FOTO: Dřevěné plastiky byly slavnostně předány městu

01.07.2011 15:56:46 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

FOTO: Dřevěné plastiky byly slavnostně předány městu

U cyklostezky na sídlišti Řeky nebo u budovy Státního okresního archívu v Semilech v blízké době spatříte nové sochy. Ty na sympoziu Dřewosochání 2011 na dvoře waldorfského lycea vytvořili zdejší studenti a absolventi za podpory profesionálních sochařů a učitelů.

K slavnostnímu předání šesti soch městu došlo ve čtvrtek odpoledne formou vernisáže pro veřejnost, která byla doplněna i hudebním vystoupením Orchestru waldorfské školy. Symbolicky sochy od zástupce školy Dušana Pleštila převzal starosta Semil Jan Farský. Pět soch bude v blízké době umístěno na pozemcích města u budov archívu, městského úřadu, kulturního centra, kostelu a také cyklostezky, o jedné se jedná s majitelem, že by byla umístěna v obchodním centru v Nádražní ulici.

„Přemýšlíme, že by se letošní dřevosochařské sympozium stalo v Semilech tradicí, možná zkusíme přizvat i jiné waldorfské školy, protože umělecká činnost je důležitým oborem na každé z nich," řekl učitel školy Dušan Pleštil, který zároveň dodal, že inspirací jim byla předchozí setkání sochařů pod názvem Lípa, která v letech 2003 - 2007 pořádal v Semilech Vladimír Kubík.

Na sochy přispěla semilská radnice škole částkou 50 tisíc, po natření impregnačním roztokem sochy vydrží pod širým nebem nejméně 20 let. 

Tvůrci jednotlivých soch a jejich možná umístění v Semilech:

Madona s dítětem - Štěpánka Kneysová (studentka 4. ročníku lycea), pomáhal jí sochař Jiří Genzer - měla by být umístěna u kostela sv. Petra a Pavla.

Stařec s vnukem - Denisa Kocvárová (letošní absolventka), pomáhal jí sochař Jan Švadlenka - měla by být umístěna u cyklostezky v Řekách.

Tři věky - Marie Kraťuková (loňská absolventka, studentka architektury v Praze) - jedná se o umístění u prodejny Lidl.

Zrození - Iveta Sadecká (učitelka řezbářství) - bude umístěna u Kulturního centra Golf. 

Kubistická plastika - Dominika Kašíková (absolventka), pomáhal sochař Ondřej Kužel - bude umístěna v klidové zóně u nové budovy městského úřadu.

Živly (pracovně též nazývaná Sovička) - Mojmír Dlabola (absolvent vůbec prvního ročníku waldorfské školy v Semilech, studuje školu užitého umění a  designu v Ústí n. L.) - bude umístěna u budovy Státního okresního archívu.

Fotogalerii z průběhu vytváření soch najdete zde

FOTO: Studenti waldorfského lycea tvoří sochy pro Semily

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 32 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Při zásahu u požáru v Novém Boru zemřel dobrovolný hasič

Od brzkých ranních hodin 30. 11. 2022 zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči Libereckého kraje u požáru roubeného domu v Novém Boru, části Arnultovice. Při zásahu zemřel člen jednotky sboru dobrovolných hasičů Skalice u České Lípy. Během hašení požáru se na dobrovolného hasiče zřítila stropní konstrukce. Ostatní zasahující hasiči ho ze sutin vyprostili, okamžitě byla zahájena resuscitace, která byla neúspěšná. Ministr vnitra Vít Rakušan vyjádřil lítost nad ztrátou lidského života: „Upřímně mě mrzí, co se při požáru stalo a chtěl bych vyjádřit soustrast rodině a všem pozůstalým."

Jablonec dál bojuje s přemnoženou černou zvěří

Divoká prasata vychází z lesů a stahují se do obydlených okrajových částí Jablonce nad Nisou. Ničí louky, potravu hledají také u popelnic. Jablonečané se obávají o svou bezpečnost. Statutární město připravilo proto soubor opatření, které mají pomoci situaci zlepšit. Platit začnou od začátku prosince. Zastupitelé navíc schválili dvoutisícovou odměnu mysliveckému sdružení za prokazatelně odlovený nebo chycený kus. Více podrobností na Našem Jablonecku

Jablonec dál bojuje s přemnoženou černou zvěří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Teplý podzim přilákal na hřebeny Krkonoš rekordní počet návštěvníků
Nejlepší knihovny v Okrouhlé, Jílovém u Držkova, Višňové a Studenci
FOTO: V Jilemnici proběhl křest nové knihy Aleny Bartoňové
Novým náměstkem hejtmana pro školství je Jiří Čeřovský
Semilská knihovna slouží mladým i seniorům

Nejčtenější články

27.11.: FOTO: Na prahu adventu v Semilech rozsvítili vánoční strom
29.11.: FOTO: V Jilemnici proběhl křest nové knihy Aleny Bartoňové
28.11.: Obrazem: Rozsvícení vánočního stromu v Libštátě 2022

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT