Hasiči prošli v Hodkovicích výcvikem v plnění bambi vaku
03.04.2018 15:26:37 | Autor: Pavlína Bílková | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj
Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje zorganizoval ve středu 28. března taktické cvičení, při kterém si vybrané jednotky požární ochrany procvičily plnění závěsného vaku pod vrtulníkem Letecké služby Policie České republiky. Výcvik proběhl na letišti Hodkovice nad Mohelkou.
Jednotky měly naplánován společný příjezd v 16:00 hodin. Na místě výcviku vytvořily čety vždy o dvou družstvech a dvou CAS. Po příletu policejního vrtulníku Bell 412 HP Letecké služby Policie ČR proběhlo krátké bezpečnostní poučení cvičících od posádky vrtulníku a vedoucího výcviku. Následně provedla každá četa 2x naplnění závěsného vaku pod vrtulník pro letecké hašení za pomocí hadicového vedení „B" od vlastních CAS s použitím speciálních plnoprůtokových proudnic, které dodala posádka vrtulníku.
Cílem výcviku bylo procvičení činnosti jednotek PO v navádění vrtulníku za využití daných signálů ze země a především plnění závěsného vaku za účelem provádění leteckého hašení v místech, kde není možné z taktických a praktických důvodů provést plnění závěsného vaku z volné vodní hladiny. Bambi vak je integrovaný protipožární systém, který slouží k hašení požárů v podvěsu. Jedná se o nádobu v podobě vaku, která je zavěšena na laně pod vrtulníkem. Během několika hodinového výcviku bylo provedeno celkem 20 naplnění a shozů hasební vody.
„Profesionální i dobrovolní hasiči měli možnost projít výcvikem, který jim pomůže zvládnout poměrně náročnou činnost. Mohli si nasimulovat například ostrý zásah třeba u lesních požárů," komentoval odbornou přípravu jednotek přítomný plk. Jan Málek.
Bambi vak je integrovaný protipožární systém, který slouží k hašení požárů v podvěsu. Jedná se o nádobu v podobě vaku, která je zavěšena na laně pod vrtulníkem.
Níže uvedené jednotky PO jsou na základě účasti na tomto výcviku zařazeny do požárního poplachového plánu Libereckého kraje jako předurčené pro plnění závěsného vaku pod vrtulníkem.
Cvičení se účastnily tyto jednotky:
JPO HZS LK stanice Liberec
JPO HZS LK stanice Raspenava
JPO HZS LK stanice Jablonec nad Nisou
JPO HZSP SŽDDC stanice Liberec
JSDHO Český Dub
JSDHO Janov nad Nisou
JSDHO Frýdlant
JSDHO Hejnice
JSDHO Hodkovice nad Mohelkou
JSDHO Hrádek nad Nisou
JSDHO Liberec - Růžodol I.
JSDHO Liberec - Vratislavice nad Nisou
JSDHO Nové Město pod Smrkem
JSDHO Chotyně
JSDHO Osečná
JSDHO Příšovice
JSDHO Raspenava
JSDHO Rychnov u Jablonce nad Nisou
JSDHO Světlá pod Ještědem - Rozstán
JSDHO Višňová
Související články
V turnovské Maškově zahradě proběhlo cvičení hasičů
Hasiči ze stanice Liberec se pyšní novou výškovou technikou
Hasiči v Libereckém kraji budou testovat čtyřkolky Duster
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Pozor na jednodenní uzavírku u Penny v Turnově
V pondělí 15. prosince 2025 od 7:00 do 18:00 hodin bude silnice III/27926 - Sobotecká ulice -přechodně úplně uzavřena. Uzavírka se dotkne úseku od vjezdu na parkoviště k Penny po výjezd od parkoviště Maškovy zahrady směrem k vlakové zastávce. Dojde zde k napojení havarijního přepojení vodovodu. Objízdná trasa je vedena zmíněným výjezdem od Maškovy zahrady, kolem areálu koupaliště k výjezdu na kruhový objezd u zimního stadionu. Autobusová zastávka u Penny bude přesunuta na parkoviště Maškovy zahrady.
Sbírka Krabice od bot prodlužuje provoz sběrných míst do 14. prosince
Diakonie ČCE se rozhodla prodloužit sbírku vánočních dárků Krabice od bot do 14. prosince. Pro štědré dárce tak bude ještě necelý týden otevřeno 66 sběrných míst, jejichž přehled je k dispozici na webu sbírky krabiceodbot.cz. V jejím patnáctém ročníku se během dvou týdnů na přelomu listopadu a prosince podařilo vybrat už 58 000 dárků pro děti z rodin ohrožených chudobou, stále však chybí dárky pro 7 000 dětí. Více podrobností
Nejnovější články
Turnovská socha sv. Jan Nepomuckého je zpět!
Co nového v jízdním řádu od prosince 2025?
Harrachov hostí školení trenérů speciální olympiády
Biotop v Dolánkách se pomalu rýsuje
Vánoční sbírka Krabice od bot opět i v Libereckém kraji
Nejčtenější články
12.12.: Hygodomu.cz – profesionální čistota u vás doma
13.12.: Biotop v Dolánkách se pomalu rýsuje
13.12.: Kam za sportem a zábavou o víkendu 13. a 14. prosince
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.