FOTO: V Přepeřích vzniká výjimečná stavba s unikátními malbami

19.06.2020 21:36:46 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Přepeře

FOTO: V Přepeřích vzniká výjimečná stavba s unikátními malbami

Krásná příroda, řeka Jizera a síť cyklostezek láká do Přepeř u Turnova všechny, kdo mají rádi sport a turistiku. V současné době v této malé obci v srdci Českého ráje vzniká zajímavá architektonická stavba v podobě malé vodní elektrárny. Stojí za ní semilský rodák, podnikatel, patriot, milovník umění a mecenáš Milan Kuršel.

Přepeřská vodní elektrárna je nepřehlédnutelná místní stavba v moderním pojetí, evokující na vodě plující hausbót. Výjimečnou ji však dělá také výrazné umělecké dílo „Svět vody" pokrývající celý vnitřní interiér. Malbu zde nyní dokončuje mezinárodně uznávaný umělec Hesham Malik, za kterým jsme se přijeli podívat a pohovořit o jeho práci.

Hesham Malik pracuje na lešení, které zde stojí po celém obvodu, Malíř se jistí lezeckým lanem. Zaujalo mne, že nikde nevidím téměř žádné štětce nebo malířské náčiní. Pouze akrylové barvy a barvou pokryté ruce, kterými výtvarník malbu vytváří. Všude výrazné barvy a postavy, které svým dojmem a strukturou člověka doslova pohltí.

Hesham Malik při práci v budově vodní elektrárny v Přepeřích<br />Autor: Petr Ježek Můžete čtenářům popsat, co zde v elektrárně vzniká?

Vzniká tady výtvarný projekt „Svět vody", kdy obraz maluji přímo na vnitřní betonové zdi vodní elektrárny. Malba pokrývá kompletní prostor okolo turbíny a roste směrem ke stropu. Je to celkem 165 m2 výtvarně pokryté plochy a nejvyšší bod malby je v 10 metrech. Teď dokončuji ještě poslední prvky okolo oken hausbótu.

Malba je velmi rozsáhlá a evokuje malby, které vidíme na staroegyptských freskách. Výrazné a velké figury. Jak vznikl tento nápad?

Propojení je především v tom, že staří Egypťané měli k vodě velmi blízko a za rozmachem jejich civilizace stálo mimo jiné také vodní inženýrství. Sila jejich stavitelství a egyptské kultury působí až do dnešní doby. Samozřejmě v době Egypta se používaly, jak bychom dnes řekli, ekologické principy výroby energie. Pracovali především na lidský a zvířecí pohon, ale také pracovali s využitím větru a důmyslným systémem vodních kol a kanálů. Ekologie je tedy další pojící prvek, který mě vedl k výběru tohoto tématu malby. V neposlední řadě mě také inspiroval zájem investora o téma starověkého Egypta.

Hesham Malik při práci v budově vodní elektrárny v Přepeřích<br />Autor: Petr Ježek Když se na obrazy podívám, vidím pozitivní barvy, silné výrazy a ženské tvary i motivy vody.

Ano. Celá malba je vlastně ucelený příběh o vzniku a neřestech egyptské civilizace. Je tu láska, sex i politický úpadek. Vidíte tu vodní a přírodní elementy, které vrací pozornost k tomu zásadnímu, přírodě a pomíjivosti toho, co dnes můžeme vnímat jako zásadní. To, co vidíte, je však moje, částečně abstraktní, interpretace znalostí, které o době faraónů mám, s tím, že mnoho motivů vnímám platných i dnes.

Je vám téma ekologie blízké?

Ano je. Když sem byl malý, tak jsem nějakou dobu žil v Indii, kde je bohužel situace z hlediska průmyslu a obecně čistoty velice špatná. Hodně lidi, zejména ve městech, žije opravu ve smogem zamořeném území se znečištěnou vodou. V době mého dětství nebylo vůbec zvykem a myslím, že je to tak i dodnes, pít vodu z kohoutku, nebylo to bezpečné. Později jsem byl svědkem toho, jak v arabské poušti během pár let vyrostlo město Dubaj, které je dnes na vrcholu technického rozmachu. Bohužel rozvoj stavebnictví zde sebou nese velikou daň, kdy trpí zejména vodní mořský ekosystém. Až když jsem začal studovat výšku na Západě a žít zde, tak jsem si uvědomil sílu a nutnost rozvíjet čisté zdroje a žít vědoměji s respektem k přírodním zdrojům.

Nejste Čech, ale už několik let žijete v České republice. Jak se vám tady líbí?

Líbí. Máte zde opravdu krásnou přírodu a oproti Emirátům i příjemné teploty (smích). Jako umělce mě zajímá i architektura a památky, kterých je všude plno. Na výpravách v přírodě často navštěvujeme s rodinu hrady a zámky, chodíme po horách... To mám opravdu rád. Ale vnímám bohužel i v ČR, jako ostatně i v jiných zemích, určité politické a sociální turbulence. 

Malá vodní elektrárna v Přepeřích<br />Autor: Petr Ježek Máte umělecké aktivity v zahraničí i v ČR, jak důležité je pro vás osobně dílo zde v Přepeřích?

Velmi. Je to jedna z mých největších realizací posledních pár let. Zpravidla maluji na plátno a dřevo a v mnohem menších formátech. Jsem přesvědčen o tom, že až zde za pár dnů skončím, tak to nebude lehké. Je to jako opouštět blízkého člověka. Věnoval jsem práci téměř půl roku.  Malovat začínám ve čtyři ráno, protože mám rád ten klid a atmosféru, a končím v šest večer. Poté buď jedu na koloběžce na hotel nebo si zajedu jen tak do přírody relaxovat. Také mě velmi těší spolupráce s panem Kuršelem, který s celou myšlenkou přišel. Těším se, až společně budeme moci prostory přepeřské vodní elektrárny otevřít veřejnosti.

Vodní elektrárna v Přepeřích bude oficiálně slavnostně otevřena dne 21. srpna 2020.  Majitelé na tento den připravují slavnostní akci pro širokou veřejnost. Přístupné budou vnitřní prostory elektrárny s uměleckou výmalbou a bude využit i areál na přilehlém břehu Jizery s programem pro velké i malé návštěvníky. „Čekali jsme na uvolnění pandemických opatření a jsme rádi, že akci budeme moci pro veřejnost letos v srpnu uspořádat. Nyní probíhají technické přípravy a organizace programu," řekl Adam Kuršel, který má slavnostní otevření na starost.  

O slavnostním otevření vodní elektrárny Přepeře II budeme čtenáře dále informovat. 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Přepeřích u Turnova vzniká unikátní stavba

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 39 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V semilském muzeu připomenou 100. výročí narození Lubo Králíčka
Turnovská Špéra a Pulpur spojily síly a vznikla mísa Opulens
Jablonec nad Nisou je podle ankety opět pro podnikání zaslíbený!
Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
Ensemble Flair a Jan Rokyta rozsvítí Fabriku 1861

Nejčtenější články

24.04.: Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
24.04.: Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT