Hasiči cvičili záchranu osob v oblasti Riegrovy stezky

15.05.2024 22:19:37 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Železný Brod,Semily

Hasiči cvičili záchranu osob v oblasti Riegrovy stezky

Riegrova stezka u Semil, jedna z turisticky nejatraktivnějších lokalit Libereckého kraje, byla v pátek 3. května 2024 dějištěm součinnostního výcviku složek IZS.

Na základě zkušeností z předchozích zásahů bylo po vzájemné dohodě základních složek IZS rozhodnuto o vytvoření podrobného traumaplánu pro oblast Riegrovy stezky. Jedná se o soustavu bodů, na která může být pozemní posádkou (zpravidla profesionálními a dobrovolnými hasiči) transportován zraněný turista. Toho pak z místa v případě příznivých letových podmínek vyzvedne vrtulník letecké záchranné služby a rychle jej dopraví do nemocničního zařízení k ošetření.

„K samotnému prověření vhodných míst se sešli hasiči společně se zdravotníky 2. května. K prověření bylo zvoleno takové roční období, kdy je část stezky ukrytá pod listy stromů a je tedy pro všechny zasahující nezbytné pracovat především s GPS souřadnicemi, které byly dříve zpracovány a zaneseny do speciální mapové struktury," sdělila tisková mluvčí HZS Libereckého kraje Jaroslava Benešová.


Tento mapový podklad vznikl na základě jednání s Leteckou záchrannou službou Libereckého kraje a navazuje na již zpracovaný traumaplán. V předchozích situacích při reálných zásazích bylo pro záchranu osob operačním střediskem nasazováno lezecké družstvo z obou nástupních míst, kam nejdále se lze přepravit hasičskou technikou, tedy buď do Spálova od vodní elektrárny, nebo ze strany Semil k místu zvanému Galerie. Zasahující museli pokračovat dále úzkou stezkou pouze pěšky. Pro následný transport osoby mají ve výbavě semilští hasiči speciální nosítka UT 2000, která urychlí transport po úzké stezce.

Samotného výcviku se kromě zasahujících hasičů ze Semil a JSDHO Semily a Železný Brod dále zúčastnili letečtí záchranáři a dále také členové Horské služby Jizerské hory, o.p.s.

„Na prověření nových míst pro záchranu jsme měli zatím jeden společný den, ale i tak se prokázalo, že jsme schopni významně zkrátit čas, za který se zraněná osoba dostane díky letecké technice co nejrychleji do nemocnice," dodala mluvčí krajských hasičů.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Krajští hasiči Zdeněk Vrána a Vojtěch Prášil získali v Německu zlato!
Koncem roku opustilo hasičský sbor deset dlouholetých příslušníků
Krajští hasiči drželi pietu za oběti tragédie v Praze
Výbuch v drogové laboratoři byl námětem cvičení složek IZS
Zahraniční štáb natáčí dokument o kynologovi Václavovi Vančurovi
V anketě Hasič roku 2022 uspěl Karel Čermák jako Zaměstnanec roku
Hřensko rok po požáru. Spolupráce mezi hasiči fungovala skvěle
Jednotka hasičů města Turnov získá novou zbrojnici
Hasiči mají tři nová vozidla vybavená systémem CCS Cobra
Hasiči-lezci plnili v Semilech a okolí náročné úkoly
Hasiči na Semilsku absolvovali cvičení zásahu u nehody se zraněnými
Hasiči zachraňovali chlapce spadlého na Riegrově stezce

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 9 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Maloskalské galerii zahájí výstavu nazvanou Mařka
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola
V Chuchelně uvízl na stromě paraglaidista
Obrazem: 19. ročník Spanilé jízdy Cyklostezkou Járy Cimrmana
Hořela skládka odpadu v Košťálově

Nejčtenější články

16.06.: Hořela skládka odpadu v Košťálově
16.06.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola
14.06.: V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT