Festival Karolíny Světlé se koná 24. května
21.05.2025 07:26:10 | Autor: Tým festivalu Karolíny Světlé | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj
V sobotu 24. května 2025 proběhne ve Světlé pod Ještědem již 9. ročník Festivalu Karoliny Světlé - literární open-air slavnosti, která oslavuje dílo, život, souvislosti a odkaz významné české spisovatelky, vlastenky a ženy pevných názorů. Návštěvníci se letos stanou nejen diváky, ale i spolutvůrci dění - dostanou příležitost festival nejen sledovat, ale opravdu žít.
„Naše Světlá letos slaví 195. narozeniny. Pojďme jí darovat příběh, kterým znovu ožije," shrnují organizátorky.
Letošní ročník začíná doslova v „srdci příběhu" - u sochy Karoliny Světlé, která se zrodila z iniciativy místních obyvatel již v roce 1931. Ve 13:00 hodin zde odstartuje interaktivní happening „Žena, muž, socha, kniha, bronz", jenž zábavně zrekonstruuje její vznik i napínavý osud.
Vystoupí herci libereckého Divadla F. X. Šaldy - Markéta Tallerová, Kateřina Kornhäuserová a Jan Jedlinský. Hudební doprovod obstarají dechový sextet Hraje Rudolf a folklórní soubor Horačky. Do scénáře se může letos zapojit každý - vítáni jsou i návštěvníci v kostýmech.
Festival totiž letos poprvé vyhlásil veřejnou výzvu k literárnímu cosplay: „Vyberte si postavu z díla Karoliny Světlé, inspirujte se jejím popisem a oblečením, vytvořte si kostým a přijďte na festival jako někdo jiný," vyzývá Tereza Rafoth ze spolku Stopy v krajině. Do kraje se tak mají vrátit nejen Frantina, Sylva či Skalák, ale i vlastenci národního obrození, samotná Karolina Světlá a Sokolové.
„Opět se nám podařilo sestavit různobarevný několikahodinový program ušitý Karolině Světlé a Podještědí doslova na míru. Těšíme se, že si ten konec května společně prožijeme," říká Andrea Fischerová, spolupořadatelka akce.
Festival dále nabídne:
- scénické čtení v krajině na motivy 5. podještědského románu Světlé Nemodlenec,
- přednášku v šenkovně Antošova statku o podještědském lidovém ornamentu,
- historickou scénu předání praporu sokolstvu jeho kmotrou Karolinou Světlou,
- taneční vystoupení v historických kostýmech v podání The Wings
- vyprávění o fotodokumentaci ještědských statků.
- V 17:30 hodin se může každý zúčastnit kurzu podještědských tanců - vedeného těmi nejpovolanějšími, Horačkami a Horáky. A hned poté - v 18:00 - mohou návštěvníci využít své nové znalosti a zatancovat si na podještědské tancovačce třeba i šejdovec.
Po celé odpoledne budou k zhlédnutí tematické výstavy v Antošově statku:
- Významné osobnosti z Podještědí,
- Ldový ornament v Podještědí,
- Historii a zajímavosti Sokola,
- Fotografie ještědských statků.
Děti se mohou těšit na tvořivé dílny (malování u stojanu z ateliéru TUBA, korálkování, hrnčířský kruh a dobrodružství s Lesní pannou), návštěvníky všeho věku pak čeká podještědský jarmark a stylové občerstvení.
Díky podpoře Libereckého kraje, obce Světlá pod Ještědem, firmě Makalup s.r.o., Sdružení rodáků a přátel kraje Karoliny Světlé i díky neziskovým cílům pořadatelek je vstupné na festival zdarma.
Doprava a přístupnost
- Autobusem z Liberce - odjezdy z autobusového nádraží v 9:00, 10:30, 12:30 a 14:30. Výstup: zastávka „Světlá p. Ještědem - Hodky" (1 km pěšky do centra dění festivalu - tedy ke kostelu).
- Lanovkou + pěšky - z konečné tramvaje (Horní Hanychov) lanovkou na Skalku, poté pěšky po značené cestě (3 km z kopce).
- Autem, na kole, na koni - Světlá vás vítá ze všech směrů!
Festival je pomyslným zahájením sezóny na naučné stezce Po stopách Karoliny Světlé, kterou v roce 2014 vybudoval spolek Stopy v krajině. Stezka zprostředkovává život a dílo „adoptované dcery Podještědí" na 12 informačních tabulích na okruhu dlouhém 7,5 km. Doplňuje ji 18 audionahrávek (k poslechu přímo v krajině či z internetové stránky www.karolinasvetla.cz), interaktivní stojánky o místní květeně, veřejná knihovnička u kostela, umělecky pojaté lavice a tematické kešky, které prověřují znalosti o životě a díle Světlé i krajině Podještědí.
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Šestnáctý ročník fotosoutěže Zaostřeno na Jizerky byl vyhlášen
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody opět vyhlašuje oblíbenou fotosoutěž Zaostřeno na Jizerky a hledá nejkrásnější snímky tohoto pohoří pro vznik benefičního kalendáře. Do šestnáctého ročníku mohou zájemci zaslat maximálně čtyři fotografie Jizerských hor, a to nejpozději do 5. června 2026. Více podrobností na Našem Jablonecku
Setkání turnovského starosty se seniory
Setkání se starostou města Tomášem Hockem proběhne ve čtvrtek 19. března 2026 od 13 hodin v Klubu aktivních seniorů v penzionu v ulici Žižkova. Připravte si dotazy, připomínky k tomu, co vás zajímá, těší i trápí. Určeno pro pravidelné návštěvníky klubu o další zájemce z řad veřejnosti.
Nejnovější články
Jak chránili naši předci své domy a hospodářství?
V turnovské knihovně chystají Noc s Andersenem 2026
Soutěže Gloria musaealis se účastní několik krajských muzeí
Velikonoční trh na krajské náplavce nabídne to nejlepší z regionu
Včely našly nový domov v klášterní zahradě ve Vrchlabí
Nejčtenější články
22.03.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek druhého jarního kola
22.03.: Tereza Voborníková zakončila biatlonovou sezonu bronzem
23.03.: Včely našly nový domov v klášterní zahradě ve Vrchlabí
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.