FIDIC, BIM i cenová krize ve stavebnictví. Takový byl Den stavařů

05.12.2022 18:10:25 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Bozkov,Liberecký kraj

FIDIC, BIM i cenová krize ve stavebnictví. Takový byl Den stavařů

Současná situace ohledně cen ve stavebnictví, předběžné tržní konzultace, vztahy s dodavateli, ale i postřehy od projektantů a řada dalších aktualit z oboru byly náplní nedávného pražského Dne stavařů, kterého se zúčastnil náměstek hejtmana Zbyněk Miklík.

„Liberecký kraj je členem Nákupního klubu, což je odborná platforma vytvořená za účelem inovace prostředí veřejného nákupu. Nákupní klub organizuje pracovní stoly, semináře a tematická setkání - například právě Den stavbařů," řekl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Členové Nákupního klubu mají možnost se seznámit s trendy ze soukromého sektoru, získat informace o technických a technologických inovacích dodavatelů a ty pak následně nediskriminačně zahrnout do svých nákupů. Řeší se také témata z oblasti zadávání veřejných zakázek.

Na přetřes přišla také tematika vymezená zkratkami - například FIDIC. Tento standard zadávání veřejných zakázek využil Liberecký kraj kupříkladu při nedávné rekonstrukci silnice II. třídy mezi Podbozkovem a Cimbálem. Na ni kraj získal dotaci 117 milionů korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury; podmínkou fondu bylo vypsání výběrového řízení podle takzvané Žluté knihy FIDIC neboli FIDIC The Yellow Book formou Design & Build aneb Vyprojektuj a postav.

„Jednalo se o pilotní projekt rekonstrukcí krajské silniční sítě v rámci celé republiky. Tento dodavatelský systém se používá u technicky složitých rekonstrukcí, kdy je potřeba urychlit časový průběh stavebních prací, během nichž se mohou vyskytnout změny zadávacích požadavků," dodal Miklík.

Další zkratkou, o níž se hovořilo, je BIM - Building Information Modeling neboli Informační model budovy. Tuto metodu využívá Liberecký kraj při stavbě centrálního depozitáře pro své příspěvkové kulturní organizace, bude i součástí rodící se digitální technické mapy kraje.

„Jejím cílem je vytvořit jakési digitální dvojče stavby a již během přípravy projektu eliminovat množství případných chyb a nedostatků. Od července příštího roku bude použití metody BIM pro nadlimitní veřejné zakázky na stavební práce financované z veřejných rozpočtů povinné," uzavřel Miklík.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Z Podbozkova do Cimbálu vyjeli řidiči konečně po nové silnici
Kraj na rekonstrukci silnice Podbozkov–Cimbál ještě ušetří

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

O dotace pro obce je zájem. Krajský seminář se přesune do většího sálu

Velký ohlas provází seminář na téma Jak pomocí dotací rozvíjet obec, který připravuje sekretariát Regionální stálé konference Libereckého kraje. Původně se měl konat v zastupitelském sále krajského úřadu, kvůli množství zájemců se jej pořadatelé však rozhodli přesunout do Krajské vědecké knihovny. Uskuteční se 1. února od 10 hodin ve velkém konferenčním sálu ve 2. patře.

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Muži převáželi přes Harrachov kradená jízdní kola z Rakouska
Středověká romantika aneb rytíř na nádvoří Severočeského muzea
Kraj vybral firmy, které opraví komunikaci v Janově či most ve Víchové
Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem
Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality

Nejčtenější články

28.01.: Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
29.01.: V Turnově vyroste další Centrum odborného vzdělávání
28.01.: Jilemnická 50 se nakonec koná!

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT