Gastrotipy Libereckého kraje: česnečka, křupavé tofu i domácí tatarák

19.09.2021 11:04:51 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov,Rokytnice nad Jizerou,Liberecký kraj

Gastrotipy Libereckého kraje: česnečka, křupavé tofu i domácí tatarák

Už sedm let Lukáš Hejlík objíždí Čechy, Moravu a Slezsko přináší tipy, kam se vydat na dobré jídlo, pivo, víno nebo kávu. Za tu dobu navštívil už téměř 1 500 podniků. Leckterá zajímavá místa objevil i v Libereckém kraji. K vidění jsou na facebookovém profilu Gastromapa Lukáše Hejlíka.

Na místě u záchytného parkoviště v Bedřichově v Jizerských horách se nalézá Stánek Maliník, který nabízí mimo jiné například francouzskou cibulačku se sýrovým toustem, lokše, cookies, koláče a quiche. „Na dobrou kuchyni nemusí člověk narazit jen v luxusní restauraci. Právě Stánek Maliník je důkazem toho, že i drobné občerstvení může být výjimečné," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči Libereckého kraje.

Při návštěvě Bedřichova je dobré neopomenout návštěvu Prezidentské chaty. Ta funguje už 90 let a pro mnohé je tak místním symbolem. Tamní česnečka s uzeným masem nebo dukátové buchtičky s vanilkovým krémem nezklamou, stejně jako smažený sýr Blaťácké zlato s hranolkami a tatarskou omáčkou.

Ti, kteří si raději pochutnají na dobré kávě, by neměli vynechat DOK Liberec. V novém prostoru na nádraží, kde sídlí známá česká pražírna Nordbeans, je k ochutnání káva, ale i moderní jídla, sladké pečivo a chleba z domácí řemeslné pekárny. DOK se navíc pyšní oceněním stavby roku Libereckého kraje v architektonické Soutěži Karla Hubáčka.

Pod hradem Bezděz nabízí své služby taverna S láskou Karel. Servírují zde burgery,  přičemž k nejlepším se řadí takzvaný kozáč se švestkovým čatní. Dalšími lákadly pak jsou palačinky s hruškou, kozím sýrem, vlašskými ořechy a bezdězským medem.

V kraji se také lze setkat s exotickou kuchyní. Na Buddha Bowl s marinovaným křupavým tofu, řasou wakame, nakládaným zázvorem a avokádem je možné zajít do Pukū Bistro v Turnově; v maorštině slovo pukū znamená pupek, břicho nebo žaludek. Nedaleko Turnova, v Dolánkách, se nachází restaurant Ábelův mlýn. Gurmáni si v něm vychutnají domácí tatarský biftek, čerstvé ryby, vegetariánské pokrmy nebo saláty ze zahrádky.

Graffiti, plech, sudy, gigantický sud-krb a dřevo - to je restaurace Big Foot Garage v Rokytnici nad Jizerou. Ráno jsou tu snídaně, pak obědy, večer grill a bar. Modernu i tradici kombinuje  Bistro U Řezníka, které navazuje na více než stoletou tradici řeznictví U Landů. Kromě kachního prsa nebo hovězího steaku s omáčkou demi glace tady mají hot dogy, za kterými jezdí lidé z celé republiky.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Výstava ve Smržovce představí vzpomínky pamětníků 20. století

Ve čtvrtek 25. července 2024 zakotví výstava Příběhy severních Čech - Zlomové okamžiky 20. století ve Smržovce na Lidickém náměstí a setrvá zde až do 15. srpna 2024. Tato exteriérová expozice regionální pobočky Paměti národa Severní Čechy přináší vzpomínky pamětnic a pamětníků na události 20. století, které pobočka dokumentuje v Libereckém a Ústeckém kraji pro sbírku Paměť národa. Více podrobností

Všedobr aneb vše dobré pro tělo i duši

Všedobr na Krásné je první ročník malého jednodenního festivalu, který navazuje na celoroční cyklus dílen a přednášek, které Kittelovo muzeum pořádá. Díky pozvaným hostům se zde v sobotu 10. srpna propojí tradiční léčitelství s novými léčebnými postupy, které zde lidé budou moci poznat nebo si i vyzkoušet. Podrobná pozvánka


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vítězem JBC 4X Revelations pojedenácté v řadě Tomáš Slavík!
FOTO: Rally Bohemia 2024 ovládl Dominik Stříteský
Sborník Nové pověsti Českého ráje vytvořily turnovské děti
Dny lidové architektury budou opět i v Železném Brodě na Bělišti
Plavecký bazén v Turnově mění další okna, probíhá i výmalba

Nejčtenější články

13.07.: Bohemia Rally 2024 má téměř stovku přihlášených posádek
13.07.: Po stopách filmařů: v kraji se točila Pyšná princezna i Léto s kovbojem
13.07.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 12. až 14. července

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT