Exponát měsíce října v turnovském muzeu upoutá krásou ametystů

14.10.2021 11:33:43 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Exponát měsíce října v turnovském muzeu upoutá krásou ametystů

Řadou zajímavých artefaktů ve své bohaté kolekci se může pochlubit Muzeum Českého ráje v Turnově. Muzejníci pravidelně vybírají exponát měsíce; pro říjen se jím staly dvě unikátní ametystové geody, jedna z oblasti Podkrkonoší a druhá z Brazílie. Geoda je označení dutiny v hornině, která je obvykle po vnitřním obvodu vyplněna menšími či většími krystaly minerálů, směřujícími dovnitř dutiny.

„Muzeum Českého ráje je vyhlášené mimo jiné skvělými geologickými a mineralogickými sbírkami. Je v nich řada unikátů, za kterými jezdí znalci i amatérští milovníci kamenů z celé republiky," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Menší ametystová geoda byla nalezena na Kumburku a pochází ze sbírky Jiřího Šolce. Na první pohled zaujme sytě fialovou barvou, která převládá na špičce krystalů, zatímco spodní části krystalů jsou světlejší. Je to jen část geody, jejíž původní rozměr mohl být i několik desítek centimetrů. Ty největší nalezené v Podkrkonoší dosahovaly velikosti i přes půl metru a krystaly uvnitř měřily mnohdy až 5 centimetrů.

Unikátní ametystové geody v Muzeu Českého ráje v Turnově<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje O té největší pochází záznam z roku 1935. Byla nalezena nedaleko takzvaného Vzdychánku nad Prackovem a měřila 80 x 60 x 27 centimetrů. „Při zkoumání na místě nálezu byla rozbita na tři kusy. Ve všech třech částech byly dutiny o rozměrech 15-20 centimetrů s velkými sytě fialovými krystaly. Kde se dnes její části nachází, není známo," popsal kurátor geologické a mineralogické sbírky Muzea Českého ráje Jan Bubal.

Druhá ametystová geoda o rozměrech 50x 40x 15 centimetrů a váze zhruba 80 kilogramů pochází z Brazílie a je ve skutečnosti jen nepatrnou částí unikátního celku o velikosti 10x 5x 3 metry, která vážila 7 tun. Tvoří ji sytě fialové krystaly ametystu.

Obě uvedené geody jsou v muzeu k vidění v expozici Geologie a mineralogie. „V porovnání s obrovskými ametystovými geodami z Brazílie se zdají ametystové geody z Podkrkonoší nevýznamné, ale patří k nejkrásnějším a nejlepším v celé Evropě," dodal Bubal.

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hlava v pohodě na semináři v Turnově

Duševní zdraví dospívajících je hlavním tématem nového projektu Vzdělávacího centra Turnov, o. p. s., který nese název Hlava v pohodě. Seminář Duševní obtíže a duševní nemoci dospívajících se koná ve středu 12. října 2022 od 15 do 18 hodin v budově OA, HŠ a SOŠ Turnov ve Zborovské ulici. Zaměřen je na pedagogické pracovníky, kteří pracují s žáky ve věku 11-16 let, vítáni jsou ovšem také rodiče a vůbec všichni, kdo se o problematiku zajímají. Přihlášky a případné dotazy zasílejte do 6. října na adresu tomanova@vctu.cz.

Prameny pod Valdštejnem a Boží voda v Turnově jsou pitné

Odbor životního prostředí města Turnov informuje, že podle posledních rozborů je voda ve sledovaných pramenech pitná. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem a pramene Boží voda v Turnově z 15. září 2022 vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je z obou pramenů pitná.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jubilejní 20. ročník sjezdu traktorů pořádají v Bozkově
I.B třída: Náskok v tabulce zvýšily Pěnčín B a Harrachov
V Jilemnici zvou na křest nové knihy Aleny Bartoňové
Festival Jazz pod Kozákovem naplno startuje koncertem Dana Bárty
Začíná Krakonošův divadelní podzim. Novinkou je Cena diváka

Nejčtenější články

28.09.: Hasiči SDH Podmoklice při dnu otevřených dveří předvedli své zásahy
29.09.: FOTO: Košťálov v derby I.A třídy dobyl Semily
29.09.: Svatováclavský turnaj v Turnově vyhrál tým Proseč C. F.

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se sex shop staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT