Hasiči likvidovali lesní požáry u Frýdštejna a v Ralsku

14.05.2024 18:52:13 | Autor: Jaroslava Benešová, HZS Libereckého kraje | Rubrika: KRIMI | Obce: Malá Skála,Liberecký kraj

Hasiči likvidovali lesní požáry u Frýdštejna a v Ralsku

Profesionální a dobrovolné hasiče v Libereckém kraji zaměstnal v pondělí 13. května dvakrát požár lesního porostu. První kolem poledne na Jablonecku, druhý ve večerních hodinách na opačné straně kraje - na Českolipsku. V obou dvou případech byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu.

První událost, požár v lese u Frýdštejna, části obce Horky, byla na Krajské operační a informační středisko HZS Libereckého kraje nahlášena v 11:44. Operační důstojník vyhlásil třetí stupeň požárního poplachu, na místo bylo povoláno postupně celkem 12 hasičských jednotek.

Po příjezdu na místo události hasiči provedli průzkum a zjistili, že rozsah požáru je přibližně 100 krát 100 metrů. K lokalizaci a likvidaci nasadili čtyři proudy C a vzhledem k náročnému skalnatému terénu využili také D program pro hašení lesních požárů. Místo zásahu bylo rozděleno na dva úseky - první pro hašení a druhý pro dopravu vody z čerpacího stanoviště na Malé Skále. Kolem půl druhé odpolední velitel zásahu ohlásil lokalizaci požáru. Následně zasahující hasiči prováděli dohašovací práce, při kterých využili mj. termokameru k vyhledávání skrytých ohnisek. Zcela zlikvidován byl požár pár minut po 15. hodině. Příčinou jeho vzniku byla pravděpodobně manipulace s otevřeným ohněm.

Zasahující JPO: HZS Libereckého kraje stanice Turnov, Jablonec nad Nisou, Tanvald a Liberec, dále také jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí Frýdštejn, Malá Skála, Hodkovice nad Mohelkou, Příšovice, Maršovice, Turnov, Líšný, Rychnov u Jablonce nad Nisou

Požár lesního porostu na Českolipsku

Požár lesního porostu v Ralsku - Hradčany<br />Autor: HZS Libereckého krajeDruhý požár lesního porostu, u kterého hasiči během pondělka zasahovali, byl nahlášen na tísňovou linku po půl šesté večer - v lokalitě Ralska na Českolipsku, v katastru obce Hradčany. Byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu, na místo události vyjely celkem 4 jednotky profesionálních a 17 jednotek dobrovolných hasičů.

Práci hasičům částečně ztěžoval náročný lesní terén i meteorologické podmínky - foukající vítr. Rozsah požáru byl přibližně 150 na 150 metrů, místo zásahu bylo rozděleno na tři úseky. Na místo události bylo povoláno několik velkoobjemových cisternových automobilových stříkaček. K dostatečnému zásobování hasební látkou, vodou, hasiči zřídili čerpací stanoviště na zhruba tři kilometry vzdáleném Hradčanském rybníku a odtamtud pak zajišťovali kyvadlovou dopravu vody na požářiště. Bezpilotní letoun - dron s termokamerou monitoroval požářiště ze vzduchu pro lepší přehled velitele zásahu o požáru i jeho skrytých ohniscích.

Na místo události byla povolána také speciální technika - šestikolka ze stanice Turnov, kterou hasiči při zásahu využili pro přepravu hadic a materiálu na požářišti. K lokalizaci a likvidaci požáru hasiči nasadili celkem 7 vodních proudů - 6 proudů B a jeden proud D. Lokalizaci velitel zásahu ohlásil na operační středisko pár minut po 19. hodině, úplnou likvidaci požáru pak kolem 6. hodiny ranní. Vzhledem k tomu, že šlo o déle trvající zásah, bylo třeba zajistit kromě střídání hasičů také pitný režim a občerstvení pro zasahující.

Zasahující JPO: HZS Libereckého kraje - stanice Česká Lípa, Doksy, Liberec, Turnov. Dále také JSDHO Stráž pod Ralskem, Doksy, Doksy - Staré Splavy, Mimoň, Zákupy, Česká Lípa, Dubá, Brniště, Jablonné v Podještědí, Brniště, Stružnice, Tuhaň, Česká Lípa - Dobranov, Holany, Velenice, Svojkov, Bezděz.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 22 fotek)

 
 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Bystré nad Jizerou hořel les
Hasiči měli na čarodějnice trojnásobně více výjezdů než minulý rok
Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby
Hasiči zasahují u požáru paneláku v Železném Brodě
Letošní Velikonoce přinesly hasičům více výjezdů než ty loňské

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kultura v Železném Brodě v květnu
Odpolední zastavení s neziskovým sektorem v Turnově
Harrachové ve službách Habsburků: Po celé Evropě
Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
Den otevřených dveří hasičů v kraji přilákal 2500 fanoušků

Nejčtenější články

19.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
18.05.: Pohádkový les v Semilech bude letos O ohni a vodě
19.05.: Krkonošskému národnímu parku je 61 let, obhájil certifikát FSC

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT