FOTO: Vrchlabští školáci překvapili svou invencí i zkušené odpadáře

24.04.2022 18:24:28 | Autor: Jakub Kašpar | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Vrchlabí

FOTO: Vrchlabští školáci překvapili svou invencí i zkušené odpadáře

Dopoledne a časné odpoledne v pátek 22. dubna na Den Země patřilo ve vrchlabském Kulturním domě Střelnice odpadům. Tedy, lépe řečeno, vrchlabským školačkám a školákům, kteří pracovali několik posledních týdnů na svých projektech s tématem snižování objemu odpadů.

Na projektech pracovali v týmech od poloviny března, kdy se na 1300 vrchlabských žáků a studentů zúčastnilo vzdělávacích TýDnů bez odpadu. Na konferenci se nakonec přihlásily tři desítky projektových týmů ze ZŠ Horská a Lesní, ZŠ Náměstí Míru, ZŠ Školní a nižších ročníků Krkonošského gymnázia. Na Střelnici se tak dnes sešlo na 400 dětí od prvních do devátých ročníků základní školy.

A opravdu bylo co sledovat. Projektové týmy si připravily propracované projekty ke snižování odpadů ve školních jídelnách, domácnostech, prezentovali, jak zpracovávat bioodpad pomocí vermikompostéru, jeden z týmů odvedl ohromný kus práce na přípravě Ekomapy Vrchlabí, která by nabízela lokace bezobalových obchodů, obchodů, kde nevyhazují zbytečně přebytky, restaurací, které nabízejí zbylé jídlo v rámci tzv. „happy hours", apod. Poslechli jsme si ale také několik tematických písní různých žánrů, od autorského folku až po autorský rap (avizujeme, že jedna z písní se stane už brzy hymnou naší iniciativy Vrchlabí bez odpadu - sledujte FB stránku @VrchlabiBezOdpadu). Viděli jsme i loutkové divadlo, nádherné, praktické i vtipné výrobky, které vznikly z odpadů a sledovali také velmi vydařenou módní přehlídku autorských modelů - jak jinak, než z odpadů.

Prezentace školních projektů v rámci TýDnů bez odpadu<br />Autor: Zdeněk Horák Projekty žákyň a žáků hodnotila porota ve složení Tomáš Vrbata (předseda Výboru ZM pro životní prostředí a koordinátor iniciativy Vrchlabí bez odpadu), Jiří Prokopec (ředitel Služeb města Vrchlabí), Miloš Čejka (vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Královéhradeckého kraje), Eva Volfová (Krkonošské gymnázium), Dušan Vodnárek (ZŠ Školní) a Kateřina Jirasová/Petr Jindřich (ZŠ Náměstí Míru). „Porota měla extrémně těžkou práci, protože úroveň projektů naprosto předčila naše očekávání. V pozitivním šoku byl i zkušený odpadář Jiří Prokopec ze Služeb města Vrchlabí. Ukázalo se, že nastupující vrchlabská generace má už dnes na srdci a v mysli mnohé, čemu bychom se měli začít učit opravdu naslouchat," říká koordinátor iniciativy Vrchlabí bez odpadu Tomáš Vrbata.

Konferenci moderoval zkušený rozhlasový moderátor Petr Ticháček a účastníky pozdravili také krajský radní pro životní prostředí a poslanec Pavel Bělobrádek, starosta Vrchlabí a senátor Jan Sobotka či ředitel Škoda Auto - závod Vrchlabí Ivan Slimák. „Musím říct, že iniciativa Vrchlabí bez odpadu i dnešní konference mě skutečně hodně oslovily a podle mě mohou být velkou inspirací i pro další česká města, řadu nápadů bychom mohli využít i u nás v Náchodě," komentoval dnešní akci Pavel Bělobrádek. Děti také hodně zaujalo osobní setkání s Eliškou a Annou Víravovými, autorkami videoblogu Sestry v akci za záchranu života (najdete na YouTube), s jejichž videi se seznámili už v TýDnech bez odpadu v březnu.

Účastníci se na akci zcela evidentně dobře bavili, snad i vzájemně inspirovali a žádný prezentující neodešel bez odměny od partnerů, zapojených do iniciativy Vrchlabí bez odpadu. Prezentace, které nejvíce zaujaly porotu, byly oceněny navíc třeba jednodenním skipasem na příští zimní sezónu, batohy, termolahvemi - a vítězové kategorie II. stupeň pojedou na konci června na návštěvu partnerského německého města Baunatal.

Prezentace školních projektů v rámci TýDnů bez odpadu<br />Autor: Zdeněk Horák Výsledek hlasování poroty:

I. stupeň:
1. „Výměna hraček mezi žáky prvních tříd", ZŠ Školní, 1.A - tým: Lukáš, Vincent, Jana
2. „Voda / Zachraňme zemi" (rap), ZŠ Horská a Lesní - tým: František, Sofie, Tereza
3. „Jak se žije rybám", ZŠ Náměstí Míru - tým: Nikola, Štěpán, Alvin, Ema, Stela

II. stupeň:
1. „Školní pomůcky", Gymnázium, 2.A - tým: Emilie, Anežka
„Ekomapa Vrchlabí", ZŠ Náměstí Míru, 8.B - tým: Lenka, Karolína, Veronika
3. „Plýtvání jídlem", Gymnázium, 2.A - tým: Martina, Lucie, Tereza, Aneta, Anna

Z celého projektu TýDnů bez odpadu, práce projektových týmů i dnešní konference vznikal časosběrný dokument v režii Petra Ticháčka ve spolupráci s žáky a žákyněmi vrchlabských škol, který premiérově představíme veřejnosti ve vrchlabském kině Kartonka 1904, zřejmě v druhé polovině května 2022.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Holky a kluci z vrchlabských škol budou řešit problém odpadů
Vrchlabí bez odpadu: Přes 1000 čekají po víkendu TýDny bez odpadů
Vrchlabí bez odpadu: Spouští portál Vrchlabí Nevyhazujto

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 26 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Regionální sbírka Pozvedněte slabé v prosinci 2022 opět v Turnově

Ve čtvrtek 8. prosince 2022 budou studenti turnovského gymnázia pomáhat při realizaci další části regionální sbírky Nadace Euronisa Pozvedněte slabé, která podporuje charitativní aktivity v našem městě. Výtěžek půjde jako již tradičně na pomoc turnovskému Fokusu.

Při zásahu u požáru v Novém Boru zemřel dobrovolný hasič

Od brzkých ranních hodin 30. 11. 2022 zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči Libereckého kraje u požáru roubeného domu v Novém Boru, části Arnultovice. Při zásahu zemřel člen jednotky sboru dobrovolných hasičů Skalice u České Lípy. Během hašení požáru se na dobrovolného hasiče zřítila stropní konstrukce. Ostatní zasahující hasiči ho ze sutin vyprostili, okamžitě byla zahájena resuscitace, která byla neúspěšná. Ministr vnitra Vít Rakušan vyjádřil lítost nad ztrátou lidského života: „Upřímně mě mrzí, co se při požáru stalo a chtěl bych vyjádřit soustrast rodině a všem pozůstalým."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 2. až 4. prosince
Prosincová nabídka akcí Sportovního centra Semily
Na silnici z Kokonína do Pulečného řidiči jezdí po novém povrchu
Turnovské děti uvidí Natálčino Dobrodružství na ostrově Čičidžuma
Startuje hlasování Tvoříme Turnov 2022

Nejčtenější články

01.12.: Hořel kamion na silnici I/35 ve směru na Turnov
30.11.: Nejlepší knihovny v Okrouhlé, Jílovém u Držkova, Višňové a Studenci
30.11.: Rozsvícení vánočního stromu sledovalo v Turnově plné náměstí

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT