FOTO: Semilská školka najde dočasné zázemí na Komenského náměstí

09.03.2020 21:03:16 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

FOTO: Semilská školka najde dočasné zázemí na Komenského náměstí

Do nových prostor dočasné mateřské školy na Komenského náměstí v Semilech se přestěhují děti ze školky Treperka, která se bude stavět zcela nová. Budova čp. 146 prošla v posledním roce zásadní rekonstrukcí, přinášíme vám fotografie rekonstruovaných učeben ještě před oficiálním otevřením.

Rekonstrukce budovy provizorní mateřské školy na Komenského náměstí v Semilech probíhala od března 2019, celkové náklady na rekonstrukci dosáhly přes 23 milionů korun, dotace město získalo na vzduchotechniku (587 tisíc Kč) a zateplení (1 milion 721 tisíc Kč). Ve druhé etapě přestavby na ZUŠ se uplatní náklady ještě kolem jednoho milionu korun.

Zajímavostí rekonstruované budovy je schodiště do prvního patra, které má dvě zábradlí - pro předškoláky i dospělé návštěvníky, a dále také tři spojovací chodby, v každém patře, s vedlejší budovou základní umělecké školy, která bude po odstěhování školky sídlit v obou budovách.

Rekonstruovaná budova čp. 146 na Komenského náměstí<br />Autor: Petr Ježek Třetí zajímavostí je budoucí kancelář ředitele ZUŠ, která má krásný výhled na Komenského náměstí a věž kostela sv. Petra a Pavla. V následujících 18 měsících poslouží prostory dočasně pro žáky MŠ Treperka, poté bude budova patřit Základní umělecké škole.

Semilská starostka Lena Mlejnková si při prohlídce pochvalovala právě vylepšení zázemí pro talentované děti, které tak nebudou muset po dokončení přestavby pro potřeby ZUŠ docházet do několika budov po městě, ale budou soustředěny do jedné s kvalitními sály a učebnami. „Okolní obce by měly zájem o naše děti, ale počet dětí, který bude v nové budově možný, nám pomůže získat i více učitelů a finance na jejich ohodnocení," řekla starostka Semil Lena Mlejnková.

Žáci MŠ Treperka zamíří do nové školky poprvé v pondělí 16. března. Zcela nová moderní mateřská škola v lokalitě Pod Vartou začne vznikat v budoucích měsících v celkových nákladech 97 milionů korun, ale 82 milionů z toho pokryje dotace Integrovaného regionálního operačního programu. „Současné dvě školky na Treperce měly kapacitu 80 dětí, nová dvojškolka bude mít 110 dětí, což považujeme za ideální," doplnila starostka Lena Mlejnková.

Architektonická soutěž na návrh nové mateřské školy byla vyhlášena již v říjnu 2015. Tehdy se jí zúčastnilo neuvěřitelných 70 architektů či architektonických studií nejenom z Česka, ale i z Německa, Slovenska, Rakouska, Švédska, Španělska či Japonska. Návrh mateřské školy a její zahrady se kromě jiného musel vyrovnat s faktem, že v budově budou souběžně a zároveň nezávisle probíhat dva programy vzdělávání, když vedle „běžné" pedagogiky zde najde prostor pedagogika waldorfská.

Současný stav školky Treperka<br />Autor: Petr Ježek Vítězem architektonické soutěže se stal A. Marek Topič, jehož návrh oslovil porotu nejenom dispozičním řešením s minimem chodeb, ale především pružným prolínáním dvou kruhů se společným zázemím. Dokumentace pro stavební povolení byla dokončena v květnu 2017, stavební povolení vydáno v srpnu 2017.

Nová mateřinka vyroste v příštích letech na místě školky stávající, v klidné lokalitě města a v těsné blízkosti zahrádkářské kolonie Treperka. Areál původní mateřské školy Pod Vartou pochází ze 70. let 20. století a v současnosti byl ve velmi špatném technickém stavu, což je vidět i z našich aktuálních fotografií. Již v roce 2013 bylo vydáno rozhodnutí o odstranění stavby. Předpoklad zahájení výstavby nové školky Treperka byl v prvním čtvrtletí roku 2020, provoz v ní by měl být zahájen po jejím dokončení v září 2021. Již jasnou změnou oproti projektu je zrušení takzvané zelené střechy, kterou nahradí běžná střešní krytina.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Semily získaly dotaci na novou školku pro 110 dětí
Semily znají rozpočet na rok 2016, větší akcí je i projekt MŠ Pod Vartou
Architektonická soutěž na novostavbu MŠ Pod Vartou již zná vítěze

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 60 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Portál o Krkonoších oceněn jako třetí nejlepší ve Zlatém erbu

Webový portál www.krkonose.eu byl v soutěži Zlatý erb 2022 o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí oceněn odbornou porotou jako třetí nejlepší v republice ve své kategorii! V konkurenci 422 přihlášených měst, obcí a dalších subjektů, uspěl oficiální turistický web krkonose.eu v kategorii Cena místopředsedy vlády pro digitalizaci za třetí nejlepší turistickou prezentaci.

Kraj podpoří z Fondu ochrany vod další projekty

Poskytnutí dotace z Fondu ochrany vod obcím Levínská Olešnice a Dolní Řasnice a Severočeské vodárenské společnosti schválili na svém jednání krajští radní. Dotace Liberecký kraj poskytuje na výstavbu, rozšíření či obnovu vodohospodářské infrastruktury, vodovodů, kanalizací, vodojemů, čistíren odpadních vod či náhradních zdrojů pitné vody. „Prostřednictvím Fondu ochrany vod, Programu vodohospodářských akcí chce Liberecký kraj jako každoročně podpořit projekty malých obcí do 4000 obyvatel, pro které znamená budování vodohospodářské infrastruktury velkou finanční zátěž," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Autobusy s přepravou kol v Krkonoších zahájí provoz 28. května
Turnov v derby porazil Sedmihorky, body braly i Rovensko a Lomnice
Simulovaný lesní požár zachvátil Zabylský hřbet
Do Turnova míří legionářský i vodíkový vlak
Krkonoše jsou opět čistější, na skládce skončí 5 tun odpadu

Nejčtenější články

22.05.: FOTO: Májový jarmark opět oživil jilemnické náměstí
22.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého jarního kola
21.05.: Obrazem: Na Dnu otevřených dveří ukázali v Bělé robotickou stáj

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT