FOTO: Most v Bystré už je zpět na svém místě

15.11.2016 19:32:01 | Autor: Petr Ježek a Renata Coufalová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Háje nad Jizerou

FOTO: Most v Bystré už je zpět na svém místě

Aktualizováno: Unikátní roubený dřevěný krytý most v Bystré nad Jizerou se v létě dočkal opravy, při které jej bylo nutné přemístit velkým jeřábem na louku u blízkého mlýna, kde dříve sídlil Státní okresní archiv. Po opravě byl most v úterý 15. listopadu přemístěn opět na své místo, což sledovaly desítky diváků a obdivovatelů mostu. Přinášíme fotografie Pavla Chymka.

Dřevěný most je dlouhý 24 metrů, široký tři metry a vysoký pět metrů a je technickou památkou. Dotaci na opravu obec Bystrá nad Jizerou získala z Libereckého kraje, ministerstva kultury a z dalších zdrojů, celá oprava stojí čtyři a půl milionu korun. Dokončovací práce a zejména oprava levobřežní části předmostí proběhnou až v první třetině roku 2017.

„Dřevěný věšadlový most byl jako technická kulturní památka opravován citlivě s respektem k ojedinělému konstrukčnímu provedení. Principem bylo také maximální uchování původního materiálu i mnoha zajímavých detailů," sdělil Roman Hedvičák, pracovník památkové péče města Semily. 

Nejdůležitějším okamžikem prací bylo tesařské vyspravení hlavních podélníků (nejsilnější vodorovné trámy překlenující řeku, na kterých je uložena trámková vozovka) a věšadlového systému. Zajímavá byla také oprava říčního pilíře. Původně se plánovalo jeho rozebrání s novým vyzděním. Po odbourání vrchních betonových částí se ale zjistilo, že most je vyztužen sadou velmi kvalitních pilotů z 80. let minulého století. Projekce tedy odsouhlasila k veliké radosti památkářů změnu opravy s uchováním pilíře a jeho fixací pomocí injektážních vrtů do podloží. Náročná akce se stihla včas a most mohl být na stabilizovaný pilíř přesunut právě v listopadovém termínu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Roubený most v Bystré se dočká opravy, velký jeřáb jej přenesl na louku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 29 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Multiinstrumentalisté Radim Zenkl a Ondra Kozák vystoupí v Jablonci

Duo vynikajících hudebníků Radim Zenkl & Ondra Kozák s autorským repertoárem, doplněným o bluegrassové, jazzové, swingové, keltské, lidové a „world music" tradicionály v osobitých aranžích, se představí v jabloneckých Tyršových sadech v neděli 21. července od 15 hodin v rámci festivalu Jablonecké tóny 2024. Pozvánka s rozhovorem

Výstava ve Smržovce představí vzpomínky pamětníků 20. století

Ve čtvrtek 25. července 2024 zakotví výstava Příběhy severních Čech - Zlomové okamžiky 20. století ve Smržovce na Lidickém náměstí a setrvá zde až do 15. srpna 2024. Tato exteriérová expozice regionální pobočky Paměti národa Severní Čechy přináší vzpomínky pamětnic a pamětníků na události 20. století, které pobočka dokumentuje v Libereckém a Ústeckém kraji pro sbírku Paměť národa. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nádrže, aleje, úpravny vody. Česko-polská dohoda přináší výsledky
Mostek přes Rudný potok v Obřím dole je již opraven
Africký mor prasat: kdo najde uhynulého kance, ať volá veterinu
Maškova zahrada zažila Karibský den
První kompostovací toalety jsou i v Českém ráji

Nejčtenější články

23.07.: První kompostovací toalety jsou i v Českém ráji
23.07.: Africký mor prasat: kdo najde uhynulého kance, ať volá veterinu
22.07.: Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT