FOTO: Od továrny k novému areálu aneb Jak se stavělo Obchodní centrum

21.12.2010 09:41:21 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

FOTO: Od továrny k novému areálu aneb Jak se stavělo Obchodní centrum

Už týden je otevřeno nové Obchodní centrum v Semilech, a tak se sluší připomenout jak probíhala jeho výstavba. Exkluzivně vám přinášíme původní návrhy na Společensko - obchodní centrum, jak se původně investiční záměr jmenoval i rozsáhlou fotogalerii!

Stavba od počátku vyvolávala kontroverze. Návrh investora na Společensko obchodní centrum v areálu bývalé továrny Polyform byl v roce 2007 zastupitelstvem města Semily schválen, ale poté, co investor několikrát změnil podobu rekonstrukce, aniž by ji s městem konzultoval, radní se zalekli a na dalším zasedání zastupitelstva nevydali územní rozhodnutí. Báli se, že by investor ze svých slibů splnil jenom ten o supermarketu a na společenské centrum by už nedošlo. Nakonec se návrh opět prosadil a mohlo se začít bourat.

Areál stále není zkolaudován

K další kontroverzi došlo na konci roku 2009, kdy stavební firma zbourala i budovu, která měla být jenom rekonstruována. „Budova Polyformu byla zčásti určena k demolici, zčásti jenom k přestavbě. Firma ale zbourala celou budovu, čímž porušila zákon. Stavební povolení totiž není v souladu s územním rozhodnutím," řekl tehdy médiím Martin Hilpert, vedoucí semilského stavebního úřadu. Společnost Jaroslav Třešňák - Horova získala stavební povolení ve zkráceném stavebním řízení institutem autorizovaného inspektora, nikoliv stavebním úřadem. Demolice tak byla neplatná.

Bez dohadů se neobešlo ani prosincové otevření areálu. „Stavba je od 13. prosince uvedena do předčasného užívání a v následujících měsících teprve budou probíhat měření hluku a další, které jsou důležité pro vydání kolaudačního souhlasu," uvedl Vladimír Bělonohý, vedoucí  odboru investic města Semily.

Zchátralé budovy už nestraší

To jsou stavební fakta, spory se vedou třeba  i o to, že byl v Nádražní ulic zrušen chodník. Většinu občanů ale zajímá, že mají jít kam nakoupit a bez pochyb určitě lépe je vyřešen výjezd od Kulturního centra Golf. Za přínos jde považovat i nový městský prostor, který byl dříve občanům nepřístupný. Za hodně lidí to vyjádřil v anketě Vladimír Hladík: „Změna je to příjemná, část u Jizery je určitě pro rodiny s dětma a pro nás, co chodíme pěšky dobrá. A ten zbytek..., holt to byla stará továrna a asi můžeme být rádi, že to tady nezůstalo dalších 10 let."

Fotovideo na kterém uvidíte nejvíce fotografií z bourání i výstavby areálu


Urbanistická studie z dubna roku 2006 (další studie ve fotogalerii)


Související články:

Videoanketa s prvními nakupujícími

Obchodní centrum očekává první nápor kupujících

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 50 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V jilemnickém muzeu proběhne křest knihy o Hrádku u Nechanic
VIDEO: Zbourali most u Čtveřína
V Libereckém kraji se loni vytřídilo 1581 tun elektrozařízení
Oficiál Tříška i loupežník Karaba. Za pohádkou do Lužických hor
Panovnici Marii Terezii připomene v lomnickém muzeu Zbyněk Sviták

Nejčtenější články

15.04.: Hasiči zasahují u požáru paneláku v Železném Brodě
14.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek čtvrtého jarního kola
16.04.: VIDEO: Zbourali most u Čtveřína

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT