Dva další artefakty obohatily veřejný prostor v Turnově

17.05.2014 10:24:34 | Autor: Radek Drašnar | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Dva další artefakty obohatily veřejný prostor v Turnově

Turnovský veřejný prostor obohatily v dubnu dvě umělecká díla - plastika Postava ženy a objekt slunečních hodin. Přidaly se tak k několika již v březnu a dříve instalovaným dílům Jožky Čermáka, která vyvolala v Turnově umělecké polemiky.

K instalaci obou uměleckých děl mohlo dojít díky spolupráci města Turnova, které posyktlo prostor a místní střední umělecké školy, která artefakty věnovala. Litinová plastika s názvem Postava ženy je umístěna v parku za letním kinem, symbolicky v těsné blízkosti školy, kde návrh vznikal. Autorem je Daniel Bosich z Chile, který ji vytvořil v roce 2011 během studijního pobytu v Turnově.

„Dílo mohlo být nakonec vytvořeno jen díky ochotě a vstřícnosti majitele Komerční slévárny šedé a tvárné litiny Henryho Kyncla, za což mu patří velké poděkování," uvedla při odhalení sochy ředitelka šperkařské školy Jana Rulcová.

Do parčíku v Sobotecké ulici byl umístěn objekt slunečních hodin. Jde o maturitní práci kováře a zámečníka Václava Šedivého z roku 213 vyrobenou kovářskou technikou z kujné oceli. „Hodiny byly navrženy tak, aby při přízunivých světelných podmínkách ukazovaly denní dobu na vyznačených číslicích," vysvětlil při odhalení skulptury samotný autor.

Odhalení plastiky Postava ženy „Raduji se z toho, že se nám podařilo turnovský veřejný prostor obohatit. Budu rád, když nová umělecká díla vzbudí ve městě diskuzi. Bude správné. Když k lidem promluví, ať už kladně či záporně. Připíjím na to, aby podobných událostí v nadcházejícím období přibývalo," vyjádřil své pocity na konci malé slavnosti při odhalení skulptur starosta Turnova Tomáš Hocke.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Oživení veřejného prostoru vyvolalo v Turnově polemiku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Architekt představí chystanou podobu parku u Severočeského muzea

Obnovou by měl v budoucnu projít park, který obklopuje Severočeské muzeum v Liberci. Bližší informace o této chystané akci se mohou zájemci dozvědět ve čtvrtek 19. května od 17 hodin. V tento den a čas se v muzeu uskuteční představení plánovaného projektu obnovy muzejního parku. „Severočeské muzeum prošlo v minulých letech z velké části náročnou rekonstrukcí. K nádherné budově patří také památkově chráněný park, který si zaslouží tomu odpovídající péči. Z toho důvodu jsme s obnovou oslovili jeden z nejlepších ateliérů nejen v České republice, ale i z hlediska evropského, a sice Ateliér Krejčiříkovi. Mají za sebou takové práce, jakými jsou revitalizace Lednicko-valtického areálu nebo park na Kuksu," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Uzavření registru a evidence obyvatel v Turnově ve středu 18. května

Odbor správní informuje občany Turnova, že ve středu 18. května 2022 bude po celý den uzavřen registr a evidence obyvatel z důvodu povinného školení v souvislosti s volbami 2022.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

O titul Vesnice roku 2022 se letos v kraji utká dvanáct obcí
Sekera v turnovském muzeu vypráví příběh starý sedm tisíc let
Přepeře jasnou výhrou potvrdily roli favorita na hřišti posledního Ústí
Rakouská knihovna v Liberci slaví třicítku přednáškou i výstavou
Kynologové Horské služby jsou plně připraveni na letní sezonu

Nejčtenější články

15.05.: FOTO: Od dubna probíhá rekonstrukce části Pojizerky
15.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého jarního kola
14.05.: Další turnovský Kulatý stůl měl ožehavé téma drogy na školách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT