Fokus Fest i letos přilákal diváky na festivalové pecky

25.10.2015 16:46:15 | Autor: Martin Kos a Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Fokus Fest i letos přilákal diváky na festivalové pecky

V Semilech od 9. do 11. října úspěšně proběhl druhý ročník regionální filmové přehlídky Fokus Fest, kterou hostily kromě kina Jitřenka také Gymnázium Ivana Olbrachta, KC Golf a Městská knihovna. Pořadatele může těšit, že rozšířený filmový program přilákal víc návštěvníků než v loňském roce a všechny avizované součásti programu se bez výraznějších problémů uskutečnily.

Pátečnímu programu vévodila projekce Příchozího z temnot, perly české filmové tvorby v němém období, s Anny Ondrákovou nebo Karlem Lamačem za fantastického živého doprovodu hudebního tria Neuvěřitelno. Kromě živého doprovodu nabídla další přidanou hodnotu přednášky Jeanne Pommeau, odbornice na restaurování filmů z Národního filmového archivu, která se podílela právě na restaurování Kolárova snímku z roku 1921 a předala posluchačům řadu zajímavých poznatků o jedinečném procesu se starými filmy. Podobně jako Příchozí z temnot však dokázal naplnit Jitřenku kultovní horor Osvícení režiséra Stanleyho Kubricka, na jehož tvorbu byla zaměřena nově přidaná sekce POV (point-of-view).

Festival Fokus Fest 2015<br />Autor: Zdeněk Čermák Sobota v Jitřence patřila Petru Zelenkovi. Projekce jeho starších snímků (Mňága - Happy End, Karamazovi) naladily diváky na unikátní předpremiéru nového filmu Ztraceni v Mnichově (podrobnosti a rozhovor zde), k níž došlo pouhé dva dny po světové premiéře na Londýnském filmovém festivalu. Režisér přijel svůj počin osobně uvést a po projekci diskutoval s plným kinosálem stejně jako herci Tomáš Bambušek a Jiří Rendl. Kromě Zelenkových filmů si však diváci mohli v české premiéře vychutnat restaurovanou verzi metafikční klasiky 8 ½ Federica Felliniho, Kubrickova díla Mechanický pomeranč a Lolita nebo rozmanitý doprovodný program.

Šárka Gmiterková navázala se svou přednáškou na páteční projekci filmu Eyes Wide Shut, v níž se zabývala herectvím a vlivem obsazení hlavní hvězdné dvojice na propagaci nebo kritické přijetí snímku. Na horní scéně KC Golf poté odpoledne vystoupilo uskupení Radio Ivo se svým improvizačním přenesením rozhlasové hry na divadelní prkna. Večerní hodiny poté patřily progresivním projektům z české hudební scény. Ruralpopový projekt domácí Johany Novotné Johuš Matuš a temný pop v podání post-hudby připravily půdu pro taneční show, kterou vytvořil Ventolin se svým živým elektronickým koncertem a Petr Marek (Midi Lidi) s Johanou Švarcovou (Kazety) jako Disjockejové.

Festival Fokus Fest 2015<br />Autor: Zdeněk Čermák Závěrečný den přehlídky patřil kromě mnohých dalších snímků projekci filmu Televise bude! Jana Bušty, který do Semil přijel na celý víkend a potvrdil pověst vášnivého cinefila. Při svém úvodu k filmu a následné diskuzi poté divákům s humorem prozradil, proč se v jeho snímku tolik kouří nebo jak probíhal casting na roli Františka Filipovského. Po dvacáté hodině poté dramaturg Martin Kos před posledními zbývajícími nadšenci po celovíkendovém maratonu uvedl poslední film Sedm psychopatů, který z 35mm stylově ukončil festival. Pořadatelem druhého ročníku Fokus Festu byly Kulturní centrum Golf a Kino Jitřenka Semily.

Kompletní říjnový program Kina Jitřenka Semily

Související články k festivalu Fokus fest:

Rozhovor Petr Zelenka: Baví mě pozorovat, kdy diváci začnou vnímat přirozeně

Semilští fanoušci filmu si podruhé užijí festival Fokus Fest

Premiéra Ztracených v Mnichově a retrospektiva Kubricka v Semilech

Fokus Fest nahlédne do nitra fikce

Ohlédnutí za Fokus Festem 2014

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 35 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Oba sledované turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informuje o kvalitě vody v pramenech Boží voda a pod Valdštejnem. Oba prameny jsou v současné době pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem ze dne 16. ledna vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná. Výsledky rozboru pramene Boží voda ze dne 19. ledna také vyhovují hygienickým limitům.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem
Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality
V Turnově vyroste další Centrum odborného vzdělávání
Turistické oblasti v kraji obdrží 10 milionů, dvakrát víc než vloni
Putování za minerály pošesté čili geologicko-cestopisné přednášky

Nejčtenější články

28.01.: Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!
27.01.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. ledna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT