FOTO: Výstava ukazuje, jak vypadají i jak by mohly vypadat Semily

26.03.2022 22:25:27 | Autor: vs, pjs | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

FOTO: Výstava ukazuje, jak vypadají i jak by mohly vypadat Semily

Vernisáž výstavy Vidět Semily proběhla v pátek 11. února v Muzeu a Pojizerské galerii Semily. Součástí vernisáže byla i komentovaná prohlídka výstavy s autory, kterými jsou Vojta Kousal, Adéla Kodoňová a Štěpán Flekna. V neděli 27. března bude výstava zakončena znovu komentovanou prohlídkou.

Výstava Vidět Semily představuje proměny Semil během posledních dekád. Zároveň se snaží místní veřejnosti představit problematiku vizuálního smogu a kvality veřejného prostoru obecně.

Expozice představuje Semily ve třech rovinách: první jsou historické snímky z archivu fotografa Davida Chluma a artefakty, které dokumentují podobu města v posledním půlstoletí. Dalším pohledem jsou současné Semily výtvarně zpracované studentem designu Štěpánem Fleknou. Ten je autorem i třetího rozměru výstavy - vizualizací vybraných budov po očištění od nánosu necitlivé reklamy a stavebních zásahů.

Hlavním motivem jsou vektorové ilustrace semilských domů

Vernisáž výstavy Vidět Semily<br />Autor: Petr Ježek „Hlavním motivem opakujícím se na výstavě jsou vektorové ilustrace semilských domů. Tato specifická technika dokáže velmi přesně ukázat možné změny, které by mohly v budoucnu proběhnout. Jde především o práci s nevhodnou reklamu, takzvaný reklamní smog, popřípadě drobné úpravy prvků na fasádě domů či některých vizuálních detailů," popsal Flekna.

Autoři chtějí přimět své spoluobčany, aby si více všímali svého okolí. „Od dětství vnímáme cesty do školy, na nákupy či běžné procházky. Prostor, který sdílíme ve městech, o nás vypovídá víc, než by se dalo očekávat. Jsme všímaví, jsme lhostejní, nebo se nebojíme dát najevo smysl pro humor? Pojďme se projít městem Semily a dozvíme se víc," uvedla předsedkyně spolku Adéla Kodoňová.

Venkovní reklama nezamořuje jen velkoměsta

Zatímco ve velkých a historických městech se debata o vizuálním smogu nebo kvalitě veřejného prostoru vede už nějakou dobu, v menších obcích se o těchto věcech stále příliš nemluví. To byl podle představitelů spolku hlavní důvod, proč se rozhodli místní muzeum se svým záměrem oslovit.

„Téma vizuálního smogu si postupně získává pozornost už několik let. Na sociálních sítích vznikají diskuzní skupiny, internet nabízí videa s komentáři z jiných měst. To nás přimělo k tomu se rozhlížet po nejbližším okolí a všímat si míst, kde se téměř každodenně pohybujeme. Impulzem k akci pak bylo zjištění, že nás nad tímto tématem v Semilech přemýšlí víc," přiblížila Kodoňová.

Vernisáž výstavy Vidět Semily<br />Autor: Petr Ježek Spolek Vidět Semily výstavu nevnímá jako jednorázovou záležitost, ale spíše začátek dlouhodobější snahy kultivovat stav veřejného prostoru ve svém domácím městě. „Naším záměrem je vyvolat diskuzi nad vzhledem města, který jde mnohdy výrazně změnit i v krátkém čase. Chceme pobídnout k tomu, aby veřejný prostor nebyl pouze místem konzumování reklam a kampaní," dodala Kodoňová.

Iniciativu podpořili například semilská starostka Lena Mlejnková, ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily Miroslav Šnaiberk nebo několik místních podnikatelů. Na akci finančně přispěly město Semily a společnost Fabrika 1861.

Poslední možnost si výstavu prohlédnout

Semily jsou pro mnohé z nás domovem řadu let, někdy i desetiletí. Trávíme v nich téměř každý den, přesto si málokdy všímáme, jak se nám mění před očima. Na semilské proměny se můžete přijít podívat i vy.

Komentovaná prohlídka výstavy Vidět Semily se koná ještě před zakončením v neděli 27. března od 14 hodin. „Výstavou zájemce provede jeden z jejích autorů Štěpán Flekna. Na začátku komentované prohlídky budou předány ceny výhercům facebookové fotografické soutěže. Neděle 27. března je také posledním dnem, kdy můžete výstavu navštívit. Vstup na prohlídku je zdarma. Těšíme se na vaši návštěvu," informoval ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily Miroslav Šnaiberk.

Program semilského muzea v únoru

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 48 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V lomnickém muzeu zahájili cyklus podzimních přednášek

Jako v letech minulých, navázali v lomnickém muzeu opět na úspěšný cyklus takzvaných podzimních přednášek. První ze série se uskutečnila v úterý 20. září, kdy se zde představila Eva Ulrychová z Jičína a pohovořila na téma Nejcennější archeologické nálezy a jejich historická hodnota. Následovat bude o týden později, taktéž v úterý 27. září od 17 hodin, v pořadí druhá historická přednáška PhDr. Evy Ulrychové nazvaná Kronikář Kosmas a jeho Kronika Čechů.

Kraj přispěje Mikroregionu Frýdlantsko na odkup nemovitostí

Celkem 3 400 000 korun poskytne kraj dobrovolnému svazku obcí Mikroregion Frýdlantsko na pořízení nemovitostí v rámci projektu Heřmanička - nádraží Frýdlant. Objekty v současné době slouží jako zázemí pro činnost spolku Frýdlantské okresní dráhy a Frýdlantsko je proto bezplatně spolku převede. „Dotace bude využita výhradně na pořízení nemovitostí v rámci projektu Heřmanička - nádraží Frýdlant. Objekty poté dostane k bezplatnému užívání Spolek Frýdlantské okresní dráhy, který je má prozatím pouze v pronájmu. Budou sloužit pro provoz železničního muzea, jež má v regionu mnohaletou tradici. Lze si tam prohlédnout několik zajímavých, převážně úzkorozchodných vozidel včetně provozuschopné motorové lokomotivy. Považuji za důležité připomínky historických dopravních a technických zajímavosti zachovávat i pro budoucí generace," uvedl hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Za příkladnou službu byli oceněni policisté Územního odboru Semily
Žitavská úzkokolejka zve ve svátek české fanoušky železnice
Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
Nejvýše položená přehrada v Čechách je na Černé Nise u Bedřichova
Novinky v plaveckém bazénu na Výšince v Turnově

Nejčtenější články

22.09.: Fotbalové přípravky odehrály úvodní turnaj nového ročníku
23.09.: Okresní přebor: Plný počet bodů má stále Turnov B, druhý Stružinec
23.09.: I.B třída: Harrachov dotáhl na čele tabulky Pěnčín B

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT