Hasiči získali nově záchrannou seskokovou matraci

04.03.2024 19:42:32 | Autor: Jaroslava Benešová, HZS Libereckého kraje | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj

Hasiči získali nově záchrannou seskokovou matraci

Věc, která zvyšuje šance na přežití zachraňovaných osob při mimořádných událostech. Váží zhruba jako dospělý člověk a má výraznou žluto-zelenou barvu. To je záchranná seskoková matrace - novinka u HZS Libereckého kraje, kterou hasiči budou moci využít při zásazích, například u požárů výškových budov pro záchranu osob.

Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje má v tuto chvíli k dispozici jednu seskokovou matraci pořízenou z rozpočtu HZS České republiky na základě rozhodnutí generálního ředitele HZS ČR genpor. Vladimíra Vlčka. Pořizovací cena záchranné seskokové matrace Vetter SP 25 je 354 675 korun včetně DPH. Aktuálně je tento nový technický prostředek požární ochrany dislokovaný na centrální hasičské stanici v Liberci. Seskoková matrace umožňuje záchranu osob z výšky do 25 metrů.

„S ohledem na dojezdové časy a narůstající počet zásahů ve výškových budovách bychom rádi disponovali čtyřmi záchrannými matracemi - aby v každém okresu Libereckého kraje byla jedna, tedy na centrálních hasičských stanicích Liberec, Jablonec nad Nisou, Česká Lípa a Semily," říká za HZS Libereckého kraje ředitel plk. Jan Hadrbolec. HZS Libereckého kraje aktuálně připravuje žádost o financování z prostředků krizového fondu na jednání bezpečnostní rady kraje. Pokud bude tato žádost Bezpečnostní radou Libereckého kraje schválena, bude následně předložena radě kraje a zastupitelstvu kraje. „Pevně věřím, že tato naše žádost bude bezpečnostní radou kraje podpořena, nákup záchranných seskokových matrací dává smysl," dodává krajský ředitel profesionálních hasičů.

V pohotovosti do minuty

Vysoká přes dva metry a široká zhruba čtyři metry - takové jsou přibližné rozměry matrace, když je připravena na seskok zachraňovaných osob. Jejím dodavatelem je firma Nordstahl Servis, s.r.o. Hasiči ji v případě potřeby na místě mimořádné události dokáží uvést do pohotovostního stavu do jedné minuty, plnění se provádí vzduchem z tlakové lahve. K její obsluze pak jsou potřeba čtyři osoby.

Nafukovací záchrannou matraci smí hasiči u zásahu využít pouze v případě, kdy je jiná možnost záchrany osob z výšky vyloučená (není možné využít výškovou techniku) nebo pokud je to vzhledem k časové tísni nevyhnutelné.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Memorandum k výstavbě IVC v Turnově podepsáno
Tísňová linka 112 slaví v Česku 20 let
Liberecký kraj poskytl hasičům 5 milionů na auta a projekt nové stanice
Koncem roku opustilo hasičský sbor deset dlouholetých příslušníků
Krajští hasiči drželi pietu za oběti tragédie v Praze
Výbuch v drogové laboratoři byl námětem cvičení složek IZS
Zahraniční štáb natáčí dokument o kynologovi Václavovi Vančurovi
V anketě Hasič roku 2022 uspěl Karel Čermák jako Zaměstnanec roku
Hřensko rok po požáru. Spolupráce mezi hasiči fungovala skvěle
Jednotka hasičů města Turnov získá novou zbrojnici
Hasiči mají tři nová vozidla vybavená systémem CCS Cobra
Kraj podpoří nákup pozemku pro novou stanici hasičů v Jilemnici

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

VIDEO: Zbourali most u Čtveřína
V Libereckém kraji se loni vytřídilo 1581 tun elektrozařízení
Oficiál Tříška i loupežník Karaba. Za pohádkou do Lužických hor
Panovnici Marii Terezii připomene v lomnickém muzeu Zbyněk Sviták
Děti pečují o vzácné botanické lokality

Nejčtenější články

15.04.: Hasiči zasahují u požáru paneláku v Železném Brodě
14.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek čtvrtého jarního kola
14.04.: Ve 20. ročníku Krajský výrobek roku se ucházelo o titul 123 produktů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT