FOTO: Zahájení výstavy pohlednic Semil a okolí

22.01.2011 14:06:47 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

FOTO: Zahájení výstavy pohlednic Semil a okolí

Ve Státním okresním archívu v Semilech byla v pátek slavnostně zahájena výstava Semily a okolí na starých pohlednicích. „Návštěvníci mohou zhlédnout přibližně 250 pohlednic, které jsem nasbíral za 15 až 20 let," pozval zájemce majitel sbírky Jiří Mihalo.

Vernisáž výstavy přilákala v den otevření nabitý sál 90 návštěvníků. Slavnostně ji uvedli Miloš Plachta, Ivo Navrátil a Jaroslav Vávra. Skladby pro akordeon přednesli Simona Mejsnarová a Petr Ochman.

„Začalo to po jednom kusu a vzbudilo to můj zájem, protože kraj je to tady úžasnej. Teď je sbírání postupem času čím dál složitější, protože pohlednic se posílá čím dál míň," řekl ke svým sběratelským začátkům Jiří Mihalo.

Kromě vystavujícího sběratele má v okolí velice dobrou sbírku pohlednic i Pavel Kroupa, který některé z nich například zapůjčil pro tvorbu knihy Zmizelé Semilsko. Ve světě jsou nejvíce ceněné pohlednice restaurací a měst budoucnosti, pro sběratele Mihala je ale nejcennější především ta pohlednice Semilska, kterou ještě nemá.

„Přál bych si, aby se všem návštěvníkům výstava líbila. Určitě si každý najde nějaký ten kout u kterého si zavzpomíná. Byl bych rád, když se každý zastaví a zavzpomíná na své mládí nebo na to, jak ta místa kdysi vypadala," uvedl při zahájení výstavy semilský sběratel.

Součástí vernisáže bylo slavnostní pokřtění knihy Ivo Navrátila a Pavla Jakubce Zmizelé Semilsko, článek ke křtu najdete zde.

V závěru byl návštěvníkům představen Ladislavem Slukou hudebně technický skvost - pravý orchestrion  z počátku 20. století. Hudebního nástroj, na první pohled podobný orchestrionu ze seriálu Chalupáři, bude v okresním archivu vystaven po několik měsíců. Obsluhu si ponechal ve své kompetenci Ladislav Sluka, avšak zájemcům budou ze záznamu reprodukovány nahrávky všech devíti skladeb, zachycených na válci. Majitel bude vděčný každému, kdo některou ze skladeb určí - jejich seznam by rád uvedl v dřevěném rámečku na boku skříně.

V dalším průběhu vernisáže hrál Petr Ochman k potěšení účastníků dobový repertoár populárních skladeb, včetně třeba Jen pro ten dnešní den z filmu Kristián. 

Výstava pohlednic byla v okresním archívu slavnostně zahájena 21. ledna, ale potrvá až do 11. března. Ve všední dny je otevřeno od 8 do 16 hodin, v pondělí a středu do 18 hodin, v pátek pak do 15 hodin.

Kniha Zmizelé Semilsko byla slavnostně pokřtěna v archívu

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 30 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jablonec dál bojuje s přemnoženou černou zvěří

Divoká prasata vychází z lesů a stahují se do obydlených okrajových částí Jablonce nad Nisou. Ničí louky, potravu hledají také u popelnic. Jablonečané se obávají o svou bezpečnost. Statutární město připravilo proto soubor opatření, které mají pomoci situaci zlepšit. Platit začnou od začátku prosince. Zastupitelé navíc schválili dvoutisícovou odměnu mysliveckému sdružení za prokazatelně odlovený nebo chycený kus. Více podrobností na Našem Jablonecku

Jablonec dál bojuje s přemnoženou černou zvěří

Na Záborčí v Malé Skále vzpomínali na rodáka armádního generála Aloise Lišku

V neděli 20. listopadu 2022 uplynulo 127 let od narození armádního generála Aloise Lišky. „Každý kámen, každý strom na Záborčí bych políbil, kdybych se tam mohl vrátit." Tuto tesklivou větu napsal armádní generál Alois Liška v dopise tři roky před svou smrtí svému příteli Ing. Vlčkovi. Dvakrát opustil svoji zemi, aby pomohl bojovat za vlast, za svobodu a za demokracii. Potřetí musel emigrovat, aby zachránil svůj život. Vzpomínky na rodáka Z Malé Skály - Záborčí armádního generála Aloise Lišku se zúčastnil hejtman Libereckého kraje pan Martin Půta. Poděkování patří i členům Roty Nazdar za přípravu i čestnou stráž u obelisku, příbuzným pana generála za občerstvení a každoroční možnost uskutečnění vzpomínkové akce. A samozřejmě všem, kteří přišli vzdát hold významnému rodákovi.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nejlepší knihovny jsou v Okrouhlé, Jílovém u Držkova, Višňové a Studenci
FOTO: V Jilemnici proběhl křest nové knihy Aleny Bartoňové
Novým náměstkem hejtmana pro školství je Jiří Čeřovský
Semilská knihovna slouží mladým i seniorům
Hejtman Martin Půta se pyšní dekádou ve vedení Libereckého kraje

Nejčtenější články

27.11.: FOTO: Na prahu adventu v Semilech rozsvítili vánoční strom
29.11.: FOTO: V Jilemnici proběhl křest nové knihy Aleny Bartoňové
28.11.: Obrazem: Rozsvícení vánočního stromu v Libštátě 2022

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT