FOTO: V Libštátě slavili 700 let od první písemné zmínky

21.09.2022 20:07:18 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Libštát

FOTO: V Libštátě slavili 700 let od první písemné zmínky

V Libštátě se slavilo v sobotu 17. září 700 let od první písemné zmínky. Od 10 hodin byl na programu den otevřených dveří v Masarykově základní škole a ve firmě DS Holding (bývalé cihelně), zároveň byla na sále v KD otevřena po celý den výstava libštátských spolků.

Po dlouhých letech byl Libštátě obnoven slavnostní průvod obcí, který začínal od evangelického kostela a poté pokračoval přes barokní most sv. Jána, katolický kostel sv. Jiří, panenku Marii na náměstí až k pomníku padlých v radničním parku. Tam byl bývalým starostou Zdeňkem Lhotou a stávajícím místostarostou Šimůnkem slavnostně položen věnec k památníku padlých v boji v 1. světové válce a poté starosta Pavel Janata slavnostně odhalil novou pamětní desku připomínající vysazení památné lípy ke 100. výročí vzniku Československa.

Oslavy pokračovaly na libštátském náměstí, kde starosta slavnostně přivítal všechny spoluobčany, sousedy, rodáky, a přátele Libštátu. Úvodem byla připomenuta historie Libštátu, poté starosta na podium vítal starosty sousedních obcí, představitelé církví a bývalé starosty, kterým všem velmi pěkně poděkoval. Nezapomněl také přivítat nejstarší žijící občany Libštátu, kterým bylo také poděkováno za jejich celoživotní práci pro Libštát.

Oslavy 700 let od první písemné zmínky o Libštátě a sjezd rodáků<br />Autor: Zdeněk MaturaPoté byl slavnostně odhalen slavnostní vyšívaný znak, kterému poté bylo společně s obecní vlajkou slavnostně žehnáno. V opravdu nabitém programu byla poté slavnostně pokřtěna nová publikace kniha Libštát 700 let (1322-2022) autora pana Jaroslava Vávry a dvou nečekaných knih Libštát 700 let 1322-2022 Na starých pohlednicích ze sbírky Jaroslava Matury a Libštát 700 let 1322-2022 Historie a současnost Libštátských domů Petra Jerie.

Na závěr starosta městyse Libštát Pavel Janata poděkoval všem, kteří se oslavách jakkoli podíleli a všem, kteří i v nevlídném počasí přišli a oslavili společně 700 let Libštátu. Poté všem zahrála dechová hudba Táboranka Košťálov a skvělá znojemská cimbálová muzika Dyjavan, složená z mladých muzikantů.

Oslavy byly poté zakončeny na sále KD promítáním nejstarších filmových dokumentů o Libštátě a závěrečné Oldies párty. V neděli pak proběhly ještě slavnostní bohoslužby v evangelickém kostele a nedělní mše svatá v katolickém kostele. „Z celého srdce přeji Libštátu k jeho slavnému výročí do dalších let mnoho spokojených Libštaťáků, kteří budou na svůj domov pyšní a hrdí. Važme si jeden druhého, mějme rádi náš Libštát a zachovejme si úctu jeden k druhému," uvedl starosta městyse Libštát Pavel Janata.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Libštátě vrcholí oslavy 700 let, přijedou rodáci
Obrazem: Na rockovém mejdanu v Libštátě zahrály tři kapely
Obrazem: Libštátský pohár hasičů 2022
Obrazem: Dřevosochání v Libštátě 2022
Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
Obrazem: Pochod Okolím Libštátu 2022
Obrazem: Vítání občánků v Libštátě 2022
Obrazem: Mariánské vyznání slyšeli diváci na libštátském náměstí
Obrazem: Pálení čarodějnic v Libštátě 2022
Obrazem: Libštátskou pouť oživila Expedice Carlos
Připravují tradiční Libštátskou pouť sv. Jiří
V Libštátě přichystali Velikonoční procházku
FOTO: Libštátské sousedky opět pořádaly Jarní trh V Lipkách
S novým rokem zahájili v Libštátě i oslavy 700 let od první zmínky

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 139 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Omezená provozní doba sběrného dvora na Vesecku

Pozor na omezenou páteční provozní dobu sběrného dvora, 9. června se uzavře už v 15 hodin. „Informujeme občany, že z technických důvodů bude provoz sběrného dvora na Vesecku omezen, a to v pátek 9. června 2023, otevřeno bude pouze do 15:00. Děkujeme za pochopení," sdělily Turnovské odpadové služby, s. r. o.

Červnové uzavírky v Jablonci nad Nisou

Rekonstrukce tramvajové trati s sebou nesou uzavírky jabloneckých ulic. S postupem stavby se uzavírky mění. Aktuální změny od 7. června se dotknou jabloneckých ulic Tovární, Rýnovická, Liberecká, Poštovní, U Nisy, Vodní a Na Vršku. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2023
Hasiči mají tři nová vozidla vybavená systémem CCS Cobra
V paseckém kostele sv. Václava pořádají koncert
Spanilá jízda Cyklostezkou Járy Cimrmana proběhne již poosmnácté
Na Vesecku začne rekonstrukce silnice u křižovatky s I/10

Nejčtenější články

08.06.: Na Vesecku začne rekonstrukce silnice u křižovatky s I/10
09.06.: Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2023
07.06.: Krkonoše jsou opět čistější

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT