FOTO: V Jilemnici nastoupily do první třídy budoucí sestřičky

03.09.2019 20:22:20 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jilemnice

FOTO: V Jilemnici nastoupily do první třídy budoucí sestřičky

Slavnostní otevření Střední zdravotnické školy v Jilemnici se konalo se zahájením prvního ročníku v pondělí 2. září v budově bývalé Střední průmyslové školy textilní. Budova prošla od konce SPŠT několika rekonstrukcemi, už několik let patří Gymnáziu a Střední odborné škole v Jilemnici, jejíž bude nová škola (zatím tedy první třída) součástí.

Do prvního ročníku zdravotnické školy - maturitního oboru praktická sestra se přihlásilo 28 zájemců, jasná převaha dívek, ale je mezi nimi také jeden chlapec. Většina je z okresu Semily, ale 10 žákyň bydlí ve vedlejším okrese Trutnov.

Zahájení školního roku se zde účastnil radní pro zdravotnictví Libereckého kraje Přemysl Sobotka, radní pro školství Libereckého kraje Petr Tulpa, poslanec parlamentu České republiky David Pražák, dále zástupci akcionářů MMN, a.s. (Masarykova městská nemocnice), města Jilemnice a Semily a ředitelé okolních nemocnic a domovů pro seniory, kde budoucí zdravotní sestry mohou najít uplatnění.

Zahájení výuky na Střední zdravotnické škole v Jilemnici<br />Autor: Petr Ježek „Báli jsme se, aby se obor naplnil, ale když vidíme tolik nových studentek, tak už máme obavy menší. Přeju škole, aby o ni byl takový zájem i v příštích letech," řekl při zahájení mimo jiné náměstek hejtmana Petr Tulpa.

Najdou uplatnění nejen v nemocnicích

Důležitý je vznik této školy z toho důvodu, aby se podařilo stabilizovat početní stav zdravotnického personálu v regionu - sestry totiž najdou uplatnění nejen v nemocnicích, ale také v sociálních službách, mateřských centrech nebo soukromých odborných ambulancích či klinikách.

V prvních ročnících mají studentky vykonávat praxi v jilemnické nemocnici, ve vyšších ročnících i v semilské. „MMN, a. s. zajistí studentkám bezplatnou praxi, odborné vybavení, včetně učebnic, praní uniforem a v době praxe i například obědy," prozradila místopředsedkyně představenstva MMN, a.s. Alena Kuželová.

O vznik školy usilovaly místní nemocnice 10 let

Zahájení výuky na Střední zdravotnické škole v Jilemnici<br />Autor: Petr Ježek Podle zákona je zřizovatelem každé střední školy Liberecký kraj, který tak musel dát projektu zelenou. Další zdravotnické školy jsou v kraji v Turnově, České Lípě a Liberci.

„Podařilo se nám zúročit desetileté úsilí o vznik zdravotní školy, jedním z hlavních argumentů bylo, že každá páteřní nemocnice (mezi které patří i MMN, a. s. - poznámka redakce) má mít vlastní školu, z níž se bude doplňovat nový personál," dodala Alena Kuželová.

Po projevech k budoucím sestřičkám v učebně praktické výuky, která vznikla rekonstrukcí bývalého bytu školníka, ředitel školy Daniel Martinek zavelel k zahájení prvního dne výuky, tedy spíš zatím seznámení se školou. V té i po mnoha rekonstrukcích zůstávají prvky odkazující na historii budovy, příkladem je třeba miniatura žakárského stroje v mezipatře, která připomíná dlouholeté vzdělávání textiláků.

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 37 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Multiinstrumentalisté Radim Zenkl a Ondra Kozák vystoupí v Jablonci

Duo vynikajících hudebníků Radim Zenkl & Ondra Kozák s autorským repertoárem, doplněným o bluegrassové, jazzové, swingové, keltské, lidové a „world music" tradicionály v osobitých aranžích, se představí v jabloneckých Tyršových sadech v neděli 21. července od 15 hodin v rámci festivalu Jablonecké tóny 2024. Pozvánka s rozhovorem

Výstava ve Smržovce představí vzpomínky pamětníků 20. století

Ve čtvrtek 25. července 2024 zakotví výstava Příběhy severních Čech - Zlomové okamžiky 20. století ve Smržovce na Lidickém náměstí a setrvá zde až do 15. srpna 2024. Tato exteriérová expozice regionální pobočky Paměti národa Severní Čechy přináší vzpomínky pamětnic a pamětníků na události 20. století, které pobočka dokumentuje v Libereckém a Ústeckém kraji pro sbírku Paměť národa. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Semilská knihovna spustila letní soutěž Okolo Jizery
Obrazem: Koncert skupiny Sayonara v Rohozecké restauraci
Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči
Turnovské kino Sféra nabídne lepší filmové zážitky
Letní čtení v parku pořádá jilemnická knihovna

Nejčtenější články

20.07.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 19. až 21. července
21.07.: Léto v Maškově zahradě bude ve velkém stylu!
21.07.: Letní pohádkové putování s QR kódy po Hraběnce

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT