FOTO: Výstava výrobků z Kovozávodů lákala na zahájení i zaměstnance

21.03.2020 21:35:14 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

FOTO: Výstava výrobků z Kovozávodů lákala na zahájení i zaměstnance

Zahájení výstavy Kovozávody Semily - hravě i zdravě proběhlo ve středu 4. března v semilském muzeu. Více než dětí přišlo zaměstnanců tohoto semilského závodu, kteří zavzpomínali na dávnou i nedávnou historii. Výstavou provedl její autor Petr Šimr a vy si nyní připomeňte výstavu, kterou aktuálně nemůžete navštívit, alespoň na našich fotografiích.

Předměty, které na výstavě najdete, pochází ze soukromé sbírky právě Petra Šimra. Jde o největší soukromou sbírku artiklů napříč výrobním portfoliem výrobce Kovozávody Semily, datovaná z let 1961 - 1996. Sbírka zahrnuje stavebnice a skládačky, plastové mozaiky, společenské a didaktické hry, upomínkové televizorky, střílecí pistolky, ale také ruční domácí a kuchyňské potřeby.

Vernisáž výstavy Kovozávody Semily - hravě i zdravě<br />Autor: Petr Ježek Na zahájení přišli místo dětí spíše zaměstnanci, kteří se rozpovídali o tom, že zejména autíčka Monti System byla v 80. tých letech minulého století tak žádaným zbožím, že sloužila jako prezenční dary a někdy i přímo úplatky.  Sbírka Petra Šimra byla oficiálně uznána jako největší soukromá sbírka výrobce Kovozávody Semily v České republice. Součástí výstavy je i dětská herna s kostičkami Seva, Mosaic Maxi a Disco.

Petr Šimr je známý sběratel hraček, který má aktuálně výstavu Lega v Turnově, Sevy v Teplicích, Lego Technic ve Valašském Meziříčí a Chevy ve Slavkově u Brna. „Na této semilské výstavě je 104 výrobků, ale modelů ještě více, protože do celkového počtu nepočítám různé verze a modifikace. Baví mě konstrukční stavebnice, takže kromě kovozávodské Sevy sbírám i Lego, Chevu a Variant. Aktuálně pro Chevu pracuji i jako designér výrobků, což v praxi znamená výrobu modelů architektury," řekl pro Naše Pojizeří na výstavě Petr Šimr, který se přiznal, že dva nové výrobky z Kovozávodů pořídil těsně před vernisáží výstavy.

Ve stejný den se v semilském muzeu konala i komentovaná prohlídka výstavy Z pokladů půd a depozitářů I, kde ředitel muzea Miroslav Šnaiberk seznámil účastníky s historií jednotlivých exponátů a s novými poznatky o nich. Podrobnosti o výstavě a fotogalerie zde!

O semilské výstavě bude i Toulavá kamera

Vernisáž výstavy Kovozávody Semily - hravě i zdravě<br />Autor: Petr Ježek V neděli 22. března dopoledne by měla proběhnout první „koronavirová" Toulavá kamera na programu ČT1, kde je umístěna reportáž ze semilské výstavy Kovozávody hravě i zdravě. Druhým eventuálním termínem vysílání je dle dramaturgického štábu neděle 29. března. „Je to tak příležitost pro návštěvníky, jak si tuto předčasně uzavřenou výstavu prohlédnout alespoň virtuálně. Výstavu se nám po dohodě s vlastníkem sbírky navíc podařilo posunout až do konce června, a tak ji, jak pevně věřím, uvidíte i fyzicky ve snad již otevřeném muzeu," poznamenal ředitel muzea Miroslav Šnaiberk.

Celý výstavní plán semilského muzea v roce 2020 se bude posouvat, o termínech konkrétních výstav vás budeme informovat. Stejně tak se posouvají aktuální výstavy Prostor, světlo čas, Kozákovské stráně a Poklady muzejních depozitářů I. „Těšit se také můžete na novou knihu z ediční řady Paměť Semilska s názvem Bílá místa konce války, kterou připravujeme do výroby. Věřím, že se brzy uvidíme. Držme si palce a chovejme se zodpovědně, ať je vše nedobré co nejdříve za námi," dodal Miroslav Šnaiberk.

Program semilského muzea v březnu

FOTO: Co skrývají za poklady půdy a depozitáře?

2017: FOTO: Monti systém a spol. připomíná výstava Plastové hračky ze Semil

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 25 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Oba sledované turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informuje o kvalitě vody v pramenech Boží voda a pod Valdštejnem. Oba prameny jsou v současné době pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem ze dne 16. ledna vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná. Výsledky rozboru pramene Boží voda ze dne 19. ledna také vyhovují hygienickým limitům.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem
Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality
V Turnově vyroste další Centrum odborného vzdělávání
Turistické oblasti v kraji obdrží 10 milionů, dvakrát víc než vloni
Putování za minerály pošesté čili geologicko-cestopisné přednášky

Nejčtenější články

27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!
28.01.: Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
27.01.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. ledna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT