Energetici Skupiny ČEZ sázeli stromy v Přelouči i na Spálově

15.11.2021 17:06:51 | Autor: Šárka Lapáčková Beránková | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Bozkov,Záhoří

Energetici Skupiny ČEZ sázeli stromy v Přelouči i na Spálově

Spálov a Přelouč - dvě lokality, kde dobrovolníci ze Skupiny ČEZ vysadili nové stromky. Ani mlhavé a pošmourné listopadové počasí neodradilo dvě party energetiků od sázení stromků. U malé vodní elektrárny Spálov dvanáct dobrovolníků vysadilo 30 ovocných stromů, 23 habrů, 9 ostružin a v Přelouči také u malé vodní elektrárny 6 dobrovolníků vysadilo 4 javory babyky.

Ve čtvrtek se u malé vodní elektrárny Spálov nedaleko Semil sešlo 12 energetiků, aby zde zasadili 30 ovocných stromů, 23 habrů, 9 ostružin. Ovocné stromy dosahovaly výšky až dva metry a jednalo se o švestky, hrušně a jabloně. Ovocnou alej doplnily habry o výšce kolem jednoho metru a keře sladkých ostružin. Vzhledem ke kamenité půdě a velkému počtu stromů pracovníkům pomohl malý bagřík, který snadno vyhloubil jámy pro nové sazenice stromů a keřů. Ke všem stromkům byly umístěny podpůrné kůly.

Vysazování stromků u elektrárny v Přelouči<br />Autor: Archiv ČEZ„Sešli jsme se tu skvělá parta a jsme všichni rádi, že můžeme něco udělat pro naše životní prostředí. Sama lokalita u malé vodní elektrárny Spálov je moc pěkná a cílem mnoha turistů, kteří zde obdivují místní přírodu. Ovocná alej tak bude nejen pro ně zpestřením, ale budou moci mlsat i sladké plody ovoce a další plus je potrava pro včelky," říká s úsměvem Petr Tremer ze společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje.

V pátek kolegové u malé vodní elektrárny Přelouč v Pardubickém kraji zasadili 4 vzrostlé javory babyky. Pomocnou ruku podal odborník z organizace Sázíme stromy. „Připravili jsme vzrostlé asi dvou metrové stromky, které pomohu kolegům zasadit. Správný postup výsadby je velmi důležitý pro zakořenění a správný růst stromků, důležitá je i zálivka a ukotvení stromu, chybět nesmí ani pletivo proti okusu," doplňuje Pavel Jůn z organizace Sázíme stromy.

„Jsme rádi, že jsme kolem elektrárny zpříjemnili prostředí a ještě pomohli přírodě. Příjemné bylo strávit společně den v podzimní přírodě," pochvalují si účastníci dobrovolnického sázení.

Již v roce 2019 přitom Skupina ČEZ přijala závazek vysadit za každého zaměstnance v Česku jeden strom. Po dosažení této mety jich bude kolem 23 000, Bohužel, vzhledem k neustále se měnícím pravidlům během vleklé koronavirové krize, kdy se restrikce střídaly s uvolňováním a naopak, se zatím energetici k výsadbě nových stromů příliš nedostali. Doposud tak dobrovolníci zvládli obohatit krajinu na různých místech republiky o 14 446 sazenic různých dřevin.

Vysazování stromků u elektrárny na Spálově<br />Autor: Archiv ČEZ O sázení stromů je mezi zaměstnanci Skupiny ČEZ velký zájem. „Spoustu našich lidí řádění kůrovce osobně zasáhlo, když byli svědky nuceného kácení lesů blízko jejich domovů. Chtějí proto přiložit ruku k dílu při obnově porostů tak, aby si krásu a rozmanitost lesa mohly v budoucnu užít i jejich děti či vnoučata," říká Michaela Chaloupková, členka představenstva a ředitelka divize správa.

Předloňská pilotní akce sázení stromů proběhla za účasti zhruba 70 energetiků ve třech lokalitách, konkrétně na Vysočině, v Beskydech a ve Středočeském kraji. Zde se pod dohledem odborníků vrátily do přírody díky 7 300 sazenicím buky, jedle, duby a olše. Kombinace dřevin, které jsou v daném regionu původní, má přitom do budoucna zaručit větší odolnost nově vysázených lesů. Vloni se pak měla nová výsadba lesů uskutečnit hned v sedmi regionech s nabídkou devíti termínů, přičemž se na ni dle lokality přihlásilo téměř 200 zaměstnanců Skupiny ČEZ. Jarní výsadba nemohla proběhnout vůbec (stejně tak i letos) a z podzimní se kvůli covidu stihly zrealizovat jen dvě, a to právě na Domažlicku a v Českém Švýcarsku.

Závazek „za každého zaměstnance strom" není ovšem jedinou aktivitou Skupiny ČEZ co se nové zeleně týče. Výsadbu dalších více než 100 tisíc stromů a keřů v obcích a městech podpořila za posledních deset let v rámci grantu Stromy i Nadace ČEZ částkou přesahující 60 milionů korun, což obnáší na 600 projektů v rámci celé republiky. Největší kus práce ovšem Skupina ČEZ odvádí v rámci rekultivací krajiny po těžbě uhlí. Od roku 2004 eviduje více než 11 milionů vysazených sazenic. Nejedná se pouze o lesní porosty - část rekultivací spadá do zemědělského typu, kde se zakládají i nové sady, vinice, nebo jiná zeleň.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Krkonošské ulici v Jilemnici přejdete bezpečně
Naučnou stezku Opevněné Trutnovsko rozšířili o nové panely
Až do konce dubna mohou obce žádat o peníze na přechody pro chodce
Cyklostezku podél Jizery v Semilech doplnila naučná stezka
Grantové programy Nadace ČEZ jsou v plném proudu
Práce na cyklostezce Odra-Nisa pokračují, hotovo bude na jaře

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Policisté dopadli pachatele, kteří pašovali drogy do rýnovické věznice

Policisté dopadli pachatele, kteří pašovali drogy do rýnovické věznice Když v měsíci dubnu letošního roku příslušníci Vězeňské služby Věznice Rýnovice prováděli kontrolu přijatých zásilek pro odsouzené, dvě z obálek obsahovaly mnohem víc, než se zprvu zdálo. Na první pohled pouhé pingpongové pálky, na ten druhý již jednoznačná skrýš pro drogy. V rukojeti pálek se ukrývalo takové množství metamfetaminu, které by posloužilo k několika dávkám. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Sociální organizace v regionu dostanou pověření k poskytování služeb

Pro roky 2022 a 2023 musí mít sociální služby v regionu tzv. Pověření k poskytování služeb v obecném hospodářském zájmu (dále Pověření SGEI). Tento dokument upravuje práva a povinnosti kraje a organizací včetně financování. „Pověření SGEI je nutné vystavit všem sociálním službám zařazeným do Základní sítě sociálních služeb Libereckého kraje. Ta se nyní rozšiřuje o další tři subjekty - a to o turnovský FOKUS, Rodinu v centru a liberecké centrum pro seniory," uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

The PeaNuts a Foxy Mama zahrají na dalším klubovém večeru
Horská služba v plném nasazení pro zimní sezonu
Sestřička z liberecké nemocnice resuscitovala na ulici muže s infarktem
Turnovská kultura v prosinci
Policisté varují před krádežemi chat a chalup v Pojizeří

Nejčtenější články

03.12.: Požár vznikl ve starším domě v Semilech - Podmoklicích
03.12.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 3. až 5. prosince
02.12.: Liberecký kraj opět zavádí linku pro registraci k očkování

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT