FOTO: Most v Bystré už je zpět na svém místě

15.11.2016 19:32:01 | Autor: Petr Ježek a Renata Coufalová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Háje nad Jizerou

FOTO: Most v Bystré už je zpět na svém místě

Aktualizováno: Unikátní roubený dřevěný krytý most v Bystré nad Jizerou se v létě dočkal opravy, při které jej bylo nutné přemístit velkým jeřábem na louku u blízkého mlýna, kde dříve sídlil Státní okresní archiv. Po opravě byl most v úterý 15. listopadu přemístěn opět na své místo, což sledovaly desítky diváků a obdivovatelů mostu. Přinášíme fotografie Pavla Chymka.

Dřevěný most je dlouhý 24 metrů, široký tři metry a vysoký pět metrů a je technickou památkou. Dotaci na opravu obec Bystrá nad Jizerou získala z Libereckého kraje, ministerstva kultury a z dalších zdrojů, celá oprava stojí čtyři a půl milionu korun. Dokončovací práce a zejména oprava levobřežní části předmostí proběhnou až v první třetině roku 2017.

„Dřevěný věšadlový most byl jako technická kulturní památka opravován citlivě s respektem k ojedinělému konstrukčnímu provedení. Principem bylo také maximální uchování původního materiálu i mnoha zajímavých detailů," sdělil Roman Hedvičák, pracovník památkové péče města Semily. 

Nejdůležitějším okamžikem prací bylo tesařské vyspravení hlavních podélníků (nejsilnější vodorovné trámy překlenující řeku, na kterých je uložena trámková vozovka) a věšadlového systému. Zajímavá byla také oprava říčního pilíře. Původně se plánovalo jeho rozebrání s novým vyzděním. Po odbourání vrchních betonových částí se ale zjistilo, že most je vyztužen sadou velmi kvalitních pilotů z 80. let minulého století. Projekce tedy odsouhlasila k veliké radosti památkářů změnu opravy s uchováním pilíře a jeho fixací pomocí injektážních vrtů do podloží. Náročná akce se stihla včas a most mohl být na stabilizovaný pilíř přesunut právě v listopadovém termínu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Roubený most v Bystré se dočká opravy, velký jeřáb jej přenesl na louku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 29 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Šaldovo a Naivní divadlo podpoří kraj sedmi miliony korun

Poskytnutí neinvestičních a investičních dotací z rozpočtu Libereckého kraje Naivnímu divadlu Liberec a Divadlu F. X. Šaldy Liberec schválili na svém zasedání krajští radní. V souladu s memorandem uzavřeným mezi Libereckým krajem a statutárním městem Liberec je vyčleněno v rozpočtu odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu 5 milionů korun na investiční dotace a 2 miliony korun na podporu těchto divadel. „Dva miliony korun rozdělí kraj coby provozní příspěvek mezi obě scény. Částkou 1 470 000 korun podpoří činnost Divadla F. X. Šaldy a 530 000 korunami Naivní divadlo," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Jablonec se připravuje na nákup elektřiny a plynu na burze

Jablonec nad Nisou začne nakupovat elektrickou energii a zemní plyn na příští rok na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKBK), a to formou centralizovaného zadávání. Nakupovat energetické komodity může město pro sebe i pro zřizované organizace i po částech. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krajský přebor hrála čtyři mužstva z Pojizeří, Turnov míří zpět do divize
Podpořte restaurování kazatelny v Bozkově v památkářské soutěži
Fotoohlédnutí za oslavou 120 let fotbalu v Turnově
Krajským uprchlickým centrem prochází méně lidí. Nebude zde již lékař
Krajská knihovna chystá prázdninovou šifrovací hru pro čtenáře

Nejčtenější články

28.06.: Hasiči zasahují v Horkách u požáru sila s dřevěnými pilinami
28.06.: Anonym hrozil bombou v průmyslové zóně v Turnově, evakuovali 70 lidí
27.06.: Fotbalisté FK Přepeře zažili nejúspěšnější sezonu ve své historii

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT