Hendikepovaní klienti APOSSu získali byty v Nové Vsi nad Nisou
13.09.2023 23:43:49 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Další etapa transformace sociálních služeb v Libereckém kraji je u konce. Nové bydlení získali postižení, o které pečuje krajská příspěvková organizace APOSS. V Nové Vsi vznikl domov pro devět osob s poruchami autistického spektra, mentálním a kombinovaným postižením.
„Jsem velmi rád za tento úspěšně dokončený projekt, který je promyšlenou součástí transformace sociálních služeb. Novoveští klienti již díky tomu nebudou muset žít v nevyhovujícím zázemí, jehož úroveň již dávno neodpovídala současným požadavkům na komfortní život handicapovaných. Největší přínos transformace spočívá totiž právě v tom, že sociální zařízení a životy jejich klientů povznese na úroveň, která odpovídá století jedenadvacátému," řekl hejtman Martin Půta.
„Cílem transformace je umožnit klientům zařízení sociálních služeb opustit velké instituce, respektive ústavy, a žít život podobný tomu, který žijí jejich zdraví vrstevníci. S podporou jsou schopni žít v běžných domácnostech, vykonávat obvyklé denní činnosti, zvládat péči o sebe samotné a chodit do zaměstnání či chráněného denního programu," upřesnil náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí Petr Tulpa.
Projekt APOSS Nová Ves patří k významným investicím kraje, již se povedlo poměrně rychle uskutečnit, a to i přes počáteční potíže s výběrem zhotovitele. I proto považuji za úspěch, že se stavba provedla vcelku rychle. Začala v prosinci 2021 a skončila letos v dubnu," poznamenal Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.
„Celkové náklady činily 68,4 milionu korun. „Bylo to přesně 68.445.854 korun. Přijatá dotace z Evropské unie a ze státního rozpočtu byla ve výši 44.162.631 korun, kraj poskytl 24.283.223 korun," vypočítal Jiří Ulvr, krajský radní pro řízení resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.
Do procesu transformace v rámci projektu ministerstva práce a sociálních věcí jako první vstoupily dvě krajské příspěvkové organizace pečující o handicapované: Domov Sluneční dvůr a někdejší Domov pro osoby se zdravotním postižením Mařenice, dnes pod názvem Ostara.
V Domově Sluneční dvůr na Českolipsku, kde projekt transformace odstartoval v roce 2007, byl již završen. Roku 2019 organizace zprovoznila obytný dům v České Lípě se třemi byty a jednou garsonkou pro 8 osob. V srpnu 2020 byl otevřen dům se dvěma byty v Sosnové pro 12 osob. Od října 2020 je v provozu dům pro 6 osob na Ladech v České Lípě. A koncem roku 2021 byly předány nové domovy v Jestřebí.
Klientky organizace Ostara od roku 2016 bydlí namísto objektu u lesa v Mařenicích ve čtyřech nových domech, dva jsou ve Cvikově a dva v Novém Boru. Celkové náklady na všechny čtyři domy, včetně vybavení, dosáhly téměř 55 milionů korun, z toho podíl kraje byl 9,2 milionu korun.
Nedávno bylo dokončeno bydlení pro osoby se zdravotním postižením v Raspenavě, jehož cílovou skupinou jsou děti a mládež od 3 do 26 let s těžším mentálním kombinovaným postižením a výraznou potřebou péče a podpory. Náklady činily 66 milionů korun, kraj přispěl 18 miliony.
Hotový je také Dům Jana v Hodkovicích nad Mohelkou, který slouží zvláště těm, kteří trpí roztroušenou sklerózou. Vyšel na 24 milionů, kraj poskytl 23,7 milionu. Příští rok na jaře by se měly začít budovat další domy APOSSU Ve Vratislavicích nad Nisou, kde vzniknou dva domovy pro 6 a 12 osob s poruchami autistického spektra, mentálním a kombinovaným postižením.
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 9 fotek)
Související články
Dům v Hodkovicích nabízí prostory pro osoby s roztroušenou sklerózou
Kraj postaví domovy pro hendikepované. Přednost dostává architektura
Aposs Liberec poděkoval hasičům z Turnova a Raspenavy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Krajský úřad Libereckého kraje bude 29. září uzavřen
V pátek 29. září 2023 bude budova Krajského úřadu Libereckého kraje z provozních důvodů uzavřena.
Výzkum, vývoj a inovace podpoří kraj více než čtyřmi miliony
Více než čtyři miliony korun rozdělí Liberecký kraj na podporu inovativních a neotřelých nápadů, začínajících podnikatelů nebo spolupráce podniků s výzkumnými centry v rámci svého Regionálního inovačního programu. Úspěšným projektům tyto finanční prostředky rozdělí formou inovačních, startovacích a technologických voucherů až do výše 200 tisíc korun. Záměr musí ještě schválit krajské zastupitelstvo. Žádat mohli zájemci od 1. května do 14. června. Konzultovat myšlenky a projekty bylo možné s pracovníky Libereckého kraje i podnikatelského inkubátoru Lipo.ink. Kraj přijal celkem 35 žádostí v celkové výši 6.254.504 korun do všech typů voucherů.
Nejnovější články
Odpadový Oskar 2023: V kraji mají nejméně odpadu znovu Dalešice
Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
Zahájili rekonstrukci hlavní silnice v Rokytnici nad Jizerou
Na Frýdlantsku se narodila vlčata
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 29. září do 1. října
Nejčtenější články
01.10.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
30.09.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 29. září do 1. října
29.09.: Vernisáž představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2024
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.