Dvě zajímavé červnové přednášky pořádají v semilském muzeu

12.06.2024 23:27:15 | Autor: mpg, pjs | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Dvě zajímavé červnové přednášky pořádají v semilském muzeu

V Muzeu a Pojizerské galerii v Semilech se konají v červnu dvě zajímavé přednášky. Ve čtvrtek 13. června přednáška Smrt a umění: Konceptualizace smrti v moderním výtvarném umění a ve čtvrtek 20. června přednáška Pavel Hlava - život a dílo.

čtvrtek 13. června v 17 hodin

přednáška Smrt a umění: Konceptualizace smrti v moderním výtvarném umění
Přednáška Mgr. Martina Jabůrka, Ph.D. z Univerzity Palackého v Olomouci se pokusí nahlédnout základní způsoby přístupu moderního výtvarného umění k tématu smrti. Na základě vybraných děl od barokních Vanitas, přes Böcklinův symbolismus, až po díla současných malířů představí a vysvětlí jaké kulturní, náboženské a filozofické koncepty za jednotlivými přístupy stojí.
Vstupné 100 Kč.

čtvrtek 20. června v 17 hodin

přednáška Pavel Hlava - život a dílo
Přednáška k výročí sta let od narození známého semilského rodáka a významného sklářského umělce. Pavel Hlava je řazen k nejvýznamnějším českým sklářským umělcům 2. poloviny 20. století. Tohoto postavení dosáhl díky svému neobyčejnému talentu, mimořádné pracovitosti a lásce ke sklu. Věnoval se několika oborům od návrhářství sériové ruční a později i automatické výroby, přes realizace do architektury až po vlastní autorská díla. Ke všem polohám výtvarné práce přistupoval mimořádně zodpovědně, organizovaně a s citem pro odlišnosti i specifika. Do sklářství zasahoval jako nesmírně činorodá osobnost také dalšími aktivitami, od hojné výstavní činnosti, přes členství v různých výtvarných radách, poradních sborech a uměleckých komisích, až po aktivní účast na řadě mezinárodních setkání, seminářů a sympozií, z nichž vyniklo Mezinárodní sklářské symposium IGS v Novém Boru.

Úspěšnost Pavla Hlavy potvrzují také desítky ocenění udílených v rámci domácích i zahraničních výstav, veletrhů, uměleckých soutěží, či od výtvarných organizací a představitelů československé vlády. Přednáška Mgr. Terezy Bednářové, odborné pracovnice Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, byla připravena ve spolupráci se Spolkem rodáků. Vstupné je dobrovolné.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Všedobr aneb vše dobré pro tělo i duši

Všedobr na Krásné je první ročník malého jednodenního festivalu, který navazuje na celoroční cyklus dílen a přednášek, které Kittelovo muzeum pořádá. Díky pozvaným hostům se zde v sobotu 10. srpna propojí tradiční léčitelství s novými léčebnými postupy, které zde lidé budou moci poznat nebo si i vyzkoušet. Podrobná pozvánka

Na Frýdlantsku vyjede dodávka na přepravu jízdních kol

S platností od 11. července 2024 posílí náhradní autobusovou dopravu na Frýdlantsku mimořádně zavedená linka „K". Nová linka ve formě dodávky jedoucí v trase vybraných spojů linky náhradní autobusové dopravy „C" je určena výhradně k přepravě jízdních kol. Spoj s vlekem na jízdní kola vyjíždí až do konce prázdnin denně v 8:25 z autobusového nádraží v Liberci jako zrychlený spoj do Frýdlantu a dále pak po své trase na Smědavu (s časovým posunem odjezdu na 9:00).


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 12. až 14. července
Bohemia Rally 2024 má téměř stovku přihlášených posádek
Po stopách filmařů: v kraji se točila Pyšná princezna i Léto s kovbojem
Závod světové série ve fourcrossu horských kol je zpátky v Jablonci
Léto přináší novinky a zajímavosti na hradech a zámcích

Nejčtenější články

11.07.: Tanečníci ILMA Turnov soutěžili v Řecku na mistrovství světa
12.07.: Krakonošovy letní podvečery podvacáté obsadí jilemnické náměstí
11.07.: Bouřky zaměstnaly hasiče v kraji, nejčastější bylo čerpání vody

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT