FOTO: Vánoční strom pro Staromák se vydá ze Semil na Prahu

24.11.2019 13:15:16 | Autor: Hana Tietze a Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

FOTO: Vánoční strom pro Staromák se vydá ze Semil na Prahu

Doplněny fotografie: Strom, který se stane dominantou letošních vánočních trhů v Praze, se připravuje na cestu do české metropole. Smrk ztepilý s výškou pětadvacet metrů, který vyrostl na soukromém pozemku v Semilech v Libereckém kraji, byl pokácen v neděli 24. listopadu po 9.30. Na okraj hlavního města, kde bude do pondělní půlnoci, se vydá kolem 16. hodiny odpoledne. Na Staroměstském náměstí ho organizátoři postaví v noci z pondělí 25. na úterý 26. listopadu.

Smrk, který vyrostl na dosah Českého ráje, Krkonoš a Jizerských hor, má šestapadesát let. Odborníci z Masarykovy univerzity v Brně také potvrdili, že je zdravý a vhodný pro umístění na Staroměstské náměstí v Praze. „Smrk vyrostl na místě, kde se k němu dá dobře dostat, takže nemáme žádné problémy s manipulací se stromem ani s technikou a vše probíhá podle plánu," upřesnil Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko, organizátora trhů v historickém centru města.

Majitelka stromu i společnost Taiko věnují peníze nemocné holčičce

Kácení vánočního stromu v Semilech pro Staroměstské náměstí<br />Autor: Petr Ježek Urostlý jehličnan vzešel z rekordních dvaačtyřiceti tipů od veřejnosti a jako jediný splnil všechny podmínky. Pražanům ho věnuje paní Soňa Jarolímková Římková. S nápadem zužitkovat takto krásný solitér přišly její děti. „A já jsem se pro tuto myšlenku nadchla, už má totiž svůj čas. Vyrostl na zahradě a kolem je zástavba domů a nechtěla jsem, aby někoho nebo něco ohrozil. O kácení jsem už kvůli jeho výšce uvažovala déle a tohle je ta nejlepší možná - a navíc symbolická - varianta, jak jeho čas krásně završit," uvedla majitelka.

Majitel tradičně získá odměnu deset tisíc korun, které ale Soňa Jarolímková Římková věnuje své bývalé kolegyni, paní Lence Berkové, která je se svou dcerou Lucinkou opakovaně a dlouhodobě hospitalizovaná na hematoonkologickém oddělení dětské kliniky Fakultní nemocnice Motol. „V současné době je Lucinka na transplantační jednotce a alespoň takto bychom chtěli rodinu paní Berkové podpořit. Držíme palce," upřesnila dárkyně. Společnost Taiko se na základě této aktuální informace rozhodla částku zdvojnásobit.

Videosestřih ze sedmihodinové akce:


Smrk ztepilý pokácel několikanásobný šampion v kácení motorovou pilou Jiří Vorlíček, který využil pro tuto činnost a následné opracování pět pil. „Strom je dole opět hodně sukatý, takže to práce určitě je, nicméně není tak vysoký, takže by mělo být jeho zkrácení na výšku dvaadvacet metrů, pokud se nevyskytne něco náhlého, poměrně rychlé. Po opracování na průměr padesát centimetrů by měl vážit zhruba čtyři až pět tun," popsal kácení Jiří Vorlíček. Během těchto prací mohou přihlížející návštěvníci tipovat věk stromu. Ten se zjistí podle letokruhů. Pět tipujících, kteří budou nejblíže realitě, čekají drobné ceny od firmy Husqvarna a vouchery na občerstvení od organizátora trhů, společnosti Taiko.

Vánoční strom 2019 vyrostl v rodišti Františka Ladislava Riegra

Kácení vánočního stromu v Semilech pro Staroměstské náměstí<br />Autor: Petr Ježek Smrk, který ozdobí centrum Prahy během adventu vyrostl pod severovýchodním úbočím bájné hory Kozákov, na soutoku řek Olešky a Jizery. Do centra metropole přinese kus čisté přírody z města, které se pyšní mimo jiné hlubokým údolím s romantickým kaňonem (vyhlášeným státní přírodní rezervací) řeky Jizery s pěší stezkou nazvanou po významném semilském rodákovi, spisovateli, politikovi a vlastenci Františku Ladislavu Riegrovi.

„Máme velikou radost, že strom ze Semil, bude o letošním adventu zdobit pražské Staroměstské náměstí," řekla Lena Mlejnková, starostka města Semily. „Doufáme, že po celé vánoční svátky bude přinášet radost všem návštěvníkům trhů a já věřím, že ho budou obdivovat i mnozí Semilané, kteří se za sváteční atmosférou do Prahy vydají. A třeba i naláká k návštěvě Semil," uzavřela starostka.

Vánoční strom odveze ze Semil americký truck s váhou čtyřicet tun

Kácení vánočního stromu v Semilech pro Staroměstské náměstí

Smrk potáhne ze Semil klasický americký tahač Kenworth, kterého čeká složitá cesta. Celková délka soupravy je devětadvacet metrů, výška 4,8 metru a šířka 5,5 metru. „Čeká nás dost kopcovitá krajina až do Turnova, souprava musí zvládnout strmé stoupání i klesání včetně ostrých serpentin," popsal cestu Martin Švestka, vedoucí přepravy stromu, zástupce přepravní společnosti Pavel Švestka, s. r. o. Strom dorazí do areálu firmy Švestka u Prahy zhruba v 19 hodin.

Trasa stromu a orientační harmonogram přepravy

• část přepravy neděle 24. listopadu 2019
Semily II/292 - II/292 (Proseč - Pelechov - Železný Brod) - nájezd I/10 - I/10 (Železný Brod - Lišný - Malá Skála - Turnov) - nájezd I/35 (Turnov) - I/35 - nájezd D10 - D10 - D10 EXIT 27 - II/272 - Milovice (Tady strom zůstane cca do 23 hodin v pondělí 25.11.)

• část přepravy pondělí 25. listopadu 2019
Milovice - II/272 - nájezd D10 EXIT 27 - D10 - Praha (Novopacká - Kbelská - Cínovecká - Liberecká - V Holešovičkách - most Barikádníků - Argentinská - Za Viaduktem - nábřeží Kapitána Jaroše - Čechův most - Pařížská - Staroměstské náměstí)

Všechny uvedené časy se mohou posouvat v závislosti na aktuálních podmínkách. Celá cesta je naplánovaná v souladu s povolením Ministerstva dopravy.

Vánoční strom ze Semil už teď pomáhá potřebným

Kácení vánočního stromu v Semilech pro Staroměstské náměstí<br />Autor: Petr Ježek Smrk ze Semil je už v těchto dnech součástí charitativního projektu hitrádia City Rozsviťte s námi Prahu. Každý zájemce může poslat dárcovskou DMS a symbolicky si tak rozsvítit vlastní žárovku na webových stránkách rozsvittesnamiprahu.cz. Letošní výtěžek sbírky pomůže dětem, které prodělaly hemato-onkologické onemocnění a dětem, jejichž onemocnění neumožňuje účast na běžných ozdravných pobytech. Předání šeku společnosti Sluneční paprsek s vybranou částkou proběhne po prvním rozsvěcení vánočního stromu 30. listopadu 2019 na Staroměstském náměstí v Praze.

Smrk ztepilý bude pomáhat i po skončení vánočních trhů. Zatímco na větvích si tradičně pochutnají zvířata z pražské zoologické zahrady, dřevo využijí do posledního kousku brněnští truhláři, kteří z něj již podruhé vyrobí stoly. Nejméně polovinu výtěžku z jejich prodeje navíc věnuje truhlářská dílna na výsadbu nových vzrostlých stromů.

Vánoční smrk se poprvé rozsvítí v sobotu 30. listopadu 2019 v 16.30. Další informace a podmínky výběru stromu najdou všichni zájemci na www.trhypraha.cz a www.vanocnistrompraha.cz.

Aktuální doplnění 24. 11. 10.30:

Děti ze ZŠ Ivana Olbrachta napočítaly za pomoci Jiřího Vorlíčka 56 letokruhů, takže stáří stromu je přibližně 55 - 60 let. Sazenice má pocházet z Harrachova, takže i ten bude mít kousek zásluhy na letošním hlavním pražském vánočním stromu. „Celková váha stromu byla 8,9 tun, ale zkrácením o spodní části kmenu jsme na váze 6,9 tun, kterou ještě budeme ve spodní části před přesunem na auto osekávat," uvedl na místě Jiří Vorlíček.

Cestu stromu můžete sledovat

Příprava převozu vánočního stromu v Semilech pro Staroměstské náměstí<br />Autor: Petr Ježek Ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy připravil Vodafone uniktání dohled nad pražským vánočním stromem. Jeho cestu ze Semil v Libereckém kraji až na Staroměstské náměstí mohou lidé sledovat díky nové aplikační platformě pro internet věcí Vodafone Invent.

Na vánoční strom Vodafone nainstaluje čidlo, díky níž mohou lidé sledovat cestu stromu online ma drese www.vodafone.cz/sledujstromek. Monitorovat lze rychlost převozu a po rozsvícení stromu 30. listopadu i teplotu ve větvích stromu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Praha našla Vánoční strom, vyrostl v Semilech
Vánoční strom v Rynolticích pokácen. Transport zamíří do Prahy
Vánoční strom pro Prahu letos přijede z libereckých Rynoltic

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 66 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hlava v pohodě na semináři v Turnově

Duševní zdraví dospívajících je hlavním tématem nového projektu Vzdělávacího centra Turnov, o. p. s., který nese název Hlava v pohodě. Seminář Duševní obtíže a duševní nemoci dospívajících se koná ve středu 12. října 2022 od 15 do 18 hodin v budově OA, HŠ a SOŠ Turnov ve Zborovské ulici. Zaměřen je na pedagogické pracovníky, kteří pracují s žáky ve věku 11-16 let, vítáni jsou ovšem také rodiče a vůbec všichni, kdo se o problematiku zajímají. Přihlášky a případné dotazy zasílejte do 6. října na adresu tomanova@vctu.cz.

Prameny pod Valdštejnem a Boží voda v Turnově jsou pitné

Odbor životního prostředí města Turnov informuje, že podle posledních rozborů je voda ve sledovaných pramenech pitná. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem a pramene Boží voda v Turnově z 15. září 2022 vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je z obou pramenů pitná.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jubilejní 20. ročník sjezdu traktorů pořádají v Bozkově
I.B třída: Náskok v tabulce zvýšily Pěnčín B a Harrachov
V Jilemnici zvou na křest nové knihy Aleny Bartoňové
Festival Jazz pod Kozákovem naplno startuje koncertem Dana Bárty
Začíná Krakonošův divadelní podzim. Novinkou je Cena diváka

Nejčtenější články

28.09.: Hasiči SDH Podmoklice při dnu otevřených dveří předvedli své zásahy
29.09.: FOTO: Košťálov v derby I.A třídy dobyl Semily
29.09.: Svatováclavský turnaj v Turnově vyhrál tým Proseč C. F.

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT