Farský rok od vážné nehody: V něčem mě to obohatilo a posílilo

20.03.2011 14:56:11 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Farský rok od vážné nehody: V něčem mě to obohatilo a posílilo

Je tomu právě rok, co měl starosta Semil a poslanec parlamentu Jan Farský vážnou nehodu při lyžování v Alpách. Po sérii operací už nyní chodí bez berlí a chystá se snad na poslední operaci. Dokonce říká, že ho těžká nehoda lidsky obohatila a posílila.

Sám semilský starosta označil nehodu z 16. března 2010, že chtěl vyzvat na souboj sněžné dělo. Výsledkem byla tříštivá zlomenina obou stehenních kostí se kterou byla spojena třeba i plastika vazů a mnohé další následné zákroky. V rozhovoru jsme se ale dostali i na jiná témata, která v současnosti trápí město, jehož je starostou.

Právě před rokem jste měl těžkou nehodu na lyžích v Alpách. Jak se na tento okamžik života s odstupem díváte?

Byla to rána. Chvilková ztráta koncentrace. A okamžité celkové přestavení priorit. Dva měsíce jsem si poležel v nemocnici v Grenoblu a v Semilech. Pak v domácím ošetřování asi 3 měsíce. Na celou tu dobu vzpomínám rád - přečetl jsem asi metr a půl knih, rozmyslel si mnoho věcí, v mezidobí se stal poslancem, setkal se se zajímavými lidmi, snad získal širší náhled na svět. Nechci, aby to vyznělo jako rouhání, ale zpětně mě to vše lidsky obohatilo a posílilo.  

Podle prvních zpráv to dokonce vypadalo, že možná přijdete o nohy nebo nebudete moci chodit. Nyní ale už po sérii zákroků chodíte bez berlí. Co v léčení nejvíce pomohlo?

Měl jsem štěstí na doktory - v Grenoblu i v Semilech. Z nejtěžšího mě dostali ještě ve Francii, v Semilech mě pak rozcvičili, zrehabilitovali, na podzim vyndali šrouby z kolen a pročistili, pak jsem strávil tři měsíce v rehabilitačním ústavu na Slapech. Jsem tak teď chodící důkaz kvality českého zdravotnictví (úsměv).

Nehoda na lyžíchČekají vás ještě další zákroky, nezanechá však přesto nehoda nějaké trvalé následky?

Na konci března jdu na semilskou ortopedii na poslední operaci, po které zase musím do rehabilitačního ústavu. Ale nejpozději za půl roku už budu zase, když všechno proběhne jak má, sportovat. Vrcholově ne, ale stejně jsem z podstaty líný, tak se mám aspoň na co vymluvit.

Nedávno jste měl mít havárii v autě, o co šlo a nezatrnulo vám v tu chvíli, že může jít znovu o vážný úraz?

Havárií bych to ani nenazval. V půlce února jsem se vracel v noci z Prahy, protože ráno mě čekaly schůzky v Semilech. Nepomohl ani Red Bull ani Coca-Cola a mezi Železným Brodem a Semily jsem najel na sněhový mantinel. Auto se posadilo na spodek, nešlo vyjet, tak jsem zavolal hasiče a ti mě pomohli zpět na cestu. Zásah v rámci technické pomoci uhradila pojišťovna. Byla to moje blbost. Mám teď pár týdnů, kdy relativně slušně chodím, čeká mě zase dlouhý pracovní výpadek, tak jsem se pokoušel stihnout více než tělo zvládlo...

Místo pracovního zvolnění jste byl v době rekonvalescence dokonce v červnu 2010 zvolen jako poslanec do parlamentu České republiky. Opozice ve městě vám do té doby vyčítala, že nemáte krajskou funkci, abyste měl vliv na dotace a poté vám zase vyčítá, že nemáte čas jako starosta na události v Semilech. není na tom trochu pravdy? Sám vím, jak je těžké si s vámi smluvit schůzku.

Do Semil v minulém volebním období přišlo nejvíce dotací v historii města. Ta opozice, která zpočátku vyčítala, že dotace nechodí stála za tím, že byly uzavřeny kohouty a pokoušeli se město vyhladovět a mě donutit k politické poslušnosti. Neustoupil jsem a peníze nakonec dorazily.

Pokud mi tehdejší opozice vyčítala, že nechodí dotace a zároveň je blokovala, je to podobné i s mým současným časem. Nemám tolik času účastnit se společenských akcí, ale pokud bychom spočítali kolik společně s dvěma místostarostkami věnujeme času, určitě to bude více než jsme dokázali věnovat s panem místostarostou Šimkem v minulém období. Semily tak určitě netrpí, výhody mého pražského angažmá jsou pro město každodenní.

Nehoda na lyžíchNěkteří také poukazují na to, že prozatím politicky nezkušené starostky se někdy bojí rozhodovat a čeká se i s menšími problémy ve městě na vás.

Já ten pocit nemám. S místostarostkami jsme v denním kontaktu - osobně, mailem, telefonicky, přes skype. O všem diskutujeme, rozhodnutí padají společně. Někdy je ale brzdím, protože chci být u toho (úsměv).

Měl jste pověst až takového „Mirka Dušína" české politiky, ale voliči najednou zjišťují, že nikdo takový vlastně neexistuje. Nemrzí vás částečná ztráta hodné image?

A já už ji nemám? Pořád mám stejné krédo, stejné zásady, nezměnil jsem se. Ale je mi jasné, že už pozice poslance je společensky daleko méně uznávána než pozice starosty.

Získal jste už třeba od matadora české sněmovny Miroslava Kalouska nějaké ostruhy z politického společenství „kočičí pracky". Uveďte konkrétní příklad.

Jednání s kterýmkoli z ministrů, včetně Miroslava Kalouska, jsou vždy velice racionální a věcná. Nemám naštěstí doposud nic, čím bych zlou image Miroslava Kalouska osobně potvrdil.

Opozice ve městě si vás docela hlídá. Pomiňme vyčítání chybějících zkratek v předkládaných zprávách, ale třeba o zvyšujícím zadlužení města se mluví už delší dobu.

Opozice plní svoji roli hlídače, tak je to v pořádku. Není úplně v pořádku, že zapomíná pro co hlasuje - pro přijetí úvěru jako pomoc při spolufinancování dotovaných akcí hlasovali také, následně jim to nebránilo v tom i svoje rozhodnutí začít kritizovat. To mi přijde dost pokrytecké.

Opravdu s tím nesouvisí nynější prodej bytů z městského majetku? Lidé v ekonomické krizi nemají peníze a navíc jde o byty starší, do kterých se dlouho neinvestovalo.

Samozřejmě, že souvisí. Mohli jsme rozložit investice do více let a dále jezdit po rozbitých silnicích,  vzít další úvěr, nebo prodat něco ze zbytného majetku města. Rozhodli jsme se pro třetí variantu. Bytové domy navrhujeme prodávat za ceny v místě obvyklé. Jejich cena tak bude odpovídat jejich kvalitě, stáří, umístění. Nemůžeme prodávat pod cenou - to bychom se dostali do rozporu se zákonem. A jak by k tomu přišli občané, kteří by možnost koupě bytu neměli?

Jan FarskýVelká krize je v nemocnici v Turnově, kde bylo zrušeno porodní oddělení, ale i v semilské nemocnici nastanou změny. Odchází dosavadní ředitel Jaroslav Krutský. Nemusí se občané obávat třeba rušení některých oddělení?

Doufám, že odchod pana ředitele bude poslední změnou. Cílem je zachovat nemocnici v oborech dnes pokrytých.

Uzávěrka přihlášek v konkurzu na nového ředitele je sice až 31. března, ale mohu se už zeptat, jestli je o místo ředitele semilské nemocnice vůbec zájem?

Když odpovím velký, mohu tím odradit případné zájemce, když napíšu malý, ublížím tak pověsti nemocnice. Odpovím tak politicky korektně - přiměřený.

Proč chce město provést právě nyní nová výběrová řízení na ředitele ve všech městských organizacích?

Ať chceme nebo nechceme, tak na manažerských pozicích postupně podléháme všichni stereotypům a naše výkonnost mnohdy klesá. Někdy také dorůstají kvalitnější náhradníci, kteří by naši pozici zastávali lépe. Rozhodli jsme se tak, že v souvislosti s hodnocením ředitelů a nastavením nových čtyřletých plánů projdou ředitelé výběrovým řízením. Pokud budou nejlepšími, zůstanou na pozici ředitelů, pokud ne, stanou se běžnými zaměstnanci. Toto by se mělo opakovat každé čtyři roky ve funkci.

Před týdnem město navštívila skupina architektů a poté proběhla v kině Jitřenka beseda Aby město nebylo maloměsto. Architekti doslova rozcupovali novou podobu náměstí, ale třeba i společenský život ve městě. Ne každý s nimi musí souhlasit, ale mohou se občané v brzké době dočkat nějakého opravdového viditelného zlepšení podoby města?

Pan architekt Gebrian prohlásil, že se mu náměstí nelíbí, že mu přijde šílené. Bavili jsme se spolu o tom ještě po skončení debaty, říkal, že je to jen jeho názor a nevěří ve funkčnost náměstí, ale že bude první, kdo rád prohlásí, že se mýlil. A já doufám, že to prohlášení přijde brzy (úsměv).

Společenský život takto hodnotil pan Cílek. Vycházel z diskuze s panem Kubíkem, od kterého tento poznatek převzal. Já si to nemyslím, já jsem rád, že spolkový život v Semilech je na vysoké úrovni, akcí se děje tolik, že skoro není možné je stíhat, nabídka aktivit je také neskutečně široká. Viditelného zlepšení se občané dočkají s dokončením náměstí.

Fotografie: 2x Naše Pojizeří/ Petr Ježek a 2x archív Jana Farského.

Související články:

Ředitele městských organizací v Semilech čekají nové konkurzy

Beseda v kině: Semily nemají charakter

Rozhodnutí o prodeji bytů v Semilech odloženo na duben

Semily už mají rozpočet, největším projektem je Čistá Jizera

Městský úřad v Semilech propustí šest zaměstnanců

Povolební rozhovor v říjnu 2010: Starosta Farský: Chceme dát městu jasnou identitu

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V Desné zvou na vysocké divadlo

o Desné můžete zavítat v pátek 31. března od 19 hodin do KD Sklář na divadelní představení Zátiší s loutnou, které vám představí DS Krakonoš Vysoké nad Jizerou.

Tématem krajské konference bude nedostatek bytů i ztráta bydlení

O sociálním a dostupném bydlení budou diskutovat účastníci konference s názvem Rozvoj sociálního a dostupného bydlení: stát, kraj, obce v pátek 31. března 2023. Více než sedmdesát aktérů a zájemců o toto téma nejen z Libereckého kraje bude přítomno na setkání. Mimo jiné promluví i hejtman Martin Půta, ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček a starostové obcí, ve kterých se programy podpory bydlení úspěšně rozvíjejí. „Konferencí chceme reagovat na potřebu větší spolupráce mezi samosprávami a krajem v oblasti bydlení. Je nutné společně hovořit o nedostatku bytů, prevenci jejich ztráty, bytové nouzi i o správě bytového fondu. Věřím, že odborná diskuse přispěje do budoucna k zajištění možnosti dostupného bydlení pro všechny občany, včetně těch nejzranitelnějších," řekl hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 31. března až 2. dubna
Co se hraje za fotbaly o víkendu?
I.A třída: Remízy Bělé i Košťálova na lomnické umělce
V Semilech se bude opět běhat pro charitu
Velikonoce v Krásné jsou přichystány na 1. dubna

Nejčtenější články

30.03.: Krajský přebor: Studenec i Rovensko podlehly favoritům
31.03.: I.A třída: Remízy Bělé i Košťálova na lomnické umělce
30.03.: V úseku silnice I/14 Vojtěšice – Mladkov probíhá předání staveniště

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT