Galerie Lázně v Liberci je připravena na páteční otevření

27.02.2014 09:32:00 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Galerie Lázně v Liberci je připravena na páteční otevření

Největší kulturní událost Libereckého kraje v roce 2014 - otevření Oblastní galerie na Masarykově třídě v Liberci, v novém objektu zvaném „Lázně", je tu. Po dvouleté rekonstrukci se v pátek 28. února v 10 hodin otevřou pro veřejnost expozice nejmodernější galerie v České republice.

Slavnostní vernisáž galerie a první výstavy se pro pozvané hosty konala již 26. února. Pozvání přijaly i takové osobnosti jako Bořek Šípek, architekt, designér, dříve děkan Fakulty architektury TUL, Karel Ksandr, generální ředitel Národního technického muzea v Praze, Miroslav Masák, architekt, spolu se zesnulým tvůrcem Ještědu Karlem Hubáčkem vůdčí osobnost Sialu, Naděžda Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu, Arnd Voigt, primátor Žitavy, a také jedna z nejlepších českých plavkyň, olympionička Petra Chocová, devítinásobná držitelka titulu nejlepší sportovec Českolipska, která překonala přes 70 českých plaveckých rekordů na prsařských tratích, a mnoho dalších.

„Vzácným hostem bude také princezna Milicent zu Solms-Lich, lékařka, která pochází z rodu Liebiegů. A také přijede její příbuzný baron Paul Liebieg s dcerou, což je velká čest, když uvážíme, že mu je přes 80 let," uvedla Hana Maierová, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje pro kulturu a cestovní ruch ještě před slavnostní vernisáží.

Více o středečním otevření: Galerie Lázně v Liberci zahájila provoz za účasti významných hostů

Hned na úvod letošní výstavní sezony je připravena tematická výstava českého i zahraničního současného umění, která představí obrazy, instalace, plastiky i video, jež spojuje téma plavání a vztah člověka k vodnímu živlu.

Otevření Oblastní galerie Lázně v Liberci - výstava Plavci<br />Autor: Archív KÚ Libereckého kraje „Expozice „Plavci" otevře společně se stálými výstavami novou budovu galerie přestavěnou z bývalých městských lázní Františka Josefa I. z roku l902 a propojí tak dvě zdánlivě neslučitelné historické etapy známé liberecké stavby. Představí se zde současná tvorba výtvarníků, kteří se touto tématikou ve svém díle zabývají či zabývali," prozradil ředitel Oblastní galerie Jan Randáček s tím, že k vidění budou artefakty Barbory Lungové, Jiřího Sopka, Michaely Rázusové Nociarové, Ivany Lomové, Kurta Gebauera, a mnoha dalších. „Doprovodný program pro školáky nazvaný "Plaveme v obrazech" budeme nabízet od 1. března," doplnil.

Kromě nové expozice umění v Čechách, na Moravě a ve Slezsku galerie připravila zcela novou expozici věnovanou sběrateli a mecenáši Heinrichu Liebiegovi, znovu ukáže díla holandských mistrů 16. - 18. století ze svých sbírek, ale připomene rovněž historii lázní a galerie. Galerie ale připravila rovněž výstavy staré grafiky z doby císaře Rudolfa II., výstavu o současné architektuře Tyrolska nebo speciálně koncipovanou výstavu Jana Mladovského.

„Moderní vnitřní vybavení stálo 21,7 milionu korun, podařilo se ušetřit proti původnímu rozpočtu přes deset milionů korun," připomněla náměstkyně hejtmana s tím, že projekt a financování z fondů EU zajistilo město Liberec, kraj se spolupodílel 15 %, tedy cca 56 miliony Kč, a financoval již zmíněné vybavení. Liberec nadále zůstává po dobu 5 let vlastníkem budovy.

Na první tři dny ohlásila galerie snížené vstupné - dospělí zaplatí jenom 40 korun, všichni ostatní budou mít vstup zdarma. Otevřeno bude od 10 do 17 hodin. Oblastní galerie s přesunem do Lázní také upravila svou otevírací dobu a vstupné. Návštěvníci sice zaplatí 80 korun, ale každý čtvrtek je bude čekat volný vstup do všech expozic a na všechny výstavy. Čtvrtek bude také dnem, na který budou směřovány všechny vernisáže, komentované prohlídky nebo přednášky. Soboty pak budou patřit výtvarným dílnám pro děti nebo kurzům pro dospělé. Galerie bude pro návštěvníky otevřená denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin a každý čtvrtek do 19 hodin.

Revitalizace budovy bývalých městských lázní v Liberci

Projekt revitalizace lázní se začal připravovat již v roce 2009. Po jednáních Libereckého kraje, města Liberec a Oblastní galerie Liberec bylo rozhodnuto o přestěhování galerie do budovy bývalých lázní na Masarykově ulici v Liberci.

Rekonstrukce byla zahájena v září 2011 a po necelých dvou letech 1. 9. 2013 bylo hotové dílo předáno investorovi, tedy městu Liberec. Oblastní galerie Liberec pak lázně převzala a od té doby se soustředila na dokončovací práce, hlavně vybavení interiérů a přípravu nových expozic včetně přestěhování všech sbírek do nového depozitáře.

„Jednoduché to určitě nebylo," říká k závěrečné etapě ředitel galerie Jan Randáček a připojuje zdůvodnění: „Je potřeba si uvědomit, že až do konce roku 2013 jsme současně provozovali galerii v Liebiegově paláci s náročným programem k výstavě Mladí lvi v kleci. Často to bylo infarktové a hodně vypjaté, ale zvládli jsme to, a myslím, že se nemáme za co stydět."

Galerie do stálých expozic připravila hned několik novinek. V expozici Na vlnách umění, se mezi tradičními jmény českých výtvarníků představí také ti, kteří žili v tehdejším Československu do konce druhé světové války a kvůli historickým okolnostem byli často přehlíženi. Spojení českého a německého živlu, tolik typického pro Liberec, bychom v českých galeriích hledali těžko a liberecká galerie jde v tomto směru příkladem.

Velkým lákadlem bude expozice věnovaná Heinrichu Liebiegovi

Otevření Oblastní galerie Lázně v Liberci - výstava o Liebiegovi<br />Autor: Archív KÚ Libereckého kraje Liebieg byl velkým sběratelem a mecenášem, který se angažoval ve prospěch Severočeského muzea, soukromě shromáždil vynikající sbírku německých, rakouských a francouzských malířů. A právě sběratelské a mecenášské aktivity Heinricha Liebiega galerie představí v nové expozici.

„My jsme sice muzeum umění, galerie, ale tato expozice není typicky galerijní. Návštěvníkům ukážeme také nábytek, umělecké řemeslo nebo zbraně. Vše z doby Heinricha Liebiega. Expozice je vlastně poctou tomuto velkému sběrateli a jeho odkazu," vysvětlil podtext expozice Jan Randáček.

V lázních našlo své místo také nizozemské malířství 16. - 18. století, které liberecká galerie spravuje. Tato expozice se veřejnosti představí po několika letech a hlavně v nové atraktivní instalaci.

Obrazové expozice doplní ještě menší expozice věnovaná historii lázní a Oblastní galerie a od dubna přibude návštěvnicky přitažlivá expozice interaktivních exponátů. Interaktivní expozice návštěvníkům hravou formou přiblíží svět výtvarného umění a umožní jim přenést se do světa umělecké fantazie a výtvarných her.

Lázně, voda a koupání k sobě patří

Většinou liberečtí fotografové představí svůj pohled na lázně a jejich proměnu na galerii, na ochozu si budou moci návštěvníci připomenout historii lázeňství k Euroregionu Nisa.

A k vodě se přihlásí pořadatelé především na velké výstavě s titulem Plavci. Kurt Gebauer, Zbyněk Havlín, Michaela Rázusová Nociarová, Jakub Nepraš nebo Ivana Lomová na ní přiblíží svůj pohled na koupání a plavce. V hlavní bazénové hale bude instalována plastika Josefíny Jonášové Antikoncept. A právě tato instalace ukazuje možnosti, které lázně galerii nabízí - využít velkolepý prostor pro instalace a moderní umění.

Další oblasti, kterým se galerie chce věnovat v lázních, jsou nová média a architektura. A oba obory budou v lázních zastoupeny hned od počátku - výstavami o architektuře jižního Tyrolska a Jana Mladovského, který ve své tvorbě kombinuje ryze moderní audiovizuální postupy. Širokou nabídku krátkodobých výstav doplní grafické listy z doby císaře Rudolfa II.

„Myslím, že galerie na začátek připravila velmi zajímavý výstavní program. Kombinuje tradiční malbu, historickou grafiku, architekturu, fotografii, a také moderní instalace vytvářené pro konkrétní místo. To je program, ve kterém si najde každý ´své´. A musím složit poklonu kurátorkám, které všechny výstavy dokázaly připravit a ještě k tomu připravit stálé expozice. Ve třech to muselo být opravdu náročné," řekla k programu Hana Maierová, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje.

Kromě rozšíření výstavního programu čekají návštěvníky další lákadla a novinky. Galerie bude provozovat menší obchod s katalogy a suvenýry, návštěvníci se mohou občerstvit v kavárně a v nejbližších dnech bude přístupná rovněž bohatá galerijní knihovna s řadou unikátních knih a katalogů.

„Chceme, aby se k nám návštěvníci vraceli. Proto jsme se rozhodli umožnit jim volný vstup na výstavy. A současně v tom vidíme bourání bariér, protože si uvědomuji, že vyšší vstupné může být pro někoho překážkou v návštěvě galerie. Jsem rád, že s naší strategií Liberecký kraj souhlasil," prohlásil Jan Randáček.

Oblastní galerie Liberec byla založena v roce 1953. Až do roku 2013 sídlila v Liebiegově paláci v ulici U Tiskárny v Liberci. Spravuje pátou největší sbírku evropského výtvarného umění v České republice se širokým časovým záběrem od renesance po současnost.

Základní fakta o přestavbě:
Název projektu: Revitalizace městských lázní na galerijní objekt
Doba realizace stavby: září 2011 - červenec 2013
Investor: Statutární město Liberec
Technický dozor investora: Investing spol. s r.o.
Projektant: Sial - architekti a inženýři, spol. s r.o., Liberec
Zhotovitel stavby: Chládek a Tintěra, Pardubice a. s.
Celkové náklady stavby: 360 000 000,- Kč s DPH
Protokolární předání díla zhotovitelem stavby: 19. 7. 2013
Kolaudační souhlas s užíváním stavby vydán dne: 29. 7. 2013
Předání objektu OGL do bezplatného užívání: 2. 9. 2013
Zdroj financování: Regionální operační program NUTS II Severovýchod
Výše dotace: 85 %
Spolupodíl LK: 15 % = 56 mil. Kč, vybavení = 21,7 mil. Kč

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Nová galerie Lázně v Liberci finišuje před otevřením

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavření registru a evidence obyvatel v Turnově ve středu 18. května

Odbor správní informuje občany Turnova, že ve středu 18. května 2022 bude po celý den uzavřen registr a evidence obyvatel z důvodu povinného školení v souvislosti s volbami 2022.

Slavnostní svěcení a zavěšení zvonů v kostele sv. Václava v Harrachově

V sobotu 14. 5. Svěcení zvonů od 14 hodin v kostele sv. Václava, 15.30 vystoupení Vladimíra Jelena (basbaryton). V neděli 15. 5. následuje slavnostní zavěšení kostelních zvonů: Program slavnosti od 13 hodin pod kostelem sv. Václava, uvidíte Varnsdorfský pěvecký sbor Náhodou, vystoupení harrachovských dětí i ukázku agility a dlaší vystoupení. Přítomní budou Hrabata Harrachova i Jilemský spolek paní a dívek. První zvonění se uskuteční v neděli 15. května v 18 hodin. Přehled dalších akcí o víkendu


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na louce u Nisy se bude konat Krajský ekoden s tatrhy
Městská policie Semily slaví 30 let od svého založení
Liberečtí hasiči obsadili třetí místo na soutěži v Berlíně
Federace Europarc ocenila české národní parky
Turnovské žákyně bronzové na volejbalovém mistrovství republiky

Nejčtenější články

15.05.: FOTO: Od dubna probíhá rekonstrukce části Pojizerky
15.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého jarního kola
14.05.: Další turnovský Kulatý stůl měl ožehavé téma drogy na školách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT