FOTO: Výstava v semilském muzeu připomíná události roku 1968

22.08.2018 15:00:54 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

FOTO: Výstava v semilském muzeu připomíná události roku 1968

Vernisáž nové výstavy v semilském muzeu Plíživá kontrarevoluce v Semilech 1968, která proběhla výjimečně v úterý 21. srpna 2018, vyvolala velký zájem a v 1. patře muzea se tak tísnilo až 100 lidí. Výstava připomíná zajímavé události v Semilech, které spisovatel Ludvík Vaculík před padesáti lety svými články proslavil po celé republice.

K vidění byl nově natočený dokument, na kterém se podíleli Tomáš Chvátal, Ivo Navrátil, Mojmír Dlabola a jako režisér Jan Chleboun, se vzpomínkami přímých účastníků: Karla Hádka, Jana Chluma, Stanislava Pěničky, Miloše Plachty, Františka a Václava Tomíčkových a Jiřího Brádlera, který je také autorem fotografií. Dokument obsahuje unikátní kolekci téměř 150 fotografií ze Semil z doby srpnové okupace. K dispozici je na výstavě na porovnání i propagandistický film o semilských událostech z roku 1970.

„Rok 1968 byl historickým obdobím, na které mohou být nejen občané Semil hrdí. I přes následnou represi byla tato doba prosycena nádechem svobody a předzvěstí, že si český národ nenechá dlouho šlapat po svobodě - a to ani pod komunistickou diktaturou ani pod ruskými tanky. Mějme toto období trvale na paměti, obzvláště v dnešní době, kdy ruské a čínské rozvědky podpořeny místními agenty zpochybňují naše zakotvení v demokratických strukturách západní kulturní civilizace a zpochybňují i právo na svobodu především v médiích," uvedl mimo jiné ředitel muzea Miroslav Šnaiberk. 

Vernisáž výstavy Plíživá kontrarevoluce v Semilech<br />Autor: Petr Ježek Vernisáž doprovodil svými skladbami, které také znějí v novém dokumentu, Daniel Philipp Stotz. Výstava se koná za podpory Ministerstva kultury ČR a města Semily do 25. listopadu 2018.

„Naše práce touto vernisáží nekončí, ale začíná. Hned po konci prázdnin odejdou dopisy do škol s nabídkou tematických prohlídek výstavy zdarma, besed, projekcí filmu a následné distribuce knihy Plíživá kontrarevoluce v Semilech 1968. Právě a hlavně mladé generaci určující naši budoucnost a naše další směřování musíme umět popsat minulost a nenechat ji popírat. Nebojme se, podobně jako naši hrdinní o generaci starší předchůdci nazývat věci pravými jmény - komunismus byla, je a vždy bude ideologie založená na nenávisti a bezpráví a jeho projevy bychom neměli v dnešní době tolerovat ani legitimizovat. Proti zlu a bezpráví je třeba nepřetržitě bojovat," dodal Miroslav Šnaiberk.

Už 27. září 2018 bude při besedě v kině Jitřenka uvedena do světa i související kniha Plíživá kontrarevoluce v Semilech 1968 v edici Paměti Semilska.

Program semilského muzea o prázdninách

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 28 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Cenu Ivana Dejmala převzala bioložka Anežka Bartošová

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody a Společnost pro krajinu ocenily v letošním roce bioložku a přírodovědkyni Anežku Bartošovou Cenou Ivana Dejmala za mimořádný počin při ochraně přírody související s ochranou lužních lesů, místní krajiny a připravovanou chráněnou krajinnou oblastí Soutok. Zvláštní cena pak byla udělena i Kláře Rothscheinové a Marii Baránková, které přispěly rovněž zásadním dílem k otevřené a férové diskusi o potřebě zvýšené a racionální ochrany místní unikátní přírody a lesů. Více podrobností

Na Smržovce pořádají výstavu Jaroslav Švihla - Pastely

Výstavu obrazů ve výstavní síni Zámečku, nazvanou Jaroslav Švihla - Pastely, zahájila vernisáž v pátek 1. prosince od 16 hodin. Výstavu můžete navštívit až do ledna 2024. Podrobná pozvánka


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V charitativním utkání vyzvou turnovští florbalisté Panthers Liberec
Znovuotevřou orloj Martina Chaloupky v Žibřidicích na Liberecku
Liberecký kraj zná vítěze soutěže Knihovník roku 2023
Charitativní Zumba maraton na Smržovce letos jubilejní a poslední
Jaké budou Vánoční řemeslnické trhy v Turnově 2023?

Nejčtenější články

06.12.: Chlapce po střetu s autobusem v Semilech zachránila hromada sněhu
07.12.: V Krkonoších byl smrtelně postřelen vlk s GPS obojkem
07.12.: Jaké budou Vánoční řemeslnické trhy v Turnově 2023?

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT