FOTO: Daniel Geremus vystavuje v bývalé lomnické spořitelně

21.11.2018 21:16:55 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

FOTO: Daniel Geremus vystavuje v bývalé lomnické spořitelně

Výtvarník Daniel Geremus uspořádal prodejní výstavu nazvanou Viribus Unitis. Vernisáž obrazů se konala v sobotu 17. listopadu ve 14 hodin v budově bývalé spořitelny v Lomnici nad Popelkou. Úvodní slovo pronesl Ondřej Krotil, o hudební doprovod se postarala historická kapela Subulcus.

Jedná se o čtvrtou výtvarníkovu výstavu v budově bývalé lomnické spořitelny, celkově jich ovšem má na kontě už mnohem víc. „Kromě Lomnice jsem vystavoval už v Jilemnici, Semilech, Hradci Králové, v Austrálii či Rakousku. Na současné výstavě návštěvníci uvidí celkem 100 olejomaleb z různých období, krajinky z okolí Lomnice nad Popelkou i portréty osobnosti z historie, z nichž některé známe z bankovek, což se hodí do těchto prostor, i když jsem je maloval už dřív," prozradil Daniel Geremus.

Na první pohled diváky zaujme portrét kapely Kiss, který ale ve druhém plánu znázorňuje poslední čtyři prezidenty České republiky a Československa. Zajímavý je i obraz T. G. Masaryka na mořském koníkovi nebo celkem osm obrazů císaře Františka Josefa seřazených vedle sebe. „Chtěl jsem vyjádřit, že jsme samozřejmě rádi, že máme Českou republiku, ale z Rakouska jsme vyšli a bylo součástí naší historie. František Josef vydržel u vlády 68 let, zatímco v moderní době se vládcové střídají mnohem dřív. Jde o osm portrétů malovaných osmi technikami," vysvětlil Daniel Geremus.

Výstava Viribus Unitis potrvá do neděle 25. listopadu, otevřeno bude denně od 13 do 17 hodin. Vstupné je dobrovolné, k prodeji jsou i kalendáře s malbami Daniela Geremuse na rok 2019.

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 25 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Oba sledované turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informuje o kvalitě vody v pramenech Boží voda a pod Valdštejnem. Oba prameny jsou v současné době pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem ze dne 16. ledna vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná. Výsledky rozboru pramene Boží voda ze dne 19. ledna také vyhovují hygienickým limitům.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem
Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality
V Turnově vyroste další Centrum odborného vzdělávání
Turistické oblasti v kraji obdrží 10 milionů, dvakrát víc než vloni
Putování za minerály pošesté čili geologicko-cestopisné přednášky

Nejčtenější články

27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!
28.01.: Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
27.01.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. ledna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT