Historii turnovské galerie zakončí výstava o expedičním horolezectví

13.01.2017 14:34:03 | Autor: mcrt | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Historii turnovské galerie zakončí výstava o expedičním horolezectví

Na jaře letošního roku se v Muzeu Českého ráje v Turnově završí první etapa prací na přípravách nové expozice věnující se horolezectví v Českém ráji. Přípravy a plánování jsou nyní zdárně u konce a začne se stavět. Základem bude celková přestavba galerie, kam si více než čtyři desetiletí hledali návštěvníci cestu za muzejními výstavami nebo k rozměrnému obrazu Pobití Sasíků pod Hrubou skálou. Mimochodem ten bude jediným, který zde zůstane.

Vše ostatní zmizí a bude nahrazeno zbrusu novým výstavním prostorem věnovaným tradičnímu sportovnímu odvětví našeho regionu. Také proto si jako téma poslední výstavy, kterou zakončí historii této galerie, vybrali horolezectví. Chtěli by jím končit a v roce 2019 v nových výstavních prostorách zase začínat.

Poslední akce ve stávající muzejní galerii proběhne v termínu 19. leden - 26. únor 2017. Bude to výstava Jana Červinky s názvem Okamžiky z historie československého expedičního horolezectví, která představí poválečný vývoj československého expedičního horolezectví na životním příběhu Jana Červinky. Autor se narodil roku 1930 v Opavě a v tomto směru patří

k těm nejpovolanějším. Náležel k prvním členům národních horolezeckých týmů a účastníkům prvních národních horolezeckých expedic. Začátky jeho kariéry jsou spojeny s počátky dobývání dosud nezdolaných vrcholů po celém světě. Zúčastnil se významných výprav na Kavkaz na konci 50. let, do Hindúkuše v 60. letech a do Himálaje v letech sedmdesátých. Jeho horolezecká kariéra trvala více než neuvěřitelných šedesát let - od začátku na skalách v moravském Rabštejně na konci 40. let, přes zdolání nejvyšší hory Severní Ameriky Denali na Aljašce ve věku 62 let v roce 1994 až po poslední výstup na Mont Blanc, který uskutečnil ve věku 76 let v roce 2006.

Fotografie a materiály z archivu Jana Červinky nabízí jedinečný pohled na pozapomenutou historii horolezeckých expedic se vším, co k tomu patří. Návštěvníkům bude představen způsob tréninku v 50. a 60. letech minulého století, tehdejší ekonomická situace a přípravy na expedici i průběh samotných expedic z pohledu člověka žijícího za železnou oponou.

V neposlední řadě stojí za upozornění, že autorem velké části obrazového materiálu je sám autor výstavy, ale třeba i známý fotograf hor Vilém Heckel.

Výstava bude zahájena 19. ledna a potrvá až do 26. února.

Související články:

Muzeum Českého ráje pořádá cyklus přednášek Putování za minerály

V turnovském muzeu vystavují poklady z depozitáře drahých kamenů

130 let turnovského muzea připomenou bilanční výstavou

Na Dlaskově statku připomínají, jak zde hospodařil jeho majitel

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Češi a Poláci chtějí společně zlepšit přeshraniční silniční spojení

Bezpečně a plynule přes hranice. Takový je název chystaného česko-polského projektu, jehož cílem je modernizace přeshraničních silničních spojení mezi těmito dvěma zeměmi. O plánovaných možnostech a vizích rokovali na krajském úřadu zástupci Libereckého kraje, zhořeleckého okresu, měst Hrádek nad Nisou a Bogatynia, ministerstva pro místní rozvoj, Euroregionu Nisa a dalších zúčastněných organizací. V rámci projektu je možné uvažovat o dvou propojeních, která by zkvalitnila dopravu a přeshraniční cestování v kraji. Prvním z nich je trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou a přes česko-polský hraniční přechod dál do polského Porajówa. Druhá trasa by pak vedla z polské Bogatynie přes hraniční přechod Bogatynia/Kunratice na Frýdlant. Mělo by se jednat o úpravy silnic včetně mostů.

Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Benecko Freeride 2022
Skleněná šatna představí v Železném Brodě modely i šperky z přehlídek
Fotbalisté FK Přepeře zažili nejúspěšnější sezonu ve své historii
Kraj podpoří opravu věže kostela svatého Mikuláše v Horní Branné
Do lomnického Aionu přijede Honza Křížek

Nejčtenější články

25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
26.06.: Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
27.06.: Fotbalisté FK Přepeře zažili nejúspěšnější sezonu ve své historii

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT