Hasiči odstraňovali v Košťálově z Olešky strom zamotaný v drátech
31.10.2017 20:00:14 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Košťálov,Semily,Liberecký kraj,Pojizeří
Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje nabídl Skupině ČEZ nad rámec svých zákonných povinností strategickou součinnost. Hlavním cílem spolupráce je, co nejrychleji obnovit dodávku elektrické energie do všech odběrných míst v kraji. Jen během úterního dopoledne pomáhali příslušníci HZS Libereckého kraje ve dvou případech - v Košťálově a Jindřichovicích pod Smrkem.
Po přechodu orkánu Herwart přes území Libereckého kraje bylo v neděli bez proudu 85 tisíc odběrných míst. Situace je k úterý výrazně lepší, ale stále platí režim kalamitního stavu. Z tohoto důvodu nabídl HZS LK dodavateli elektrické energie pomoc a technickou podporu, a to především s odstraněním stromů a jiných překážek v drátech elektrického vedení, nebo při zpřístupnění míst, kde technici energetické společnosti potřebují zasáhnout. V mnoha případech je pro terénní čety skupiny ČEZ obnovení dodávky v dané lokalitě velice technicky náročné, proto zasahují hasiči. Informace o stavu z pohledu energetiků v úterý dopoledne
„V 9:00 požádal technik skupiny ČEZ o pomoc se zpřístupněním místa vedení elektrických drátů. Utržené elektrické vedení se zamotalo do stromu, který poryv větru vyvrátil a strom i s dráty uvízl v řece Olešce. Do obce Košťálov vyjeli k zásahu profesionální hasiči ze stanice Semily a místní dobrovolná jednotka. Proud vody v řece byl tak silný, že hasiči nemohli použít připravený člun. Museli tedy za pomoci lanového jištění do vody. Strom, který ležel na vedení, rozřezali a dráty uvolnili," sdělila tisková mluvčí HZS Libereckého kraje Pavlína Bílková.
K druhému případu vyjely jednotky v úterý dopoledne do Jindřichovic pod Smrkem. „Profesionální hasiči ze stanice Raspenava a jindřichovičtí dobrovolní hasiči zde přes hodinu rozřezávali vyvrácenou vrbu, která celou vahou ležela na drátech elektrického vedení. Jednotky z montážní zdvihací plošiny provedly postupné odřezání větví a postupovaly dál po kmeni," doplnila mluvčí hasičů.
Hasiči zapůjčili ventilátory semilské nemocnici
Hasičům se tak v obou případech podařilo zpřístupnit technickým četám skupiny ČEZ místa událostí, aby mohly bezpečně pracovat na obnovení dodávek elektrické energie.
Technickou podporu a pomoc poskytl HZS Libereckého kraje také Městské nemocnici v Semilech. Nemocnice požádala hasiče o součinnost při řešení problému se závadou na vytápění. Proto, aby byl pacientům zajištěn tepelný komfort, poskytli hasiči nemocnici 20 kusů horkovzdušných ventilátorů. Stále se ještě poruchu nepodařilo opravit a ventilátory tedy poběží, dokud bude potřeba.
„V souvislosti s extrémní situací, která nastala po větrné smršti, kontaktoval HZS Libereckého kraje odpovědné pracovníky všech obcí s rozšířenou působností v kraji. I zde hasiči nabídli svou pomoc a technickou podporu při řešení mimořádných událostí v obcích," dodala mluvčí hasičů Pavlína Bílková.
Aktuální stav z pohledu energetiků
Aktuálně je bez elektřiny na 4500 odběrných míst na zásobovacím území ČEZ Distribuce. Bez napětí je 160 distribučních trafostanic a dispečink ČDZ Distribuce eviduje na 50 poruch na vedení vysokého napětí.
„Předpokládáme další zlepšení situace po dokončení oprav v úterý večer. Ve večerních hodinách předpokládáme další rušení kalamitního stavu, který dosud v šesti krajích trvá. V průběhu celého dne se dařilo opravovat poruchy, práce ale šly pomaleji než v předchozích dnech. Komplikace jsme měli především v terénu, kde jsme se na mnoha místech nemohli s těžkou technikou kvůli podmáčenému terénu vůbec dostat. Evidovali jsme také další poruchy již na opraveném vedení, kdy nám opět začaly do vedení padat stromy. Ty sice neskolil silný vítr, ale podmáčený terén. V současné době se nám daří odstraňovat poruchy jak na vysokém, tak i nízkém napětí. Předpokládáme, že v odstraňování poruch na vedení nízkého napětí budeme pokračovat i během středečního dne. Mělo by se jednat již jen o rekreační osady, chaty či jednotlivé domy," upřesnila tisková mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.
Důležité upozornění pro odběratele na hladině nízkého napětí:
V případě, že jste stále bez proudu a v okolí vidíte, že se například svítí, jede výtah atd. prosím nejprve zkontrolujte jističe ve svých domovech, následně volejte na bezplatnou linku ČEZ Distribuce 800 850 860. Budou se vás snažit připojit, jak nejdříve to bude možné.
Související články
Energetici napravují škody po vichřici, někde ale stále elektřina nejde
Varování před následky víkendové vichřice v Krkonoších
První výjezd zimní údržby komplikovala vichřice a popadané stromy
Krajští hasiči budou likvidovat následky vichřice ještě několik dní
Foto i Video: V Pojizeří jsou zvýšené hladiny řek
Potřebujete hasiče a nemáte signál mobilu? Volejte linku 112!
Kvůli popadaným stromům měli hasiči v kraji už 280 výjezdů
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Sbírka Krabice od bot prodlužuje provoz sběrných míst do 14. prosince
Diakonie ČCE se rozhodla prodloužit sbírku vánočních dárků Krabice od bot do 14. prosince. Pro štědré dárce tak bude ještě necelý týden otevřeno 66 sběrných míst, jejichž přehled je k dispozici na webu sbírky krabiceodbot.cz. V jejím patnáctém ročníku se během dvou týdnů na přelomu listopadu a prosince podařilo vybrat už 58 000 dárků pro děti z rodin ohrožených chudobou, stále však chybí dárky pro 7 000 dětí. Více podrobností
Silnice z Kuřívod na hranici kraje se dočkala rekonstrukce
Řidiči již mohou projet po 4,3 kilometru dlouhém zrekonstruovaném úseku silnice III/27235 od Kuřívod po hranici se Středočeským krajem. Stavbu za 53,5 milionu korun dokončila společnost Kuřívody SaM - COLAS, vzniklá spoluprací firem SaM silnice a mosty a COLAS CZ. Úsek je nyní bezpečný a připravený na každodenní provoz. „Jsem rád za další zrekonstruovanou silnici v Libereckém kraji. Naším cílem je zajistit bezpečné a plynulé silniční spojení v regionu. Letos kraj do oprav silnic a mostů investoval zhruba 1,27 miliardy korun, včetně prostředků ze Státního fondu dopravní infrastruktury a evropských zdrojů," uvedl Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy.
Nejnovější články
Biotop v Dolánkách se pomalu rýsuje
Vánoční sbírka Krabice od bot opět i v Libereckém kraji
Kam za sportem a zábavou o víkendu 13. a 14. prosince
Zimní sezonu v Harrachově odstartuje Skiopening
Hygodomu.cz – profesionální čistota u vás doma
Nejčtenější články
12.12.: Hygodomu.cz – profesionální čistota u vás doma
12.12.: Jilemnické náměstí obsadí tradiční vánoční jarmark
11.12.: Analýza odhalila 42 rizikových míst, kde hrozí obcím zaplavení bahnem
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.