Hasičům v Libereckém kraji bude u vybraných zásahů pomáhat dron

26.04.2020 08:53:13 | Autor: Lucie Hložková | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj

Hasičům v Libereckém kraji bude u vybraných zásahů pomáhat dron

Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje začal s testováním bezpilotního letounu - dronu. Následuje tak Pardubický a Plzeňský kraj, kde se drony využívají a také se již několikrát osvědčily.

Dron DJI Matrice 210 RTK je nová posila hasičů v Libereckém kraji. Stroj byl spolufinancován z prostředků strukturálních a investičních fondů EU v rámci projektu Zvýšení připravenosti Hasičského záchranného sboru České republiky k řešení a řízení rizik způsobených změnou klimatu. Celková pořizovací cena včetně veškerého příslušenství byla 1 200 000 Kč. V jeho výbavě nechybí například termovizní či klasická kamera. Stroj zvládne na jednu sadu baterií ca 20 minut letu. Celkem je k dispozici šest sad baterií, včetně příslušného vybavení pro rychlé dobíjení. To umožňuje, vyjma výměny baterií, prakticky neomezenou přítomnost dronu ve vzduchu.

V současné době HZS Libereckého kraje čeká na ukončení řízení u Úřadu pro civilní letectví, což přinese HZS Libereckého kraje první piloty pro toto zařízení, přičemž již nyní je stanoven okruh dalších příslušníků HZS Libereckého kraje, zejména ze stanic v České Lípě, Liberci a krajského ředitelství v Liberci, kteří budou zapojeni do dalšího výcviku pilotů a operátorů tohoto stroje.

Bezpilotní letoun - dron pro hasiče v Libereckém kraji<br />Autor: HZS Libereckého kraje HZS Libereckého kraje se tak stane jedním z opěrných bodů v této oblasti a o využití dronu tak budou moci žádat i okolní HZS krajů. Dron bude sloužit hasičům při průzkumu místa zásahu. Své uplatnění může najít při hledání ohnisek požárů, pátrání po pohřešovaných osobách, identifikaci potencionálně nebezpečných látek, i jiných událostech. Obecně půjde o podporu rozhodovacího procesu velitele zásahu. Díky dronu lze nejen získat detailnější informace z průzkumu, ale i identifikovat překážky či okolnosti, které by mohly komplikovat řešení daného zásahu.

Nyní je dron v testovacím režimu. Probíhá intenzivní výcvik prvních pilotů a to i formou výcvikových letů v rámci taktických cvičení či při reálné zásahové činnosti. Cvičné nasazení si vyzkoušeli příslušníci HZS Libereckého kraje u požáru lesního porostu v obci Tuhaň na Českolipsku v sobotu 18. dubna. Ve výšce 100 metrů nad zemí monitoroval prostor požářiště a hasiči tak měli přesný obrázek o tom, jak to v místě zásahu vypadá, kde se naházejí skrytá ohniska požáru a o jakých teplotách.

Projekt byl spolufinancován z Evropských strukturálních a investičních fondů, konkrétně z Integrovaného regionálního operačního programu pro období 2014 - 2020.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Náročná činnost krajských hasičů v nouzovém stavu
Hořelo před restaurací u Blažků v Semilech
Na libereckém letišti havarovalo malé letadlo
Rána, kterou slyšeli v Pojizeří, nebyl výbuch ani meteorit, ale Gripen
Hasiči zasahují při požáru lesa v Horské Kamenici u Železného Brodu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hudební nástroje v knihovně? Nová služba v Liberci!
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola
Výstavu drahých kamenů v Lomnici obohatí model hradu Trosky
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 14. až 16. června
V Krkonošském muzeu otevřou výstavu o místních hasičích

Nejčtenější články

13.06.: Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2024
14.06.: Muzejní noc v Jilemnici naváže na oslavy 150 let místních hasičů
14.06.: V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT