Historické budovy ožily při Dnech lidové architektury

20.07.2017 20:35:08 | Autor: Marie Šimice, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Historické budovy ožily při Dnech lidové architektury

Již po čtvrté mohli lidé navštívit v rámci Dnů lidové architektury vybrané stavby, které jsou pro náš kraj typické. Během letošního ročníku bylo zdarma zpřístupněno celkem čtrnáct objektů a ve většině z nich byl i doprovodný program.

Na Dny lidové architektury bylo zdarma zpřístupněno více jak deset objektů. Většina z nich běžně slouží jako muzea, která jsou veřejnosti pravidelně přístupná. Letos se proto Liberecký kraj rozhodl, že podpoří oživení staveb doprovodnými programy. Kromě prohlídek objektů, mohli návštěvníci například v Dolních Pertolticích pozorovat, jak se vaří v černé kuchyni nebo jak se praží a mele káva. U bývalého Beranova hostince v Trávníčku si lidé užili historické scénky s hostinským Beranem, vystoupení folklorního souboru Horačky a mohli si zakoupit i zajímavé lokální výrobky z Českodubska. V semilských roubenkách se návštěvníci seznámili s lidovými řemesly, jakými jsou například ruční zpracování ovčího rouna nebo keramická výroba.

Součástí dobového programu byla i zábava pro nejmenší. Postarali se o ni loutkáři, když dětem zahráli oblíbené pohádky. V Janatově mlýně v Buřanech většina příchozích ocenila zejména jeho autenticitu. Mlýn tentokrát nevypadal jako běžné muzeum, ale plně ožil. Návštěvníky prováděli průvodci v dobových kostýmech a lidé mohli vidět v provozu i místní malou vodní elektrárnu, mlýnské složení a míchačky na těsto. Velký zájem byl i o audiovizuální program ukazující historické i současné fotografie ze mlýna a z posledního pečení v roce 1988.

Do Dnů lidové architektury se zapojily i další objekty. Zdarma mohli lidé vidět také Víseckou rychtu v Kravařích, Památník K. H. Máchy v Doksech, Frýdlantský betlém, Führichův dům v Chrastavě, Bičíkův statek v Příšovicích a Běliště v Železném Brodě.

Nabídka objektů tradičně zapojených do akce Dny lidové architektury se letos rozšířila o další dva výjimečné objekty. Tím prvním byl areál domácí brusičské dílny skla v Harrachově z 18. století, takzvaná Harcubova chalupa, kterou dostalo na konci roku 2016 do správy Severočeské muzeum v Liberci. Objektem provázel ředitel Severočeského muzea a přišli si ho prohlédnout i sami místní obyvatelé, kteří zavzpomínali na rodinu Harcubových. Druhým nově zapojeným a v letošním roce zrekonstruovaným objektem byla takzvaná Liščí bouda na Kristiánově, kterou spravuje Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Dny lidové architektury u bývalého Beranova hostince v Trávníčku<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje „Přála bych si, aby se dařilo památky lidové architektury rekonstruovat a vracet jim původní podobu. Bývají to nákladné rekonstrukce a ne vždy na ně majitelé mají prostředky. Příkladem nadšení pro lidovou architekturu a vynikající spolupráce s Libereckým krajem je probíhající rekonstrukce Beranova hostince v Trávníčku, do které se pustili mladí nadšenci ze spolku Dubáci," vyzdvihla Květa Vinklátová, radní pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Při oficiálním zahájení Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska, které proběhlo 15. července v Muzeu lidových staveb ve Vysokém Chlumci u Sedlčan, byl Liberecký kraj opakovaně vysoce oceňován za propagaci lidové architektury. Před třemi lety navázal, jako první v republice, na celostátní formát. „Patří za to dík mé předchůdkyni Haně Maierové a kolegům z odboru. Jen mne trochu mrzí, že nám v kraji chybí podobný skanzen, jaký jsem viděla v Chlumci," posteskla si na závěr Vinklátová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dny lidové architektury opět přiblíží lidové stavby Libereckého kraje
Dny lidové architektury ukázaly návštěvníkům vesnické stavby v kraji

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Češi a Poláci chtějí společně zlepšit přeshraniční silniční spojení

Bezpečně a plynule přes hranice. Takový je název chystaného česko-polského projektu, jehož cílem je modernizace přeshraničních silničních spojení mezi těmito dvěma zeměmi. O plánovaných možnostech a vizích rokovali na krajském úřadu zástupci Libereckého kraje, zhořeleckého okresu, měst Hrádek nad Nisou a Bogatynia, ministerstva pro místní rozvoj, Euroregionu Nisa a dalších zúčastněných organizací. V rámci projektu je možné uvažovat o dvou propojeních, která by zkvalitnila dopravu a přeshraniční cestování v kraji. Prvním z nich je trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou a přes česko-polský hraniční přechod dál do polského Porajówa. Druhá trasa by pak vedla z polské Bogatynie přes hraniční přechod Bogatynia/Kunratice na Frýdlant. Mělo by se jednat o úpravy silnic včetně mostů.

Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Benecko Freeride 2022
Skleněná šatna představí v Železném Brodě modely i šperky z přehlídek
Fotbalisté FK Přepeře zažili nejúspěšnější sezonu ve své historii
Kraj podpoří opravu věže kostela svatého Mikuláše v Horní Branné
Do lomnického Aionu přijede Honza Křížek

Nejčtenější články

25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
26.06.: Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
26.06.: Osmý ročník turnaje O Pelechovský pohár vyhrál tým Proseč C. F.

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT