Globální geopark Český ráj hodnotily komisařky pro podmínky UNESCO

04.11.2021 14:40:46 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj

Globální geopark Český ráj hodnotily komisařky pro podmínky UNESCO

Ve dnech 24. až 28. října 2021 zavítaly do Geoparku UNESCO Český ráj Kristin Rangnes, prezidentka sítě evropských geoparků z norského geoparku UNESCO Gea Norvegica a Elena Mateo ze španělského geoparku UNESCO Ostrovy Lanzarote a Chinijo.

Geopark UNESCO Český ráj je jediným z devíti geoparků v České republice, který se pro své výjimečné geologické, přírodní, historické a kulturní hodnoty stal v roce 2015 geoparkem UNESCO. Každé čtyři roky hodnotí komise, vyslaná Sekretariátem globálních geoparků UNESCO, zda geopark plní podmínky stanovené pro tuto prestižní značku a zda se může tímto oceněním prezentovat i nadále.

Vzhledem k protipandemickým opatřením souvisejícím s covid-19 došlo k posunutí termínu revalidační mise až na podzim letošního roku.

Inspekční cesta komisařek Unesco v Českém ráji<br />Autor: Archiv Geopark Český ráj Do Českého ráje přijely Kristin Rangnes, prezidentka sítě Evropských geoparků z norského geoparku UNESCO Gea Norvegica, a Elena Mateo ze španělského geoparku UNESCO Ostrovy Lanzarote a Chinijo. Ve dnech 25. až 28. října 2021 obě komisařky vykonaly inspekční cestu, při které navštívily mj. nově rozšířená území Geoparku Český ráj na Novopacku a Železnobrodsku. Setkaly se s představiteli Libereckého a Královéhradeckého kraje a se starosty měst, kteří Geopark podporují, a také s poslanci Parlamentu ČR, kteří region zastupují.

„Prohlédly si Prachovské skály s novými informačními panely, Tichou stezku Klokočskými skalami, která je určena hendikepovaným návštěvníkům, dále novou geologickou expozici v Turnově a zavítaly do turnovské geoškoly - ZŠ 28. října, kde se seznámily s projektem venkovní učebny. Komisařky se zúčastnily rovněž křtu nové odborné publikace geologa Geoparku Český ráj v Nové Pace, kde jim byl představen nový projekt Paleoparku a naučné stezky," upřesnila ředitelka Geoparku Český ráj Blanka Nedvědická.

Inspekční cesta komisařek Unesco v Českém ráji<br />Autor: Archiv Geopark Český ráj S tradicí zpracování místních surovin se komisařky seznámily v Družstvu umělecké výroby Granát Turnov, prohlédly si Střední uměleckoprůmyslovou školu šperkařskou v Turnově a sklárnu Lhotský v Železném Brodě. Navštívily rovněž Středisko ekologické výchovy Českého ráje v Sedmihorkách a lesní mateřskou školku, Dům přírody Českého ráje v Dolánkách a Kittelovo muzeum v Krásné s geologickou expozicí věnovanou místním archeologickým nálezům neolitických sekerek a těžbě pokrývačské břidlice.

„O výsledku hodnocení revalidace Geoparku Český ráj bude rozhodnuto na 9. konferenci Globálních geoparků UNESCO, která se ve dnech 12.-16. prosince 2021 uskuteční on-line v Koreji," dodala Blanka Nedvědická.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Pomozte uklidit Český ráj
Globální geopark UNESCO Český ráj prezentuje nový videospot
Zářijová nabídka kina Sféra v Turnově
Nová geologická expozice představí Geopark UNESCO Český ráj
V Sedmihorkách opět pořádali Den Geoparku Český ráj
Geopark Český ráj rozvíjí spolupráci s geoparky a pořádá semináře
Natáčí videospot pro Globální geopark UNESCO Český ráj
Dochází k rozšíření území Geoparku UNESCO Český ráj
Sklářská firma Rautis z Poniklé uspěla v zápisu do seznamu UNESCO
Vznikla Asociace geoparků ČR, členem je i geopark Český ráj
Skály v Českém ráji: Želva, Foukané díry i České Dolomity
Den Geoparku Český ráj 2020 se konal v Sedmihorkách
V Českém ráji se konal mezinárodní seminář geoparků a průvodců

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jarní Krkonoše lákají do muzeí, na adrenalin i za pivem
Liberecký kraj při příležitosti Dne učitelů ocenil 22 osobností
Opylení v botanické zahradě se podařilo. Žlutokap vydal semena
Kultura v Železném Brodě v dubnu
V Bayovně zahrají tři kapely

Nejčtenější články

11.04.: V Rochlicích u Liberce došlo k hromadné nehodě
11.04.: V Bayovně zahrají tři kapely
10.04.: Liberecký tunel čeká tradiční jarní údržba

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT