Festival Karoliny Světlé poosmé pořádá spolek Stopy v krajině

24.05.2024 23:52:02 | Autor: Tereza Rafoth | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Festival Karoliny Světlé poosmé pořádá spolek Stopy v krajině

Festival Karoliny Světlé pořádá v sobotu 25. května 2024 ve Světlé pod Ještědem spolek Stopy v krajině, který zde před deseti lety vybudoval naučnou stezku Po stopách Karoliny Světlé. Zážitek z jednotlivých vystoupení umocňuje prostředí: v malebné podještědské krajině tvořila samotná spisovatelka a zrodily se tu i její literární postavy.

Festival zahajuje happening s názvem Vzácná návštěva ve 12:30 v Hodkách u lavice Obrozenkyň. Šest českých buditelek (Světlá, Němcová, Podlipská, Rettigová, Krásnohorská, Nováková) vyřezaných do opěradla lavice ožije díky ochotnickým herečkám i herečkám Divadla F. X. Šaldy, Markétě Tallerové a Veronice Korytářové. Na happening dorazí také muž svými činy pro ženskou emancipaci nenahraditelný - Vojta Náprstek v podání Jana Jedlinského. „O něčem takovém jsme přemýšlely od samého začátku našich aktivit v Podještědí - jaké by to bylo, kdyby se tyto aktivistky a spisovatelky sešly u jednoho stolu, co všechno by společně vymyslely, změnily či ovlivnily," říká Andrea Fischerová, spoluautorka festivalu.

Za zpěvu a hudby se pak návštěvníci tradičním krojovaným průvodem vydají ke kostelu ve Světlé, kde je čeká bohatý program na téma Karoliny Světlé, jejích literárních postav, Podještědí i síly ženské odvahy: vyprávění Marka Řeháčka nad starými fotografiemi Podještědí, pouliční divadlo "Letkyně" souboru Holektiv inspirované příběhem první české aviatičky B. Laglerové, dobové tance s Bedřichem Smetanou v podání The Wings, jarmareční písně o české próze s úsměvem nazvané „Psát a mít hlad", tanečně-pěvecké vystoupení souboru Horačky o tom, jak „H Ještědě byly žencký dycko samostatnější" a koncert Severáčku, libereckého dětského sboru v kostele sv. Mikuláše s písněmi od gregoriánského chorálu přes Smetanovo 19. století až po hudbu dneška.

„Každému otevře cestu k literatuře něco jiného, i proto se těšíme, že na festivalu pokřtíme nový díl didaktické literární omalovánky z nakladatelství OBLAK s názvem Frantina, opírající se o jeden z románů Světlé. Tento inovativní formát čtenářského deníku od autorek Evy Suchomelové a Evy Hanoutové, věnující se podještědské superhrdince, potěší děti, maturanty i pedagogy," říká Tereza Rafoth, jedna z autorek festivalu.

Děti čeká napínavá cesta za pokladem s Lesní pannou (Babeta Nebusová), kreativní dílny s ateliérem TUBA i tradiční pošta Karoliny Světlé. Hravou a zážitkovou formou tak mohou nahlédnout do literatury 19. století a odnést si domů vlastnoručně vyrobený suvenýr.

V sále Antošova statku budou během festivalu připraveny hned dvě malé výstavy z dílny Podještědského muzea v Českém Dubu a od Sdružení rodáků a přátel kraje Karoliny Světlé.

Na festivalovém jarmarku budou k zakoupení výrobky ruční výroby: šperky a módní doplňky, med, mýdlo, proutěné košíky, hračky a poprvé také nabídka specializovaného nakladatelství. Své kulinářské dovednosti nabídne několik regionálních podniků jako liberecká Fresh Cantine, Beranův pivovar, Rybárna pod Ještědem, Zmrzlinářství Leda, Palačinky Proseč a další.

Díky podpoře Libereckého kraje, obce Světlá pod Ještědem a Proseč pod Ještědem, Makalup s.r.o., Sdružení rodáků a přátel kraje Karoliny Světlé i díky neziskovým cílům pořadatelek je vstupné na festival zdarma.

Festival je pomyslným zahájením sezony na naučné stezce Po stopách Karoliny Světlé, kterou v roce 2014 vybudoval spolek Stopy v krajině. Stezka zprostředkovává život a dílo „adoptované dcery Podještědí" na 12 informačních tabulích na okruhu dlouhém 7,5 km. Doplňuje ji 18 audionahrávek (k poslechu přímo v krajině či z internetové stránky www.karolinasvetla.cz), interaktivní stojánky o místní květeně, veřejná knihovnička u kostela, umělecky pojaté lavice a tematické kešky, které prověřují znalosti o životě a díle Světlé i krajině Podještědí.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Maloskalské galerii zahájí výstavu nazvanou Mařka
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola
V Chuchelně uvízl na stromě paraglaidista
Obrazem: 19. ročník Spanilé jízdy Cyklostezkou Járy Cimrmana
Hořela skládka odpadu v Košťálově

Nejčtenější články

16.06.: Hořela skládka odpadu v Košťálově
16.06.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola
14.06.: V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT