Hasiči kvůli větru zasahovali celou noc, někde stále nejde elektřina

24.02.2020 11:02:30 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jablonec nad Jizerou,Poniklá,Turnov,Liberecký kraj,Pojizeří

Hasiči kvůli větru zasahovali celou noc, někde stále nejde elektřina

Aktualizováno k 16. hodině: Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu se začala vyplňovat a od nedělní 15. hodiny jednotky po celém Libereckém kraji vyjížděly k prvním událostem. Řešit začali hasiči nejdříve ucpané kanalizace a následné zatopení prostor v objektech. Pomocí čerpadel odčerpávali také několik sklepních prostor, které se vlivem deště začaly plnit vodou.

„Od 15. hodiny hasiči vyjeli k přibližně 200 událostem. Postupem času začaly události zvyšovat intenzitu a největší nápor hasiči zaznamenali od nedělní 20. hodiny, kdy se zintenzivňovaly události popadaných stromů na komunikace a ty bránily plynulému provozu. Stromy padaly také na dráty elektrického vedení nebo v několika případech na domy. V Liberci ve Vojanově ulici spadl strom na rodinný dům. Hasiči strom pomocí výškové techniky zajistili a pilami rozřezali. Strom uvěznil také obyvatele domu v Hanychovské ulici, hasiči místo události zajistili, ale kvůli nedostupné technice budou odstranění stromu řešit ještě během pondělí," shrnula tisková mluvčí HZS Libereckého kraje Lucie Hložková.

Následky nedělního silného větru Hasiči museli také řešit několik případů stržených nebo částečně uvolněných střech domů a objektů, ty museli pomocí výškové techniky zabezpečit.

Ve večerních hodinách v Dobřanech na Českolipsku najel vlak na spadlou větev v kolejišti, která poškodila jedoucí soupravu. Souprava tak nemohla pokračovat v jízdě. Ve vlaku cestovalo 30 cestujících, pro které byla dopravcem zajištěna náhradní přeprava.

Zastaven provoz je i na trati mezi Poniklou a Jabloncem nad Jizerou, kde jsou také spadlé stromy. Po celé republice byl ráno zastaven provoz na přibližně 20 tratích.

Silný vítr převrátil v Paceřicích na Liberecku na komunikaci I/35 ve směru na Turnov návěs nákladního automobilu. Návěs hasiči pomocí navijáku převrátili zpět na komunikaci a asistovali při přepravě do bezpečného místa mimo komunikaci. Po celou dobu zásahu byla komunikace uzavřena.

Ani sloupy elektrického vedení nedokázaly odolat síle větru. V Liberci ve Vesci spadly přes komunikaci a liberečtí hasiči museli ulici na nějakou dobu uzavřít.

V pondělí dopoledne jednotka SDH Maršovice spolu s jednotkou HZS LK stanice Jablonec nad Nisou, zasahovala u dopravní nehody osobního vozidla, které v katastru obce Maršovice, vyletělo z komunikace a narazilo do konstrukce autobusové zastávky. Nehoda se naštěstí obešla bez vážného zranění. Podrobnosti o této nehodě

Odstraňování spadlých stromů v Krásné na Jablonecku (autor Rudolf Kožený):


Silný vítr přidělal starosti i energetikům

Od nedělního rána byli v pohotovosti pracovníci poruchových čet, dispečeři i pracovníci call centra. Vichřice zasáhla v podvečerních hodinách nejdříve západ Čech, kde jsme kolem nedělní 18. hodiny řešili přes 2500 odběratelů bez elektřiny. Následně se vítr přesunul do středních a severních Čech. Zde byli v terénu především na Příbramsku, Benešovsku a Kutnohorsku. Z pohledu severních Čech byli největší problémy na Jablonecku, kde v neděli v podvečer řešili na 6500 odběratelů bez elektřiny.

„Nejhorší okamžik nastal o půlnoci, kdy dispečink ČEZ Distribuce evidoval přes 120 poruch na vedení vysokého napětí a další desítky poruch na vedení nízkého napětí. Bez elektřiny bylo na 80 tisíc odběratelů. V tento moment jsme řešili nejvíce poruch v Pardubickém kraji a to 23, dalších 18 poruch v kraji Libereckém, 15 ve Středočeském, 13 poruch na vedení vysokého napětí v kraji Ústeckém. Vítr se přesunul také na severní Moravu kde jsme dohromady v Olomouckém a Moravskoslezském kraji řešili 20 poruch na vedení vysokého napětí. Klidněji bylo již na západě Čech a také na Vysočině a kraji Zlínském," poznamenala tisková mluvčí ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

V 6 hodin ráno dispečink ČEZ Distribuce evidoval přes 90 poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny bylo na 27 tisíc odběrných míst. Přestalo foukat a dařilo se proto poruchy opravovat a připojovat zákazníky zpět k distribuční soustavě. Nejvíce poruch nyní řeší na severovýchodě Čech, tedy v kraji Libereckém (16 poruch na vn) a v kraji Ústeckém (12 poruch na vn) a v kraji Královehradeckém (12 poruch na vn). Nejvíce odběrných míst bez elektřiny aktuálně řešíme v kraji Středočeském (5600) a dále kraji Pardubickém (přes 5 tisíc).

Aktuální informace k pondělní 10. hodině

Následky nedělního silného větru<br />Autor: HZS Libereckého kraje Přestalo foukat, poruchy již nepřibývají, daří se připojovat k distribuční soustavě stále více zákazníků. Nejvíce poruch stále řeší v Libereckém, Ústeckém a Královéhradeckém kraji. „V terénu máme stovky montérů poruchových čet, intenzivně pracují na obnovení dodávky elektřiny. Poruchy je možné i nadále hlásit na bezplatnou linku 800 850 860, dále prostřednictvím www.bezstavy.cz a veškeré informace o lokalitách i předpokládané obnovení dodávky naleznou všichni na www.cezdistribuce.cz," dodala Lapáčková Beránková.

I nadále technici pracují na obnovení dodávky elektřiny do postižených lokalit. Aktuálně k 10. hodině dispečink ČEZ Distribuce evidoval 78 poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny je na 9 tisíc odběrných míst.

Situace se zlepšuje i na severovýchodě republiky. V Ústeckém kraji řeší aktuálně 6 poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny je 1100 odběrných míst, v Libereckém kraji zůstává bez elektřiny na 2500 odběrných místa a poruchové čety pracují na opravě 11 poruch. Také v Královéhradeckém kraji se podařilo z velké části obnovit dodávky elektřiny, nyní je bez napětí na 800 odběrných míst (v 8.00 to bylo 4 tisíce). Dodávky elektřiny jsou obnoveny téměř ve středních a západních Čechách, zde jsou bez elektřiny již jen desítky domácností. Práce pokračují slibně také na Moravě, v krajích Moravskoslezský a Olomoucký zůstává bez elektřiny dohromady na cca 2500 tisíce domácností.

„Stovky pracovníků poruchových čet i subdodavatelských firem pracují na obnovení dodávek na hladině vysokého i nízkého napětí. Obnovení dodávek elektřiny do postižených lokalit předpokládáme během dnešního dne," doplnila mluvčí ČEZ.

Distribuční call centrum na bezplatné lince 800 850 860 odbavilo od nedělního večera téměř 5 tisíc hovorů o poruchách, portál www.bezstavy.cz využilo od nedělního večera dosud 8600 zákazníků.

Aktualizace ke 13. hodině:

ČEZ Distribuce ke 13. hodině eviduje čtyři desítky poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny je na 3700 odběrných míst. Nejvíce odběrných míst zůstává bez elektřiny v Libereckém kraji, jedná se o zhruba 1500 domácností především na Semilsku a Jablonecku a opravují zde 8 poruch na vedení vysokého napětí.

V kraji Ústeckém řeší 3 poruchy vn a bez elektřiny jsou čtyři stovky domácností na Chomutovsku a Děčínsku, stejně tak ve středních Čechách, a to na Kutnohorsku. V Královehradeckém kraji obnovují nyní dodávku elektřiny do posledních tří stovek domácností, v dalších regionech pak jsou bez elektřiny již jen desítky domácností. Předpoklad kompletní obnovení dodávek elektřiny je v odpoledních a podvečerních hodinách.

Aktualizace k 16. hodině:

ČEZ Distribuce aktuálně eviduje již jen 9 poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny jen 1300 odběrných míst, převážně v Libereckém kraji. Zároveň poruchové čety pracují na obnovení dodávek elektřiny na hladině nízkého napětí.

„Předpokládáme obnovení dodávky v podvečerních hodinách. Distribuční call centrum vyřídilo během dnešního dne dosud 5 tisíc hovorů o poruchách (i s nedělí celkem 7100 hovorů), web www.bezstavy.cz využilo dosud 10 tisíc zákazníků. Prostřednictvím Krizového informačního systému bylo starostům a členům krizových štábů rozesláno přes 26 tisíc SMS. Předběžný odhad škod na distribučním zařízení ČEZ Distribuce je 15 milionů korun," sdělila tisková mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Orkán Sabine z pohledu ČEZ: 2755 poruch, škody za 25 milionů korun
Poškozené stromy po vichřici odstranili, parky v Turnově zpřístupněné
Energetici ještě opravují škody po orkánu Sabine
FOTO: Sabine lámala stromy i přímo v Semilech
Kvůli orkánu Sabine vyjeli krajští hasiči ke stovkám událostí
Orkán Sabine řádí. Nejhorší je situace v Plzeňském a Karlovarském kraji
Popadané stromy po nočním sněžení zaměstnaly hasiče v celém kraji

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 17 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Závody Světového poháru ve slalomu se jedou v Krkonoších

Svátkem pro české fanoušky alpského lyžování je víkendový závod Světového poháru ve sjezdu žen ve Špindlerově Mlýně i s hvězdami Michaelou Shiffrinovou a Petrou Vlhovou! Oba dny jsou na programu slalomy, v sobotu se jede v 9.30 a 12.30 a v neděli 9.15 a 12.15. Přehled pozvánek na aktuální víkend

Oba sledované turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informuje o kvalitě vody v pramenech Boží voda a pod Valdštejnem. Oba prameny jsou v současné době pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem ze dne 16. ledna vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná. Výsledky rozboru pramene Boží voda ze dne 19. ledna také vyhovují hygienickým limitům.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Putování za minerály pošesté čili geologicko-cestopisné přednášky
V noci z pátku na pondělí aneb Obrazy Pavly Soukupové
Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
Výsledky měření kvality ovzduší v Turnově 2022
Zásadská pralyže 2023 opět proběhne na fotbalovém stadionu

Nejčtenější články

26.01.: Jablonecká hala 2023 byla světová
27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!
27.01.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. ledna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT