FABRIKA 1861 ožila festivalem Jazz pod Kozákovem

31.10.2019 17:41:02 | Autor: Adam Kuršel | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

FABRIKA 1861 ožila festivalem Jazz pod Kozákovem

Dobové vybavení, krásné jazzové skladby, či lechtivé fotografie dívek, jimiž si pracovníci zpestřovali svoji směnu, to vše mohli návštěvníci zažít na prvním koncertu hudebního festivalu Jazz pod Kozákovem konaném v průmyslovém areálu FABRIKA 1861.

O návrat do života tohoto překrásného industriálního komplexu z 2. poloviny 19. století se společně postarali vlastník objektu a KC Golf Semily. Cestu do míst, kde ve své největší slávě pracovalo až 2000 lidí, si našlo bezmála 200 diváků. Návštěvníci se mohli v první části koncertu ponořit do instrumentálních tónů skupiny Ledl Jazz Q. Ve druhé části vystoupil HLASkontraBAS - Ridina Ahmedová a Petr Tichý, který předvedl originální hudební projev.

Fabrika 1861, Kolora 01 či semilské Versailles, je jeden z nejrozsáhlejších průmyslových areálů v Semilech. Historie fabriky se píše již od roku 1861, kdy textilní magnát Franz Schmitt začal s výstavbou rozsáhlého komplexu v Řekách. Od roku 1948 byla fabrika znárodněna a do soukromých rukou byla předána až v 90. letech 20. století. Textilní produkce byla postupně utlumována, a to až do roku 2013, kdy společnost vlastnící fabriku skončila v insolvenci. Od roku 2015 je celý areál vlastněn společností FABRIKA 1861 s.r.o., která bývalý textilní závod získala z konkurzu.

Start Jazzu pod Kozákovem 2019 konaný v průmyslovém areálu FABRIKA 1861<br />Autor: Archiv KC Golf Semily Prostory, dříve sloužící k textilní výrobě, byly veřejnosti zpřístupněny podruhé od dob jejich fungování. Poprvé se tak stalo v roce 2011, kdy se zde konal umělecký projekt Tajemství Kolory, pořádaný ve spolupráci mladých umělců pocházejících ze Semil se studenty pražské DAMU. Koordinátorkou tehdejšího projektu byla semilská rodačka Anežka Navrátilová. Tato akce byla bohužel jedním z mála světlých momentů moderní historie krásné fabriky, ta totiž v posledních letech chátrala.

Budoucnost se ale jeví nadějně. Vlastník objektu má totiž s areálem velké plány: „Když jsme v roce 2015 získali fabriku v konkurzu, našim hlavním cílem nebylo navrátit pouze průmyslovou výrobu do areálu, chtěli jsme otevřít areál i veřejnosti a přilákat sem lidi na různé kulturní a společenské akce. Od počátku jsme odmítali myšlenku na demolici tohoto krásného komplexu a jeho následný rozprodej na stavební pozemky. Nečekali jsme však, že nás čeká tolik práce, která zabere tolik času. Tři roky nám trvalo, než se nám podařilo vyřešit základní bezpečnostní záležitosti a nejdůležitější majetkově právní spory. Postupně do areálu investujeme. Opravujeme střechy, fasády budov, komunikace, revitalizujeme veřejná prostranství či postupně upravujeme poškozený interiér fabriky. Jsme moc rádi, že se nám podařilo za společného úsilí s KC Golf Semily zrealizovat jazzový koncert. Děkujeme všem, kteří se na přípravě a realizaci této akce podíleli a děkujeme i všem návštěvníkům za jejich účast. Na dalších akcích pro veřejnost již pracujeme."

Festival Jazz pod Kozákovem 2019 zahájí koncert Fabrika Musika

Aktuální hudební vystoupení v Pojizeří najdete v rubrice KULTURA - Koncerty 

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 36 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Z Výpřeže do Světlé pod Ještědem jezdí řidiči od 5. prosince bez omezení

Rekonstrukce silnice III/2784 Světlá pod Ještědem - Výpřež pokračuje. Přes zimní období bude možné se sníženou rychlostí úsekem projíždět. Až do jara příštího roku také platí, že komunikací řidiči projedou, aniž by je zdržovali semafory. Opatření platí od pondělí 5. prosince 2022. „Doposud platilo, že firma stavěla tak, aby provoz nebyl během rekonstrukce omezen zcela, ale byl v určitém režimu umožněn. Jsem rád, že vše jde podle plánu. Na zimní období bude úsek zprůjezdněn bez semaforů, pouze s označením projíždíte stavbou a s nutností snížit rychlost na 30 kilometrů za hodinu," uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.

Regionální sbírka Pozvedněte slabé v prosinci 2022 opět v Turnově

Ve čtvrtek 8. prosince 2022 budou studenti turnovského gymnázia pomáhat při realizaci další části regionální sbírky Nadace Euronisa Pozvedněte slabé, která podporuje charitativní aktivity v našem městě. Výtěžek půjde jako již tradičně na pomoc turnovskému Fokusu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na turnovské Pohovce zasedne imitátor Petr Jablonský
Filmové Maloskalsko: Artuš, Merlin, Prchlíci i Rumplcimprcampr
Musica Fortuna bude mít Vánoční koncert v turnovském divadle
Vánoční řemeslnické trhy 2022 oživí Turnov 9. a 10. prosince
V Liberci pokřtí 7. prosince novou znakoknihu

Nejčtenější články

02.12.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 2. až 4. prosince
03.12.: Akce Kulturního centra Golf Semily v prosinci
03.12.: V Bozkově budou řádit čerti a krampušáci

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT