FOTO: V Jilemnici nastoupily do první třídy budoucí sestřičky

03.09.2019 20:22:20 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jilemnice

FOTO: V Jilemnici nastoupily do první třídy budoucí sestřičky

Slavnostní otevření Střední zdravotnické školy v Jilemnici se konalo se zahájením prvního ročníku v pondělí 2. září v budově bývalé Střední průmyslové školy textilní. Budova prošla od konce SPŠT několika rekonstrukcemi, už několik let patří Gymnáziu a Střední odborné škole v Jilemnici, jejíž bude nová škola (zatím tedy první třída) součástí.

Do prvního ročníku zdravotnické školy - maturitního oboru praktická sestra se přihlásilo 28 zájemců, jasná převaha dívek, ale je mezi nimi také jeden chlapec. Většina je z okresu Semily, ale 10 žákyň bydlí ve vedlejším okrese Trutnov.

Zahájení školního roku se zde účastnil radní pro zdravotnictví Libereckého kraje Přemysl Sobotka, radní pro školství Libereckého kraje Petr Tulpa, poslanec parlamentu České republiky David Pražák, dále zástupci akcionářů MMN, a.s. (Masarykova městská nemocnice), města Jilemnice a Semily a ředitelé okolních nemocnic a domovů pro seniory, kde budoucí zdravotní sestry mohou najít uplatnění.

Zahájení výuky na Střední zdravotnické škole v Jilemnici<br />Autor: Petr Ježek „Báli jsme se, aby se obor naplnil, ale když vidíme tolik nových studentek, tak už máme obavy menší. Přeju škole, aby o ni byl takový zájem i v příštích letech," řekl při zahájení mimo jiné náměstek hejtmana Petr Tulpa.

Najdou uplatnění nejen v nemocnicích

Důležitý je vznik této školy z toho důvodu, aby se podařilo stabilizovat početní stav zdravotnického personálu v regionu - sestry totiž najdou uplatnění nejen v nemocnicích, ale také v sociálních službách, mateřských centrech nebo soukromých odborných ambulancích či klinikách.

V prvních ročnících mají studentky vykonávat praxi v jilemnické nemocnici, ve vyšších ročnících i v semilské. „MMN, a. s. zajistí studentkám bezplatnou praxi, odborné vybavení, včetně učebnic, praní uniforem a v době praxe i například obědy," prozradila místopředsedkyně představenstva MMN, a.s. Alena Kuželová.

O vznik školy usilovaly místní nemocnice 10 let

Zahájení výuky na Střední zdravotnické škole v Jilemnici<br />Autor: Petr Ježek Podle zákona je zřizovatelem každé střední školy Liberecký kraj, který tak musel dát projektu zelenou. Další zdravotnické školy jsou v kraji v Turnově, České Lípě a Liberci.

„Podařilo se nám zúročit desetileté úsilí o vznik zdravotní školy, jedním z hlavních argumentů bylo, že každá páteřní nemocnice (mezi které patří i MMN, a. s. - poznámka redakce) má mít vlastní školu, z níž se bude doplňovat nový personál," dodala Alena Kuželová.

Po projevech k budoucím sestřičkám v učebně praktické výuky, která vznikla rekonstrukcí bývalého bytu školníka, ředitel školy Daniel Martinek zavelel k zahájení prvního dne výuky, tedy spíš zatím seznámení se školou. V té i po mnoha rekonstrukcích zůstávají prvky odkazující na historii budovy, příkladem je třeba miniatura žakárského stroje v mezipatře, která připomíná dlouholeté vzdělávání textiláků.

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 37 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Festival Karoliny Světlé se koná 28. května ve Světlé pod Ještědem

Šestý ročník Festivalu Karoliny Světlé nabídne imerzivní zážitek, plné ponoření do literárního díla i období života Karoliny Světlé. Kulisou je autentická krajina Podještědí, která spisovatelku zrodila. Festival pořádá v sobotu 28. května 2022 ve Světlé pod Ještědem spolek Stopy v krajině. Více podrobností

Linka důvěry Liberec slaví 30 let

Dne 15. března 2022 Linka důvěry Liberec oslavila 30 let od svého založení. Za toto období jejího nepřetržitého fungování přijali pracovníci linky přes 150 tisíc kontaktů, a to telefonicky nebo e-mailem. Průměrný roční počet kontaktů je více než 5 tisíc. Nejvíce kontaktů LD zaznamenala v roce 2016, kdy bylo přes 10 tisíc kontaktů. Po celou dobu své existence funguje linka v nepřetržitém provozu. „Velice mě těší, že již dlouhá léta funguje v České republice tak významná a velice potřebná organizace, kterou Linka bezpečí bezesporu je. Děti i dospělí jsou dnes vystaveni velkému množství nástrah. Pomoc od odborníků v těch nejvypjatějších momentech, kdy se lidská duše potřebuje vyzpovídat ze svých trápení, je nesmírně důležitá," uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Turnovská MŠ 28. října získá novou jedlou zahradu
Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
Obrazem: Vítání občánků v Libštátě 2022
V jilemnickém muzeu zahájili výstavbu o pohřbech a spiritismu
Big Bang Lo.mni.ce 2022 přivítá sedm různorodých kapel

Nejčtenější články

26.05.: Studenecké míle se letos vydají do lázní
27.05.: Turnov hostí o víkendu popětadvacáté Staročeské řemeslnické trhy
27.05.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. května

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Vyrobíme pro şişli escort Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT