FABRIKA 1861 ožila festivalem Jazz pod Kozákovem

31.10.2019 17:41:02 | Autor: Adam Kuršel | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

FABRIKA 1861 ožila festivalem Jazz pod Kozákovem

Dobové vybavení, krásné jazzové skladby, či lechtivé fotografie dívek, jimiž si pracovníci zpestřovali svoji směnu, to vše mohli návštěvníci zažít na prvním koncertu hudebního festivalu Jazz pod Kozákovem konaném v průmyslovém areálu FABRIKA 1861.

O návrat do života tohoto překrásného industriálního komplexu z 2. poloviny 19. století se společně postarali vlastník objektu a KC Golf Semily. Cestu do míst, kde ve své největší slávě pracovalo až 2000 lidí, si našlo bezmála 200 diváků. Návštěvníci se mohli v první části koncertu ponořit do instrumentálních tónů skupiny Ledl Jazz Q. Ve druhé části vystoupil HLASkontraBAS - Ridina Ahmedová a Petr Tichý, který předvedl originální hudební projev.

Fabrika 1861, Kolora 01 či semilské Versailles, je jeden z nejrozsáhlejších průmyslových areálů v Semilech. Historie fabriky se píše již od roku 1861, kdy textilní magnát Franz Schmitt začal s výstavbou rozsáhlého komplexu v Řekách. Od roku 1948 byla fabrika znárodněna a do soukromých rukou byla předána až v 90. letech 20. století. Textilní produkce byla postupně utlumována, a to až do roku 2013, kdy společnost vlastnící fabriku skončila v insolvenci. Od roku 2015 je celý areál vlastněn společností FABRIKA 1861 s.r.o., která bývalý textilní závod získala z konkurzu.

Start Jazzu pod Kozákovem 2019 konaný v průmyslovém areálu FABRIKA 1861<br />Autor: Archiv KC Golf Semily Prostory, dříve sloužící k textilní výrobě, byly veřejnosti zpřístupněny podruhé od dob jejich fungování. Poprvé se tak stalo v roce 2011, kdy se zde konal umělecký projekt Tajemství Kolory, pořádaný ve spolupráci mladých umělců pocházejících ze Semil se studenty pražské DAMU. Koordinátorkou tehdejšího projektu byla semilská rodačka Anežka Navrátilová. Tato akce byla bohužel jedním z mála světlých momentů moderní historie krásné fabriky, ta totiž v posledních letech chátrala.

Budoucnost se ale jeví nadějně. Vlastník objektu má totiž s areálem velké plány: „Když jsme v roce 2015 získali fabriku v konkurzu, našim hlavním cílem nebylo navrátit pouze průmyslovou výrobu do areálu, chtěli jsme otevřít areál i veřejnosti a přilákat sem lidi na různé kulturní a společenské akce. Od počátku jsme odmítali myšlenku na demolici tohoto krásného komplexu a jeho následný rozprodej na stavební pozemky. Nečekali jsme však, že nás čeká tolik práce, která zabere tolik času. Tři roky nám trvalo, než se nám podařilo vyřešit základní bezpečnostní záležitosti a nejdůležitější majetkově právní spory. Postupně do areálu investujeme. Opravujeme střechy, fasády budov, komunikace, revitalizujeme veřejná prostranství či postupně upravujeme poškozený interiér fabriky. Jsme moc rádi, že se nám podařilo za společného úsilí s KC Golf Semily zrealizovat jazzový koncert. Děkujeme všem, kteří se na přípravě a realizaci této akce podíleli a děkujeme i všem návštěvníkům za jejich účast. Na dalších akcích pro veřejnost již pracujeme."

Festival Jazz pod Kozákovem 2019 zahájí koncert Fabrika Musika

Aktuální hudební vystoupení v Pojizeří najdete v rubrice KULTURA - Koncerty 

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 36 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Závodníci Jizerské 50 dostanou medaili od České mincovny již potřetí

V jablonecké České mincovně se uskutečnila slavnostní ražba neprodejných stříbrných medailí Jizerská 50, které obdrží vítězové vybraných kategorií při 55. ČEZ Jizerská 50 včetně dětských. Pozvání přijal nejen autor sloganu Petr Karlovský a ředitel závodů Jizerská 50, ale i primátor Jablonce nad Nisou Jiří Čeřovský a další hosté. Podrobnosti a fotogalerie na Našem Jablonecku

Závodníci Jizerské 50 dostanou medaili od České mincovny již potřetí

Pitná voda je v prameni Boží voda i pod Valdštejnem

Odbor životního prostředí informuje občany, že prameny pod Valdštejnem a Boží voda jsou pitné. Výsledky rozboru pramenů ze dne 17. ledna 2022 vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Oslavy města Turnov už mají vlastní propagační předměty
Celkem 540 milionů míří na opravy silnic, investice, do školství a kultury
V Turnově proběhlo Novoroční setkání s představiteli církví
Alejí roku 2021 se stala lipová Klokotská alej z jižních Čech
Klub lyžařů Turnov pořádá Zimní příměstský tábor

Nejčtenější články

20.01.: Počasí komplikovalo dopravu, nehoda uzavřela silnici z Brodu na Bozkov
20.01.: Lídr hnutí STAN v kraji Jan Farský se vzdá poslaneckého mandátu
21.01.: Zemědělci i v Pojizeří protestovali proti změně strategického plánu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT