Harrachovský Krakonoš chválil v Šindelce a žáci zpívali hejtmanovi hymnu

28.03.2014 16:26:39 | Autor: Jiří Langer, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Harrachov

Harrachovský Krakonoš chválil v Šindelce a žáci zpívali hejtmanovi hymnu

Jako doma se cítil Krakonoš alias Michael Beneš, když v rámci Dne hejtmana 20. března v Lesnické a myslivecké expozici Šindelka v Harrachově vítal hejtmana Martina Půtu a starostku města Evu Zbrojovou.

Uvítací ceremoniál se totiž uskutečnil mezi vycpanými lesními zvířaty, dřevorubeckým nářadím a historickými saněmi svážejícími kdysi dřevo z hor.  „Vítám vás tady v krásné Šindelce. Co pamatuju, a to je mi 454 let, když jsem koukal do svých spisů, tak žádný hejtman oficiálně Harrachov nikdy nenavštívil," řekl mimo jiné Krakonoš.

Výstavou v budově, v níž se kdysi vyráběly šindele, provedli návštěvu zakladatel muzea Petr Kadleček, tiskový mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný a kustod Ondřej Boháč. „Zde se 130 let vyráběly tradiční šindeli, poslední zakázka byla v roce 1934 a 60 tisíc kusů putovalo na starou Labskou boudu," připomněl Petr Kadleček, který zavzpomínal také na to, jak se instaloval velký jelen v patře, jak sháněl uniformu pro figurínu harrachovského myslivce a nakonec pod vystavenými parohy prozradil, jak kolegové sesbírali všech osm shozů od jednoho jeleního kusu.

Už předtím ale hejtman spolu se starostkou navštívili MŠ Kamínek a ZŠ Jana Masaryka. Ředitelka mateřinky Kateřina Kynclová provedla hosty po všech odděleních, pochlubila se hezkou výbavou i upravenými venkovními herními prostory. Děti zazpívali krásné písničky a na závěr předali členům „krajské delegace" symbolický dárek - umělecky vyzdobený kamínek vlastní výroby. 

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta navštívil Harrachov<br />Autor: Archív KÚ Libereckého kraje „Zhurta" nastoupili na hejtmana žáci základní školy, kterou vede ředitelka Helena Stříbrná, když se vyptávali, jak mu to šlo ve škole, jaké předměty měl rád a zda zlobil a dostal ředitelskou důtku. „Trochu jsem asi zlobil, protože jsem někdy mluvil víc, než jsem měl," řekl hejtman a prozradil, že jedinou ředitelskou důtku dostal, když se mu nepovedl (povedl?) pokus při výuce fyziky a zkratoval nějaký přístroj.

Žáci mu pak zazpívali veselou píseň Parta třeťáků, ve které se v refrénu zpívá -„My se pilně učíme, poznámky nenosíme, a budou z nás hejtmani, jako z vás, jako z vás."

Zcela však zaskočil přítomné návrh jedné holčičky, která se zeptala, zda si hejtman s nimi zazpívá českou státní hymnu. Za bedlivého pozorování malých zpěváků hejtman, starostka, ředitelka a další přítomní opravdu a s vervou Kde domov můj srdnatě zapěli.

Poté ještě všichni zhlédli část vyučovací hodiny fyziky na moderní kontaktní tabuli pod vedením učitelky Petry Šebelkové. „Oceňuji výbornou spolupráci města se školou," stručně zhodnotila ředitelka vedení města se starostkou Evou Zbrojovou. 

 Exkurze do Sklárny, minipivovaru, pivních lázní, muzea skla a muzea lyžování v Harrachově, a také prodejny a kapličky se skleněným zvonkem, vše firmy Novosad a syn, trvala ze všech návštěv nejdéle - celkem 1, 5 hodiny, ale i tak to bylo v běhu.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta navštívil Harrachov<br />Autor: Archív KÚ Libereckého kraje„Oceňuji - vyrábět sklo a pivo, ještě se starat o 60 tisíc návštěvníků ročně, sledovat kvalitu piva František...," poznamenal Martin Půta. František Novosad otec potvrdil, že krizové období sklárna překlenula a jeho více než 100 zaměstnanců má práce nad hlavu.

Hejtman po pracovním obědě se starosty okolních obcí a měst zavítal mezi dobrovolné hasiče a nakonec besedoval v hotelu Karolínka se zastupiteli a občany města, mezi nimiž byli i dva předchozí starostové - Václav Cajthaml a Tomáš Ploc.

Kromě tradičních témat - doprava (havarijní stav silnice nádraží Mýtiny - Rýžoviště, objízdná trasa Harrachova apod.), dopravní obslužnost, školství a podobně, přišlo na přetřes hlavní téma - uvažovaný vznik Národního sportovního lyžařského centra v Harrachově, které hodlá vybudovat Český olympijský výbor a Svaz lyžařů ČR, ovšem bez participace či spolurozhodování města Harrachov.

„Spolu se zastupiteli zvažuji referendum, zda toto sportoviště chceme. Pokud by totiž vinou existence sportovního centra měly být omezeny například sjezdovky pro veřejnost, na kterých jsme závislí, když třeba lyžaři chtějí na jedné z nich postavit snowboardové centrum, znamenalo by to pravděpodobně likvidaci zimního turistického ruchu v Harrachově," řekla mimo jiné starostka.

Hejtman potvrdil, že záměr vzniku sportovního centra kraj podporuje, ale je nutné odpovědět na všechny otázky ze strany města a místních podnikatelů. „Uvědomujeme si, že peníze investované do areálu by mohly a měly podnítit cestovní ruch na Harrachovsku," dodal hejtman.

Další Den s hejtmanem se uskuteční 17. dubna v Doksech.

Související články:

Hejtman Martin Půta osobně zjišťoval, co chybí lidem v Rokytnici
Krajský hejtman Martin Půta zavítal do Poniklé
Hejtman Martin Půta navštívil Turnov

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 12 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jubilejní 30. ročník Eurionu nabídne Midi Lidi i Bruna Ferrariho

Již 30. ročník festivalu Eurion Smržovka je tady! Každý rok v polovině srpna, bez jediného přerušení po třicet let, nabízí unikátní program, který ho výrazně odlišuje od okolních festivalů. Páteční večer 19. 8. nabídne vystoupení tuzemských kapel Midi Lidi, Bruno Ferrari, Kolektivní halucinace, Koně a prase, Povodí Ohře a Jirka Belmondo. Akce vypukne v 18 hodin již tradičně u Parkhotelu Smržovka. Vstupné je dobrovolné. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Výstavba zemního valu v Uhelné zastíní pohled na důl Turów

Krajský úřad Libereckého kraje obdržel od Polska zpracovanou dokumentaci projektu výstavby zemního valu v blízkosti obce Uhelná. Ten má částečně zabránit některým negativním vlivům dolu na příhraniční oblasti a zejména vylepší vizuální vjem při pohledu směrem k těžební jámě, kterou zastíní. Součástí vybudování zemního valu bude také výsadba několika tisíc listnatých a jehličnatých stromů i křovinatého podrostu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

ZasTenRock zve pojedenácté fanoušky hudby do Zásady
Velvary vyřadily Turnov z Mol cupu
Vydařený Den židovských památek v Turnově
Devátý ročník benefice Ušij tašku a zaměstnej člověka přináší novinky
Krajští policisté se zaměřili na dodržování rychlosti

Nejčtenější články

16.08.: I.A třída: Košťálov i Bělá vyhrály na hřištích soupeřů
16.08.: Přepeře vybojovaly bod za remízu v Ústí nad Labem
17.08.: Krajští policisté se zaměřili na dodržování rychlosti

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT