Hejtman Martin Půta osobně zjišťoval, co chybí lidem v Rokytnici

28.02.2014 19:20:55 | Autor: Jiří Langer, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Rokytnice nad Jizerou

Hejtman Martin Půta osobně zjišťoval, co chybí lidem v Rokytnici

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta pokračoval v závěru minulého týdne v pravidelném setkávání se se zastupiteli obcí a měst a občany Libereckého kraje, tentokrát zavítal do Rokytnice nad Jizerou. Po celý den jej doprovázel starosta města Petr Matyáš.

Hejtman si postupně prohlédl firmy Eprona a.s., Tkalcovna TRK. s.r.o., Skiareál Tělovýchovné jednoty Spartak Rokytnice n. J. a.s., a po pracovním obědě se starosty okolních obcí navštívil ještě Domov důchodců, stanoviště ZZS Libereckého kraje a Domov dětí a mládeže Pod Střechou.

V závěru návštěvy pak besedoval s občany a zastupiteli města v místním Kulturním domě. S jednatelem akciové společnosti Eprona Bedřichem Kotkem hovořil hejtman o historii i současnosti firmy, která se zabývá tradiční výrobou usměrňovací a nabíjecí techniky. „Počátky výroby spadají do roku 1944, kdy byla do Rokytnice nad Jizerou přestěhována vybombardovaná berlínská pobočka firmy Siemens, a to nejen montáž zařízení, ale i výzkum a vývoj selenových usměrňovacích desek," upozornil jednatel s tím, že po válce vystřídal podnik několik majitelů (Křižík, Tesla, ČKD), ale výrobní program zůstal nezměněn.

Těsně před privatizací byl podnik součástí státního podniku Elektropřístroj Modřany a jako takový součástí koncernu ZSE Praha. „V roce 1990 byl podnik privatizován v první vlně kupónové privatizace a valná hromada nových vlastníků změnila jeho jméno na Eprona a.s.," uvedl Bedřich Kotek.

Krajský hejtman na návštěvě v Rokytnici nad Jizerou - Eprona<br />Autor: Archív KÚ Libereckého kraje Největším problémem podle něj je nedostatek techniků a dělníků na trhu práce, žel, je tomu tak i v Rokytnici nad Jizerou a v jeho firmě. O tom svědčí i současná nabídka zaměstnání - Elektromechanik, vyučen v oboru elektro nebo SPŠ, vyhláška 50, dělník/dělnice na elox, třísměnný provoz od pondělí do pátku, a servisní technik, vyučen v oboru elektro nebo SPŠ, vyhl. 50. „A právě třeba rekvalifikace, aby si třeba soustružník udělal zkoušky na tzv. 50, vlastně v republice neexistuje," postěžoval si ředitel.

„Prvním krokem k nápravě je zavedení určitých podmínek pro přijetí na gymnázia a také zavedení stipendií na podporu určitých oborů, mezi nimiž jsou i ty technické," upozornil hejtman s tím že letos kraj na motivační a prospěchová stipendia pro vybrané učňovské obory vyčlenil 2 milióny Kč.

O nedostatku odborníků, technicko-hospodářských pracovníků, hovořil také jednatel firmy RTK s.r.o. Luděk Hájek, absolvent textilní školy v Jilemnici. „Zásadním problémem do budoucna bude nedostatek lidí, kterých zaměstnáváme na 50. Je třeba, aby učňovské a střední odborné školství podpořily perspektivu tohoto odvětví, aby tradice textilu zůstala zachována, šance tu je," shrnul jednatel.

Podle něj je RTK, spol. s r. o. v Rokytnici nad Jizerou společnost, která navazuje na dlouholetou tradici textilní výroby v Rokytnici nad Jizerou. Základy firmy je tak možno nalézt v roce 1867. Vyráběly se zde vždy převážně bavlněné tkaniny a to hladké i žakárské, režné i barevné, určitou dobu měla firma i vlastní bělidlo, takže sama upravovala tkaniny do konečné prodejní podoby. V minulých letech prošla firma podstatnými změnami. 100%-ními vlastníky firmy se staly zahraniční firmy a to rakouská firma Linz Textil Holding AG a švýcarská firma Jenny Fabrics AG. „Přes padesát procent výroby jde do zahraničí, zejména do Švýcarska a severských zemí," doplnil Luděk Hájek.

Skiareál v Rokytnici nad Jizerou je největším zimním střediskem v Libereckém kraji, zdůraznil ředitel areálu Jiří Krtička, ale vzápětí připomněl, že je i v souvislosti s letošní nevydařenou zimou potřebné, aby se turistické sezóna prodloužila i na léto. V tom jej podpořil jak starosta tak zástupce petičního výboru Břetislav Patočka, který již několik let bojuje o zprovoznění lanovky i v letních měsících.

„Naším cílem je oživit turistický ruch i v létě. Je to jednou z možností jak dát lidem práci, když skončili textilky a další fabriky. Nadále se snažíme řešit problém s KRNAPem a ministerstvem životního prostředí, aby jízda na Lysou horu byla možná, byť s omezením třeba 500 lidí za den," řekl Bronislav Patočka.

Krajský hejtman na návštěvě v Rokytnici nad Jizerou - skiareál<br />Autor: Archív KÚ Libereckého kraje „Myslím, že by bylo ekologičtější, kdyby se lidé dostávali na hřebeny elektricky poháněnou lanovkou, než autobusy a auty na Mísečky," dodal s tím, že stanovisko ochránců přírody je zatím zamítavé. Důvodem prý je skutečnost, že horní stanice je v první, nejpřísněji chráněné zóně.

Hejtman přislíbil, že v nejbližší době situaci kolem možného letního provozu lanovky projedná se zástupci ministerstev životního prostředí i pro místní rozvoj.

Domov důchodců, příspěvkovou organizaci Libereckého kraje, představila ředitelka Hana Housová. Prozradila také, že domov potřebuje nový výtah pro imobilní klienty, a také úpravu terasy,  „Poskytujeme kvalitní péči pro 110 seniorů," podotkla ředitelka, která pro účastníky besedy hejtmana s personálem osobně upekla horký štrůdl.

Na stanovišti ZZS Libereckého kraje v Rokytnici přítomná posádka informovala hejtmana o problémech s pronájmem budovy a také o nutnosti pravidelné výměny opotřebených vozidel. Současná sanitka Amálka má najeto přes 330 tisíc kilometrů. „Jen za leden při této zimě jsme absolvovali na 120 výjezdů, včetně Harrachova. Problémy jsou s prokazováním zdravotního pojištění cizinců, zejména Poláků," řekla záchranářka.

Markéta Šmídová, ředitelka Domu dětí a mládeže v Rokytnici nad Jizerou Pod střechou, který začal fungovat v říjnu roku 1989 v prostorách bývalé „továrnické" vily naproti sportovní hale TJ Spartak, připravila pro hejtmana a starostu úkol zabalit a naplnit kremrole, které zde připravoval kroužek vaření a pečení. „Vše se podařilo," hlásila ředitelka domu Pod střechou, pod níž je v půdním prostoru stálá galerie výrobků dětí, které do Domu v hojném počtu docházejí.

Desítka odvážných dorazila na tradiční více než hodinovou besedu v Kulturním domě, byť olympijské hry v Soči vrcholily. Nechyběla tradiční témata - doprava, veřejné zakázky, obslužnost a samozřejmě již zmíněná lanovka.

„Jak jsem se z mnoha stran, včetně náčelníka lanových drah Tomáše Cvrčka, dozvěděl, mají občané Rokytnice a jejího okolí velký zájem na tom, aby se lanovka, která tu stojí už od roku 1996, rozjela i v létě. Všem jde hlavně o to, zvýšit zájem turistů o Rokytnici v letním období. Vypadá to tak, že nyní leží rozhodnutí na ministerstva životního prostředí. Pokusím se v nejbližší době se setkat s ministrem a přesvědčit jej, aby v co nejkratší době rozhodl," uzavřel hejtman.

Další den s hejtmanem je naplánován na 20. března do Harrachova.

Předchozí návštěvy hejtmana v Pojizeří:

Krajský hejtman Martin Půta zavítal do Poniklé

Hejtman Martin Půta navštívil Turnov

Jilemnice se hejtmanovi pochlubila nemocnicí, Dětským centrem i muzeem

FOTO: Semiláci besedovali s hejtmanem Martinem Půtou

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jubilejní 30. ročník Eurionu nabídne Midi Lidi i Bruna Ferrariho

Již 30. ročník festivalu Eurion Smržovka je tady! Každý rok v polovině srpna, bez jediného přerušení po třicet let, nabízí unikátní program, který ho výrazně odlišuje od okolních festivalů. Páteční večer 19. 8. nabídne vystoupení tuzemských kapel Midi Lidi, Bruno Ferrari, Kolektivní halucinace, Koně a prase, Povodí Ohře a Jirka Belmondo. Akce vypukne v 18 hodin již tradičně u Parkhotelu Smržovka. Vstupné je dobrovolné. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Výstavba zemního valu v Uhelné zastíní pohled na důl Turów

Krajský úřad Libereckého kraje obdržel od Polska zpracovanou dokumentaci projektu výstavby zemního valu v blízkosti obce Uhelná. Ten má částečně zabránit některým negativním vlivům dolu na příhraniční oblasti a zejména vylepší vizuální vjem při pohledu směrem k těžební jámě, kterou zastíní. Součástí vybudování zemního valu bude také výsadba několika tisíc listnatých a jehličnatých stromů i křovinatého podrostu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

ZasTenRock zve pojedenácté fanoušky hudby do Zásady
Velvary vyřadily Turnov z Mol cupu
Vydařený Den židovských památek v Turnově
Devátý ročník benefice Ušij tašku a zaměstnej člověka přináší novinky
Krajští policisté se zaměřili na dodržování rychlosti

Nejčtenější články

16.08.: I.A třída: Košťálov i Bělá vyhrály na hřištích soupeřů
16.08.: Přepeře vybojovaly bod za remízu v Ústí nad Labem
17.08.: Krajští policisté se zaměřili na dodržování rychlosti

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT