FOTO: Otevřeli veřejnosti vrchlabskou klášterní zahradu

18.06.2016 16:24:34 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Vrchlabí

FOTO: Otevřeli veřejnosti vrchlabskou klášterní zahradu

Správa KRNAP se připojila k občanskému sdružení Průvodcem parkem, Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu a Národnímu památkovému ústavu, které připravily již VI. ročník akce Víkend otevřených zahrad, která proběhla o víkendu 11. a 12. června.

Událost, která vznikla ve Velké Británii (Open Garden & Squares Weekend), se koná vždy během druhého červnového víkendu. Projekt nabírá na věhlasu a tradici v celé Evropě a stává se jedním z hlavních článků šíření osvěty o klenotech zahradního umění. V České republice se do Víkendu otevřených zahrad zapojují jak běžně nepřístupné zahrady, tak i parky a veřejná prostranství, v nichž se v průběhu dvou dní snažíme prostřednictvím průvodcovaného programu, jehož hlavním úkolem je oživit zájem lidí o tyto plochy, přiblížit veřejnosti jiným zajímavým způsobem fenomén zahrad, které jsou primárně pro veřejnost určené. Obvyklou formou jsou komentované prohlídky doplněné dalším kulturním programem. Letošního ročníku se zúčastní téměř sto zahrad po celé České republice.

VI. ročník akce Víkend otevřených zahrad ve vrchlabské klášterní zahradě<br />Autor: Jiří Novák Návštěvníci vrchlabské klášterní zahrady mohli po oba dny využít komentované prohlídky (od 9, 11, 13 a 15 hodin). Sraz zájemců byl vždy před Správou KRNAP u budovy Krtka. Součástí prohlídky byla i exkurze do veřejnosti nepřístupné Genetické banky a v sobotu speciální bylinkový program. Poslechli si povídání o léčivých rostlinách vyskytujících se v Krkonoších a jejich vlastnostech, o využití bylin člověkem a vyzkoušeli si přípravu různých výrobků z léčivek. V neděli se s odborníkem mohli vydat do korun stromů - vyzkoušet si pod odborným vedením a s bezpečným zajištěním vylézt do korun stromů stromolezeckou technikou, která se používá při jejich ošetřování.

Vrchlabská klášterní zahrada, spojující někdejší augustiniánský klášter ve Vrchlabí (dnešní Krkonošské muzeum Správy KRNAP) a vrchlabský zámecký park, byla rekonstruována v souladu s jednoduchým rastrovým členěním záhonů, které v klášterních zahradách přetrvávalo až do období baroka. Vegetační úpravy rastrů se ideologicky odvolávají na existenci původní augustiniánské lékárny uvnitř kláštera, proto se v jednotlivých polích vyskytuje řada léčivých rostlin, za kterými se dřívější zásobitelé lékárny bezpochyby vydávali. Významnou součástí zahrady je i sad starých a krajových odrůd ovocných dřevin. Klášterní zahrada je volně přístupná veřejnosti, v rámci prohlídky ale návštěvníci měli navíc možnost nahlédnout i do nepřístupné části - Genetické banky ohrožených druhů rostlin Krkonoš.

Rekonstrukce klášterní zahrady byla součástí projektu Rozvoj turistické infrastruktury KRNAP a KPN, který připravila Správa KRNAP společně s Dyrekcji Karkonoskiého Parku Narodowého. Projekt byl podpořen Operačním programem přeshraniční spolupráce Česká republika - Polská republika 2007-13.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Obrazem: Farmářské trhy na náměstí T. G. M. ve Vrchlabí
Mapa republiky zřejmě roztaje ve druhé půlce června
V Pasekách pořádají výstavu o místních technických stavbách

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 31 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Výstava ve Smržovce představí vzpomínky pamětníků 20. století

Ve čtvrtek 25. července 2024 zakotví výstava Příběhy severních Čech - Zlomové okamžiky 20. století ve Smržovce na Lidickém náměstí a setrvá zde až do 15. srpna 2024. Tato exteriérová expozice regionální pobočky Paměti národa Severní Čechy přináší vzpomínky pamětnic a pamětníků na události 20. století, které pobočka dokumentuje v Libereckém a Ústeckém kraji pro sbírku Paměť národa. Více podrobností

Všedobr aneb vše dobré pro tělo i duši

Všedobr na Krásné je první ročník malého jednodenního festivalu, který navazuje na celoroční cyklus dílen a přednášek, které Kittelovo muzeum pořádá. Díky pozvaným hostům se zde v sobotu 10. srpna propojí tradiční léčitelství s novými léčebnými postupy, které zde lidé budou moci poznat nebo si i vyzkoušet. Podrobná pozvánka


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vítězem JBC 4X Revelations pojedenácté v řadě Tomáš Slavík!
FOTO: Rally Bohemia 2024 ovládl Dominik Stříteský
Sborník Nové pověsti Českého ráje vytvořily turnovské děti
Dny lidové architektury budou opět i v Železném Brodě na Bělišti
Plavecký bazén v Turnově mění další okna, probíhá i výmalba

Nejčtenější články

13.07.: Bohemia Rally 2024 má téměř stovku přihlášených posádek
13.07.: Po stopách filmařů: v kraji se točila Pyšná princezna i Léto s kovbojem
13.07.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 12. až 14. července

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT