Historicky první semilské referendum proběhne 22. března

06.02.2013 17:04:53 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Historicky první semilské referendum proběhne 22. března

V petici proti vybudování geotermální elektrárny v Semilech se sešel dostatečný počet podpisů, takže bylo jasné, že bude k otázce vyhlášeno místní referendum. Na pondělním zasedání zastupitelstva města Semily byl termín tohoto referenda stanoven na 22. března.

Od využití geotermální energie si město Semily slibuje vznik pracovních míst (přímých i agregovaných), snížení nákladů na život (levnější teplo) a příjem pro rozpočet města až 6 milionů korun za rok. Přesto vedení města uspořádalo petici proti a nyní vyhlašuje referendum, aby občané o takto důležité otázce pro budoucnost města mohli rozhodnout sami. Otázka referenda bude znít: „Jste pro vybudování geotermální elektrárny s přidruženou výrobou tepla v katastrálním území města Semily?"

Město Semily v souběhu s druhým kolem prezidentských voleb (25. a 26. 1. 2013) vyzvalo své občany k vyslovení případného negativního názoru na výstavbu geotermální elektrárny s výtopnou v Semilech. Petice zněla: „Zastupitelé města Semily v posledních pěti letech opakovaně rozhodli o krocích vedoucích k využití geotermální energie v Semilech. Realizace projektu geotermální elektrárny a výtopny v Řekách je díky investorovi před schválením. Pokud si využití geotermální energie v Semilech nepřejete, pokud jste PROTI, podepište prosím tento petiční arch. My, níže podepsaní  obyvatelé  města Semily, svým podpisem petice se vyjadřujeme PROTI využití geotermální energie v Semilech."

Proti projektu se vyslovilo 36,89 % z těch voličů, kteří se zúčastnili 2. kola prezidentských voleb, tedy 22,18 % ze všech voličů. Celkem se podepsalo 1 567 občanů. Petici předcházela dvě setkání s odborníky (seizmolog, geolog, odborník na geotermální energii).

Místní referendum proběhne v Semilech 22. března 2013 v obvyklých volebních místnostech v čase od 10 do 22 hod. Občané budou anonymně v místním referendu odpovídat na dotaz: „Jste pro vybudování geotermální elektrárny s přidruženou výrobou tepla v katastrálním území města Semily?"

Podle zákona o místním referendu pokud se zúčastní alespoň 35 % všech voličů a 25 % ze všech voličů se přikloní k jedné z variant, je výsledek pro město Semily závazný. Využití geotermální energie je pro město natolik dlouhodobým projektem, že považujeme zapojení občanů do rozhodování za nezbytné.

Shrnutí historie projektu geotermální elektrárny:

Na projektu využití geotermální energie město Semily pracuje od roku 2007. Tehdy byla zpracována Územní energetická koncepce, jejímž závěrem bylo doporučení využití geotermální energie, pro kterou jsou v Semilech vhodné podmínky.

Následně byl prostor pro výstavbu geotermální elektrárny zanesen do územního plánu. Jedná se o pozemek města Semily. K tomuto pozemku bylo zažádáno o připojovací kapacitu do distribuční soustavy. Žádosti bylo vyhověno. Dále jsme nechali ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí zpracovat Geofyzikální průzkum, který potvrdil lokalitu jako nadějnou.

Aktuálně přistoupil na podmínky města investor ENTERGEO, SE. Podmínky jsou zveřejněny jako otevřený záměr na stránkách města Semily, do doby schválení smlouvy o spolupráci mezi městem a investorem jsou minimálními. Smlouva bude uzavřena s tím investorem, který nabídne nejlepší podmínky pro město.

Související články:

Občané Semil rozhodnou o geotermální elektrárně v referendu

V Semilech se přiblížili k realizaci unikátní geotermální elektrárny + shrnutí projektu

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Závody Světového poháru ve slalomu se jedou v Krkonoších

Svátkem pro české fanoušky alpského lyžování je víkendový závod Světového poháru ve sjezdu žen ve Špindlerově Mlýně i s hvězdami Michaelou Shiffrinovou a Petrou Vlhovou! Oba dny jsou na programu slalomy, v sobotu se jede v 9.30 a 12.30 a v neděli 9.15 a 12.15. Přehled pozvánek na aktuální víkend

Oba sledované turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informuje o kvalitě vody v pramenech Boží voda a pod Valdštejnem. Oba prameny jsou v současné době pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem ze dne 16. ledna vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná. Výsledky rozboru pramene Boží voda ze dne 19. ledna také vyhovují hygienickým limitům.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Putování za minerály pošesté čili geologicko-cestopisné přednášky
V noci z pátku na pondělí aneb Obrazy Pavly Soukupové
Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
Výsledky měření kvality ovzduší v Turnově 2022
Zásadská pralyže 2023 opět proběhne na fotbalovém stadionu

Nejčtenější články

26.01.: Jablonecká hala 2023 byla světová
27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!
27.01.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. ledna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT