FOTO: V jilemnickém muzeu zahájili výstavu Objektivem Zdenko Feyfara

16.03.2013 19:11:15 | Autor: Jiří Novák a Radek Drahný | Rubrika: KULTURA | Obce: Jilemnice

FOTO: V jilemnickém muzeu zahájili výstavu Objektivem Zdenko Feyfara

Krkonošské muzeum otevřelo vernisáží ve velkém muzejním sále výstavu fotografií k 100. výročí narození vynikajícího českého fotografa Zdenko Feyfara. Výstavu uvedl umělcův syn Petr Feyfar a také ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici Jan Luštinec.

„Jilemnický rodák Zdenko Feyfar věnoval řadu fotografií svých i svého otce MUDr. Jaroslava Feyfara Krkonošskému muzeu. Bezmála 500 snímků zaujímá dominantní postavení ve fotografické sbírce muzea," uvedl ředitel jilemnického muzea Jan Luštinec.

Výstava představuje výběr převážně černobílých fotografií nejen milovaných Krkonoš, ale také portréty a nevšední snímky Prahy, která se stala jeho domovem. „V roce 2000 byl jilemnický rodák jmenován čestným občanem města," připomněl také starosta Jilemnice Vladimír Richter.

Prostřednictvím jedinečných převážně černobílých fotografií se vrátíte do minulých let, do české krajiny, jejíž půvaby nám dokázal Zdenko Feyfar zcela ojedinělým způsobem přiblížit. Pohledy do horských zákoutí, na krásu květů či do práce tehdejších krkonošských horalů představují neokázalou, velmi intimní umělcovu výpověď, jež je dnešnímu člověku neobyčejně blízká a působí jako milé pohlazení, jako poetické vyznání české krajině i jejím obyvatelům.

Výstava Objektivem Zdenko Feyfara potrvá od 15. března do 12. května 2013. Otevřeno je denně od 8 do 12 a od 13 do 16 hodin mimo pondělí.

Zpřístupněna je i výstava připomínající Hanče a Vrbatu 

Výstava medailí, cen a archiválií připomínajících Bohumila Hanče a Václava Vrbatu v Krkonošském muzeu v Jilemnici<br />Autor: Jiří NovákZároveň byla také zpřístupněna ojedinělá výstava medailí, cen a archiválií připomínajících Bohumila Hanče a Václava Vrbatu, od jejichž tragického skonu letos 24. března uplyne 100 let.

Vystaveny jsou mimo jiné ceny darované arcivévodou Karlem, pozdějším posledním rakouským císařem a českým králem, pohár věnovaný hrabětem Janem Harrachem a Hančovy lyže. Soubor je koncipován jako neobyčejně zajímavý doplněk stálé lyžařské expozice Bílou stopou. Akce potrvá do 15. dubna, připravena je i řada doprovodných akcí.

Související články:

Muzeum v Jilemnici vystavuje Cesty turistiky i Poklady z depozitářů

Jilemnický betlém Jáchyma Metelky letos slaví hned tři jubilea

Správa KRNAP hlásí organizační změny

Město Jilemnice se dohodlo se Správou KRNAP na budoucnosti muzea

Více o aktuálních výstavách v Pojizeří v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 46 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
22.04.: Slavíme Den Země
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT