Hasiči měli na čarodějnice trojnásobně více výjezdů než minulý rok

01.05.2024 23:47:32 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Železný Brod,Turnov,Liberecký kraj,Pojizeří

Hasiči měli na čarodějnice trojnásobně více výjezdů než minulý rok

Nadprůměrný počet výjezdů měli profesionální a dobrovolní hasiči v Libereckém kraji v úterý 30. dubna 2024 a během noci na 1. května. Zaměstnalo je celkem 60 událostí, což je oproti minulému roku trojnásobek.

„Během posledního dubnového dne jsme řešili na čtyři desítky událostí. Z toho jsme zasahovali u devíti požárů - ve zhruba polovině případů se jednalo o požár travního či lesního porostu, jednou o nedohašené ohniště. Události se obešly beze škod," uvedla tisková mluvčí HZS Libereckého kraje Jaroslava Benešová.

Několik požárů již během dne

Zásah u požáru Příchovice<br />Autor: HZS Libereckého krajeJiž v dopoledních hodinách zasahovali hasiči na Liberecku ve Starém Harcově v Liberci, kde se kvůli silnému větru vymklo kontrole pálení odpadu, požár se šířil na okolní křoviny a zahořely také na místě uskladněné dřevěné trámy. K lokalizaci a likvidaci zasahující hasiči nasadili dva proudy C.

K požáru dřevního odpadu v Desné dopoledne vyjeli profesionální hasiči ze stanice Tanvald. Na Českolipsku v obci Svébořice zaměstnal hasiče z Jablonného v Podještědí požár odpadu na skládce (o rozsahu přibližně 2 krát 2 metry).

Kolem půl druhé odpoledne vyjely jednotky z 2. stupně požárního poplachu do Příchovic k požáru lesního porostu. Po příjezdu na místo události hasiči nasadili postupnětři proudy C a jeden vysokotlaký proud, pomocí kterých požár rychle lokalizovali. Úplnou likvidaci ohlásil velitel zásahu ve 14:29.

Profesionální hasiče ze stanice Raspenava po 14. hodin zaměstnal požár na skalní vyhlídce na vrcholu Paličníku v Jizerských horách. Zasahující hasič zajištěný proti pádu v lezeckém postroji na místě provedl hašení pomocí ruční džberové stříkačky. Požár byl velmi rychle zlikvidován, událost se obešla beze škody.

Nechyběly ani dopravní nehody

Odstraňování stromu Nový Harcov v Liberci<br />Autor: HZS Libereckého krajeHasiče zaměstnaly také tři dopravní nehody. V Liberci a v Železném Brodě byly bez zranění.

„Po půl třetí odpoledne jsme zasahovali v Žandově na Českolipsku, kde v Nádražní ulici došlo k havárii nákladního automobilu převážejícího beton. To se převrátilo na bok. Zraněné osobě  poskytli první předlékařskou pomoc a předali ji do péče zdravotníků. K vyproštění havarovaného vozidla byl na místo události povolán jeřáb soukromé firmy. Hasiči také zajišťovali unikající provozní kapaliny. Náročný zásah trval do pozdních nočních hodin," upřesnila mluvčí hasičů.

Celkem šestnáctkrát hasiči poskytovali technickou pomoc. V souvislosti se silným větrem to bylo jedenáctkrát odstraňování popadaných stromů a větví z komunikací, aby byla zabezpečena jejich průjezdnost.

Filipojakubská noc a zásahy hasičů

Mezi devatenáctou hodinou večerní a sedmou ranní (1. května 2024) Krajské operační a informační středisko HZS Libereckého kraje přijalo oznámení 20 událostí. Pokud bychom to srovnali s rokem předchozím, řešených událostí bylo letos jednou tolik. Přičemž nejrušněji z hlediska výjezdů měli hasiči mezi šestou večerní a půlnocí. V pěti případech zasahovali u požárů odpadu spíše menšího rozsahu. Jednou v Jeřmanicích na Liberecku likvidovali "čarodějnický oheň", kdy se pálení vymklo kontrole.

Po půl sedmé večer v Českém Dubu jednotky z 2. stupně požárního poplachu zasahovaly u požáru uskladněné trávy a hnoje (požár o rozsahu asi 30x5 metrů). K lokalizaci a likvidaci hasiči použili 3 C proudy a jeden vysokotlaký proud. Požár se obešel beze škody, zhruba hodinu od nahlášení byl zcela zlikvidován.

Zásah hasičů<br />Autor: HZS Libereckého krajeKolem 19:45 hasičské jednotky z 2. stupně požárního poplachu zamířily do Bulovky na Frýdlantsku k požáru v rodinném domě. Požárem byla zasažená jedna místnost. Je třeba vyzdvihnout rychlý zásah tamějších dobrovolných hasičů, kteří požár velmi rychle lokalizovali. Při události byla zraněna jedna osoba - nadýchala se zplodinami hoření. Výše škody způsobená požárem byla předběžně stanovena na 100 tisíc korun, včasným zásahem JPO byly uchráněny hodnoty ve výši přibližně 4 milionů korun. Příčina vzniku požáru je v tuto chvíli předmětem vyšetřování.

Hasičské jednotky byly během noci také několikrát povolány k událostem v souvislosti s nahlášeným požárem. Ovšem po kontrole na místě události se ukázalo, že se jedná o "čarodějnické ohně" pod dohledem v místech, kde bylo pálení v souladu s platným nařízením Libereckého kraje a vyhlášenou výstrahou Českého hydrometeorologického ústavu.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 36 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů
Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby
Hasiči zachraňovali v Horní Branné kočku z dvacetimetrové výšky
Hasiči zasahují u požáru paneláku v Železném Brodě
Letošní Velikonoce přinesly hasičům více výjezdů než ty loňské
Hořel rodinný dům v Zásadě
Hořelo v hospodě pod nádražím v Liberci, celkem 15 zraněných

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přírodu na Sněžce opět chrání ochranné sítě
Policie šetří případ smrti mladého muže v Semilech
Memorandum o Ještědu má otevřít kraji možnost koupě objektu
Křížem krážem Semilskem až na Myší skálu
V Maloskalské galerii zahájí výstavu nazvanou Mařka

Nejčtenější články

17.06.: Policie šetří případ smrti mladého muže v Semilech
16.06.: Hořela skládka odpadu v Košťálově
16.06.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT