutí neinvestičních a investičních dotací z rozpočtu Libereckého kraje Naivnímu divadlu Liberec a Divadlu F. X. Šaldy Liberec schválili na svém zasedání krajští radní. V souladu s memorandem uzavřeným mezi Libereckým krajem a statutárním městem Liberec je vyčleněno v rozpočtu odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu 5 milionů korun na investiční dotace a 2 miliony korun na podporu těchto divadel. „Dva miliony korun rozdělí kraj coby provozní příspěvek mezi obě scény. Částkou 1 470 000 korun podpoří činnost Divadla F. X. Šaldy a 530 000 korunami Naivní divadlo," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Otevřeli nová sportoviště v Horní Branné a Valteřicích
Severočeské muzeum v Liberci vystavuje renesanční církevní oděv
Festival v Berlíně představil Liberecký kraj: sirupy, mošty, kávu i Ještěd
Žitavská úzkokolejka už projela po opraveném mostě přes Mandavu
Kulturní léto v Semilech 2022

Nejčtenější články

01.07.: Po bouřce opět zasahovali krajští hasiči
02.07.: Historické vlaky jezdí o prázdninách z Turnova do Rovenska a Semil
02.07.: Bozkovská pouť má tradičně i sportovní nádech

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT