Entomologové chválí krkonošskou péči o louky
20.11.2024 20:18:42 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše
„Vysoce kladně hodnotíme péči o krkonošské luční enklávy přilehající k vysokohorským polohám," říkají odborníci z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (Přírodovědecké fakulty) a Biologického centra AV ČR, v. v. i. (Entomologického ústavu) , kteří již dvě desetiletí monitorují výskyt a rozšíření denních motýlů v centrálních Krkonoších.
Jednou ze snah péče o krkonošské louky, krom vhodného nastavení managementů pro samotné rostliny a jejich společenstva, je také snaha zakomponovat do péče určitou rozrůzněnost, která vyhovuje motýlům a dalším bezobratlým. Nedávno jsme informovali o ohniscích luční biodiverzity a tzv. pásové seči, kdy pásy v druhově pestrých porostech umožní nejen dozrání a vysemenění bylin, ale také podpoří výskyt bezobratlých živočichů.
Nejedná se o nic převratného. V minulosti tuto mozaiku přirozeně zajišťovala rozdrobenost vlastnictví pozemků a různých přístupů mnoha majitelů k jejich hospodaření. Scelení pozemků do větších ploch vedlo v mnoha případech ke zjednodušení hospodaření a možnosti efektivního použití techniky a velkovýrobních přístupů. Ale zároveň na druhou stranu velmi omezilo výše uvedenou různorodost.
Jedním z možných přístupů k zajištění pestrosti biotopů pro bezobratlé je v dnešní zemědělské krajině ponechávání nesečených pásů formou právě tzv. pásové seče. Dalšími způsoby jsou mozaikovitá seč (nepravidelně se střídající sečené a nesečené plochy), fázovaná seč (minimálně třítýdenní posun seče na části ploch, aby ty dříve posečené stihly odrůst), seč různou mechanizací v různých termínech (od kos po větší traktory), ale také extenzivní pastva různých druhů hospodářských zvířat (smíšená stáda).
Všechny tyto činnosti, termíny a také poznatky o dané louce zohledňujeme při nastavení managementu na dané lokalitě. Výsledek je nepřehlédnutelný. Dle aktuálních výsledků se krkonošské louky zejména v oblasti Rennerových a Lahrových Bud díky rozrůzněnosti a dlouhodobosti naší péče staly „významnou lokalitou pro nelesní motýly horských poloh, včetně druhů obecně ustupujících vinou homogenizujícího hospodaření - vysokých početností zde dosahují mj. perleťovec velký, ohniváček celíkový, či hnědásek jitrocelový."
Je tedy přirozené, že s ohledem na úspěchy budeme pokračovat v ponechávání pásů pro bezobratlé, fázované seče či pásové seči v dalších letech, i na dalších lokalitách či ve "volné krajině".
Související články
Krkonoše hostily Krajské kolo Ekologické olympiády
Původní ovocné stromy se vrací do Krkonoš. Přibude jich více než stovka
Krkonoše jsou opět čistější
Naučná stezka v Krkonoších seznámí turisty s jelenem
Pásová seč zpestřila krkonošské louky
Muzeum Krkonoš a mokřady ve hře o Krkonošskou cenu za architekturu
Předběžný účet po dešti v Krkonoších: škody na cestách velké
Krkonošské muzeum získalo cenu za příkladnou přeshraniční spolupráci
Správa KRNAP pracuje na likvidaci následků větru a deště
Jako zabít ještěrku: Projekce dokumentu o ekokatastrofě Krkonoš
Krkonošské lesy dlouhodobě přitahují zájem lesníků
Invazní rostliny jsou hrozbou pro okolní vegetaci
Potvrzeno: vlci se v Krkonoších rozmnožují
Mostek přes Rudný potok v Obřím dole je již opraven
Cesta Obřím dolem bude v příštích dnech uzavřena
Houpačky z hor lákají na výhled. Z Horní Kalné je vidět až na Sněžku
Lupina je krásná, ale na svahy Krkonoš nepatří
Začínají prázdniny: připomeňme si základní pravidla KRNAP
Přírodu na Sněžce opět chrání ochranné sítě
Správa KRNAP vyrazila na sousedská setkání
Chráněná území jsou drahokamy v koruně české přírody a krajiny
Na krkonošských cestách bude provázet 15 nových podmaleb na skle
Krkonošskému národnímu parku je 61 let, obhájil certifikát FSC
O víkendu se budou uklízet Krkonoše
Mapa republiky má ideální tvar
V Krkonoších se objevil los evropský
Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
Slavíme Den Země
Krkonošské Louky získaly Magnesii literu
Strážci Správy KRNAP se opět školí v první pomoci
Děti pečují o vzácné botanické lokality
Bobři se vracejí i do českých Krkonoš
Nyní lze žádat o finanční příspěvek na péči o trvalé travní porosty
8 metrů – letošní maximum na Mapě republiky
Slavíme světový den lesů a vody
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Krok k budoucnosti podruhé pomáhá osmákům s volbou střední školy
Ve čtvrtek 11. prosince se uskutečnil druhý ročník projektu Libereckého kraje Krok k budoucnosti a znovu potvrdil význam systematické podpory kariérového rozhodování žáků základních škol. Akce určená pro žáky 8. tříd libereckých základních škol je propojila se středními školami a jejich partnerskými firmami či institucemi a nabídla mladým lidem přehledné a srozumitelné informace o možnostech dalšího studia i budoucího uplatnění. Krok k budoucnosti vznikl jako reakce na rostoucí potřebu pomáhat žákům v období, kdy stojí před jedním z prvních zásadních rozhodnutí - volbou střední školy. Formát akce staví na jednoduchém principu: jedno místo, jeden den a přímý kontakt se školami i firmami, které jsou s konkrétními obory dlouhodobě spojeny. Žáci tak získávají nejen informace o studijních programech, ale i reálnou představu o tom, jaké dovednosti a znalosti jsou v praxi skutečně potřeba. „Podpora odborného vzdělávání a kariérového poradenství šitého na míru mladé generaci patří mezi dlouhodobé priority Libereckého kraje. Máme odpovědnost vytvářet podmínky, ve kterých se mladí lidé mohou rozhodovat informovaně a s ohledem na budoucí uplatnění. Krok k budoucnosti je jedním z konkrétních nástrojů, jak tuto odpovědnost naplňovat," uvedla radní Libereckého kraje pro školství a sport Jitka Skalická.
Krajský odbor silničního hospodářství bude od ledna řídit Frömelová
Rada Libereckého kraje obdržela v úterý 2. prosince návrh na jmenování Bc. Dominiky Frömelové, DiS. do funkce vedoucí odboru silničního hospodářství Krajského úřadu Libereckého kraje s účinností od 1. ledna 2026. Do výběrového řízení vypsaného 2. října 2025 se přihlásila jedna uchazečka. Dominika Frömelová dlouhodobě působí na daném odboru, kde zastává od roku 2024 pozici vedoucí oddělení dopravně správních agend, a tak byla doporučenou kandidátkou pro jmenování krajskou radou. Ve funkci nahradí odchodivšího Zdeňka Borovičku.
Nejnovější články
Krkonošské muzeum v Jilemnici rozšířilo sbírky o kresby Jiřího Šlitra
Rybova Česká mše vánoční rozezní opět kostely v Semilech i Bozkově
Rekonstrukce tunelu a mostů na I/35 v Liberci míří do finále
První den roku 2026 v Turnově bude bez Novoročního ohňostroje
Vánoční koncert pěveckého sboru ROSEX opět v ruprechtickém kostele
Nejčtenější články
17.12.: Hasiči vytahovali v Košťálově auto z potoka
16.12.: Střední školy v Libereckém kraji pomáhají
16.12.: Avatara 3 uvádí Kino Jitřenka už od 17. prosince
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.