Hned dva přechody v Semilech budou bezpečnější
29.02.2024 17:41:58 | Autor: Šárka Lapáčková Beránková | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily
V ulici Jatecká a v ulici Luční v Semilech byly slavnostně otevřeny dva nové osvětlené přechody. Nadace ČEZ přispěla na výstavbu částkou 120 tisíc korun.
V minulosti nebylo úplně bezpečné přecházení ani v jedné z obou ulic, protože chybělo osvětlení přechodů. Ulice Jatecká je spojnicí centra města se sběrným dvorem a se sídlištěm Řeky, kde žije téměř jedna třetina obyvatel města Semily a kde je jedna ze tří základních škol, speciální základní škola a dva domy pro seniory s pečovatelskou službou. A ulice Luční v blízkosti vlakového nádraží a sportovního areálu, kam dochází děti i dospělí za sportem, nedaleko je i mateřská školka a autobusové nádraží.
„Oba přechody jsou důležitými spojnicemi ve městě a jejich osvětlení výrazně zvýší bezpečnost obyvatel Semil. V blízkosti jsou základní a speciální škola i domovy pro seniory a právě děti a senioři patří k nejohroženějším skupinám. Auta zde jezdí poměrně rychle, jsme proto velmi rádi, že Nadace ČEZ podpořila osvětlení a tím i bezpečnost chodců," pochvaluje si Lena Mlejnková, starostka Semil.
Osvětlení přechodů umožní řidičům vidět přecházející osoby lépe a včas a přispěje k větší bezpečnosti nejen obyvatel Semil, ale i návštěvníků a turistů. Osvětlení chrání chodce při přecházení, protože jsou mnohem lépe viditelní, především po setmění a zlepší i přehlednost dopravní situace pro řidiče projíždějících vozidel. Přes frekventovanou silnici denně přejdou desítky dětí i dospělých a nové osvětlení výrazně zvýší jejich bezpečnost.
Města a obce mají možnost bezpečnost na rušných komunikacích v blízkosti škol, školek a další veřejných budov ovlivnit. Od roku 2013 běží grantové řízení Oranžový přechod Nadace ČEZ. V duchu základního bezpečnostního hesla na silnicích Vidět a být viděn podporujeme česká města a obce v budování osvětlených přechodů. V místech, kde se pohybuje hodně lidí včetně malých dětí, platí toto pravidlo dvojnásob. Věděli jste, že kvalitní osvětlení přechodu dokáže snížit počet střetů s chodci na přechodech až o 65 procent?! Mezi nejtragičtější příčiny dopravních nehod zaviněných řidiči bohužel stále patří nedání přednosti chodci na vyznačeném přechodu. Ohroženi na přechodech bývají zejména senioři a děti.
Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice. Více informací na www.nadacecez.cz.
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
S podporou kraje bude i letos probíhat vyšetření včelích nákaz
Liberecký kraj i letos pokračuje v podpoře monitoringu výskytu závažných onemocnění včel - moru a hniloby včelího plodu. Včasná lokalizace a likvidace ohniska totiž zamezuje šíření těchto velmi nebezpečných nákaz. Krajští radní proto na svém jednání schválili dotaci ve výši 450 tisíc korun pro Český svaz včelařů, okresní organizaci Liberec, která zastupuje včelaře z celého Libereckého kraje. Její členové vyšetření včelstev na území Libereckého kraje opět zajistí ve spolupráci s Krajskou veterinární správou.
Návrat starých jabloní do jabloneckých zahrad
Jablonec nad Nisou nabídne svým obyvatelům 160 jabloní starých českých odrůd za symbolických 160 korun. O stromy určené pro výsadbu na pozemcích v katastru města se mohou zájemci přihlásit od května do konce června 2026. O přidělení stromu rozhodne pořadí doručení žádosti. Další informace na Našem Jablonecku
Nejnovější články
FOTO: Hořelo v objektu bývalé pily v Krásné
Chystají 9. ročník inline závodu O pohár starosty města Turnova
Liberecký kraj zná vítěze soutěže Regionální potravina 2026
Nezaměstnanost v Libereckém kraji činila v dubnu 5,7 procenta
V Turnově si připomněli Den vítězství
Nejčtenější články
11.05.: Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2025 získalo šest oceněných
12.05.: Liberecký kraj rozdělí půl milionu na bezpečnější trailové tratě
11.05.: Kraj v rytmu ZUŠ Open: umění zaplní náměstí, parky i zahrady
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.