FOTO: V Jilemnici nastoupily do první třídy budoucí sestřičky

03.09.2019 20:22:20 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jilemnice

FOTO: V Jilemnici nastoupily do první třídy budoucí sestřičky

Slavnostní otevření Střední zdravotnické školy v Jilemnici se konalo se zahájením prvního ročníku v pondělí 2. září v budově bývalé Střední průmyslové školy textilní. Budova prošla od konce SPŠT několika rekonstrukcemi, už několik let patří Gymnáziu a Střední odborné škole v Jilemnici, jejíž bude nová škola (zatím tedy první třída) součástí.

Do prvního ročníku zdravotnické školy - maturitního oboru praktická sestra se přihlásilo 28 zájemců, jasná převaha dívek, ale je mezi nimi také jeden chlapec. Většina je z okresu Semily, ale 10 žákyň bydlí ve vedlejším okrese Trutnov.

Zahájení školního roku se zde účastnil radní pro zdravotnictví Libereckého kraje Přemysl Sobotka, radní pro školství Libereckého kraje Petr Tulpa, poslanec parlamentu České republiky David Pražák, dále zástupci akcionářů MMN, a.s. (Masarykova městská nemocnice), města Jilemnice a Semily a ředitelé okolních nemocnic a domovů pro seniory, kde budoucí zdravotní sestry mohou najít uplatnění.

Zahájení výuky na Střední zdravotnické škole v Jilemnici<br />Autor: Petr Ježek „Báli jsme se, aby se obor naplnil, ale když vidíme tolik nových studentek, tak už máme obavy menší. Přeju škole, aby o ni byl takový zájem i v příštích letech," řekl při zahájení mimo jiné náměstek hejtmana Petr Tulpa.

Najdou uplatnění nejen v nemocnicích

Důležitý je vznik této školy z toho důvodu, aby se podařilo stabilizovat početní stav zdravotnického personálu v regionu - sestry totiž najdou uplatnění nejen v nemocnicích, ale také v sociálních službách, mateřských centrech nebo soukromých odborných ambulancích či klinikách.

V prvních ročnících mají studentky vykonávat praxi v jilemnické nemocnici, ve vyšších ročnících i v semilské. „MMN, a. s. zajistí studentkám bezplatnou praxi, odborné vybavení, včetně učebnic, praní uniforem a v době praxe i například obědy," prozradila místopředsedkyně představenstva MMN, a.s. Alena Kuželová.

O vznik školy usilovaly místní nemocnice 10 let

Zahájení výuky na Střední zdravotnické škole v Jilemnici<br />Autor: Petr Ježek Podle zákona je zřizovatelem každé střední školy Liberecký kraj, který tak musel dát projektu zelenou. Další zdravotnické školy jsou v kraji v Turnově, České Lípě a Liberci.

„Podařilo se nám zúročit desetileté úsilí o vznik zdravotní školy, jedním z hlavních argumentů bylo, že každá páteřní nemocnice (mezi které patří i MMN, a. s. - poznámka redakce) má mít vlastní školu, z níž se bude doplňovat nový personál," dodala Alena Kuželová.

Po projevech k budoucím sestřičkám v učebně praktické výuky, která vznikla rekonstrukcí bývalého bytu školníka, ředitel školy Daniel Martinek zavelel k zahájení prvního dne výuky, tedy spíš zatím seznámení se školou. V té i po mnoha rekonstrukcích zůstávají prvky odkazující na historii budovy, příkladem je třeba miniatura žakárského stroje v mezipatře, která připomíná dlouholeté vzdělávání textiláků.

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 37 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Krajští zastupitelé odsouhlasili sloučení liberecké textilní a strojní průmyslovky

Rozšíření přístupu k všeobecnému vzdělávání a zlepšení kvality výuky za využití nových technologií. Takové jsou cíle a zároveň výhody chystaných organizačních úprav ve struktuře středních škol zřizovaných Libereckým krajem. Sloučení Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné školy se Střední průmyslovou školou textilní dnes schválili krajští zastupitelé. Hlasovalo celkem 36 zastupitelů. Pro jich bylo 28, proti 7 a jeden zastupitel se hlasování zdržel. Změna vstoupí v platnost od 1. července tohoto roku. Podle nového schématu se bude vyučovat od školního roku 2024/2025. Název školy bude znít Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Liberec, příspěvková organizace. Ředitelem zůstane Jaroslav Semerád. „Díky sdílení materiálního a technického vybavení se zlepší podmínky pro vzdělávaní studentů," řekl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, sportu a zaměstnanosti.

Liberecký kraj má připomínky k návrhu konsolidačního balíčku

Krajští radní na mimořádném jednání schválili čtyři zásadní připomínky k navrhované novele zákona o rozpočtovém určení některých daní. Nesouhlasí například s jeho snížením nebo navrhují podíl kraje na spotřební dani z minerálních olejů. „Chápu, že vláda s návrhem na úspory veřejných financí přijít musela. Stejně jako v každé domácnosti, pro kraj nebo obec platí, že nemohou dlouhodobě utrácet víc, než jaké jsou jejich příjmy. Stejně by se dlouhodobě měl chovat i stát ve vztahu ke svým výdajům. Z každodenní zkušenosti vedení krajských financí však navrhujeme některé změny provést jinak. Jde nám zejména o to, aby byl řešen systém financování krajů. Podíly příjmů jednotlivých regionů dávno neodpovídají dnešní realitě," uvedl hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Správa KRNAP vaří pivní narozeninový speciál
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 11. jarního kola
Turnovské koupaliště zahájilo provoz
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 2. až 4. června
Začátkem června startují stavební práce ve Fučíkově ulici v Turnově

Nejčtenější články

03.06.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 11. jarního kola
02.06.: Začátkem června startují stavební práce ve Fučíkově ulici v Turnově
02.06.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 2. až 4. června

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT