FOTO: V Přepeřích vzniká výjimečná stavba s unikátními malbami

19.06.2020 21:36:46 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Přepeře

FOTO: V Přepeřích vzniká výjimečná stavba s unikátními malbami

Krásná příroda, řeka Jizera a síť cyklostezek láká do Přepeř u Turnova všechny, kdo mají rádi sport a turistiku. V současné době v této malé obci v srdci Českého ráje vzniká zajímavá architektonická stavba v podobě malé vodní elektrárny. Stojí za ní semilský rodák, podnikatel, patriot, milovník umění a mecenáš Milan Kuršel.

Přepeřská vodní elektrárna je nepřehlédnutelná místní stavba v moderním pojetí, evokující na vodě plující hausbót. Výjimečnou ji však dělá také výrazné umělecké dílo „Svět vody" pokrývající celý vnitřní interiér. Malbu zde nyní dokončuje mezinárodně uznávaný umělec Hesham Malik, za kterým jsme se přijeli podívat a pohovořit o jeho práci.

Hesham Malik pracuje na lešení, které zde stojí po celém obvodu, Malíř se jistí lezeckým lanem. Zaujalo mne, že nikde nevidím téměř žádné štětce nebo malířské náčiní. Pouze akrylové barvy a barvou pokryté ruce, kterými výtvarník malbu vytváří. Všude výrazné barvy a postavy, které svým dojmem a strukturou člověka doslova pohltí.

Hesham Malik při práci v budově vodní elektrárny v Přepeřích<br />Autor: Petr Ježek Můžete čtenářům popsat, co zde v elektrárně vzniká?

Vzniká tady výtvarný projekt „Svět vody", kdy obraz maluji přímo na vnitřní betonové zdi vodní elektrárny. Malba pokrývá kompletní prostor okolo turbíny a roste směrem ke stropu. Je to celkem 165 m2 výtvarně pokryté plochy a nejvyšší bod malby je v 10 metrech. Teď dokončuji ještě poslední prvky okolo oken hausbótu.

Malba je velmi rozsáhlá a evokuje malby, které vidíme na staroegyptských freskách. Výrazné a velké figury. Jak vznikl tento nápad?

Propojení je především v tom, že staří Egypťané měli k vodě velmi blízko a za rozmachem jejich civilizace stálo mimo jiné také vodní inženýrství. Sila jejich stavitelství a egyptské kultury působí až do dnešní doby. Samozřejmě v době Egypta se používaly, jak bychom dnes řekli, ekologické principy výroby energie. Pracovali především na lidský a zvířecí pohon, ale také pracovali s využitím větru a důmyslným systémem vodních kol a kanálů. Ekologie je tedy další pojící prvek, který mě vedl k výběru tohoto tématu malby. V neposlední řadě mě také inspiroval zájem investora o téma starověkého Egypta.

Hesham Malik při práci v budově vodní elektrárny v Přepeřích<br />Autor: Petr Ježek Když se na obrazy podívám, vidím pozitivní barvy, silné výrazy a ženské tvary i motivy vody.

Ano. Celá malba je vlastně ucelený příběh o vzniku a neřestech egyptské civilizace. Je tu láska, sex i politický úpadek. Vidíte tu vodní a přírodní elementy, které vrací pozornost k tomu zásadnímu, přírodě a pomíjivosti toho, co dnes můžeme vnímat jako zásadní. To, co vidíte, je však moje, částečně abstraktní, interpretace znalostí, které o době faraónů mám, s tím, že mnoho motivů vnímám platných i dnes.

Je vám téma ekologie blízké?

Ano je. Když sem byl malý, tak jsem nějakou dobu žil v Indii, kde je bohužel situace z hlediska průmyslu a obecně čistoty velice špatná. Hodně lidi, zejména ve městech, žije opravu ve smogem zamořeném území se znečištěnou vodou. V době mého dětství nebylo vůbec zvykem a myslím, že je to tak i dodnes, pít vodu z kohoutku, nebylo to bezpečné. Později jsem byl svědkem toho, jak v arabské poušti během pár let vyrostlo město Dubaj, které je dnes na vrcholu technického rozmachu. Bohužel rozvoj stavebnictví zde sebou nese velikou daň, kdy trpí zejména vodní mořský ekosystém. Až když jsem začal studovat výšku na Západě a žít zde, tak jsem si uvědomil sílu a nutnost rozvíjet čisté zdroje a žít vědoměji s respektem k přírodním zdrojům.

Nejste Čech, ale už několik let žijete v České republice. Jak se vám tady líbí?

Líbí. Máte zde opravdu krásnou přírodu a oproti Emirátům i příjemné teploty (smích). Jako umělce mě zajímá i architektura a památky, kterých je všude plno. Na výpravách v přírodě často navštěvujeme s rodinu hrady a zámky, chodíme po horách... To mám opravdu rád. Ale vnímám bohužel i v ČR, jako ostatně i v jiných zemích, určité politické a sociální turbulence. 

Malá vodní elektrárna v Přepeřích<br />Autor: Petr Ježek Máte umělecké aktivity v zahraničí i v ČR, jak důležité je pro vás osobně dílo zde v Přepeřích?

Velmi. Je to jedna z mých největších realizací posledních pár let. Zpravidla maluji na plátno a dřevo a v mnohem menších formátech. Jsem přesvědčen o tom, že až zde za pár dnů skončím, tak to nebude lehké. Je to jako opouštět blízkého člověka. Věnoval jsem práci téměř půl roku.  Malovat začínám ve čtyři ráno, protože mám rád ten klid a atmosféru, a končím v šest večer. Poté buď jedu na koloběžce na hotel nebo si zajedu jen tak do přírody relaxovat. Také mě velmi těší spolupráce s panem Kuršelem, který s celou myšlenkou přišel. Těším se, až společně budeme moci prostory přepeřské vodní elektrárny otevřít veřejnosti.

Vodní elektrárna v Přepeřích bude oficiálně slavnostně otevřena dne 21. srpna 2020.  Majitelé na tento den připravují slavnostní akci pro širokou veřejnost. Přístupné budou vnitřní prostory elektrárny s uměleckou výmalbou a bude využit i areál na přilehlém břehu Jizery s programem pro velké i malé návštěvníky. „Čekali jsme na uvolnění pandemických opatření a jsme rádi, že akci budeme moci pro veřejnost letos v srpnu uspořádat. Nyní probíhají technické přípravy a organizace programu," řekl Adam Kuršel, který má slavnostní otevření na starost.  

O slavnostním otevření vodní elektrárny Přepeře II budeme čtenáře dále informovat. 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Přepeřích u Turnova vzniká unikátní stavba

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 39 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Architekt představí chystanou podobu parku u Severočeského muzea

Obnovou by měl v budoucnu projít park, který obklopuje Severočeské muzeum v Liberci. Bližší informace o této chystané akci se mohou zájemci dozvědět ve čtvrtek 19. května od 17 hodin. V tento den a čas se v muzeu uskuteční představení plánovaného projektu obnovy muzejního parku. „Severočeské muzeum prošlo v minulých letech z velké části náročnou rekonstrukcí. K nádherné budově patří také památkově chráněný park, který si zaslouží tomu odpovídající péči. Z toho důvodu jsme s obnovou oslovili jeden z nejlepších ateliérů nejen v České republice, ale i z hlediska evropského, a sice Ateliér Krejčiříkovi. Mají za sebou takové práce, jakými jsou revitalizace Lednicko-valtického areálu nebo park na Kuksu," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Uzavření registru a evidence obyvatel v Turnově ve středu 18. května

Odbor správní informuje občany Turnova, že ve středu 18. května 2022 bude po celý den uzavřen registr a evidence obyvatel z důvodu povinného školení v souvislosti s volbami 2022.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Řidič vlivem mikrospánku přejel v Železném Brodě do protisměru
V Lomnici připravili koncert k Mezinárodnímu dni muzeí
Krkonošskému národnímu parku je 59 let
Krajský přebor: Turnov i Sedmihorky si přesvědčivě připsaly tři body
Řidič s dodávkou poškodil závoru železničního přejezdu v Liberci

Nejčtenější články

15.05.: FOTO: Od dubna probíhá rekonstrukce části Pojizerky
15.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého jarního kola
16.05.: Turnovské žákyně bronzové na volejbalovém mistrovství republiky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT