Hodina Země upozorňuje na nejistou budoucnost

27.03.2019 11:26:36 | Autor: Hana Machů | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Hodina Země upozorňuje na nejistou budoucnost

Miliony lidí po celém světě v sobotu 30. března 2019 od 20.30 zhasnou ve svých obcích, obývácích i firmách. Dají tak symbolicky najevo, že vnímají, jak se mění klima Země a že jim záleží na tom, v jakém světě budeme žít. Celosvětová kampaň Hodina Země upozorňuje, že se urychleně musí skončit s využíváním fosilních paliv.

Ne "někdy", ale už teď, do deseti let je heslo kampaně. Jde podle organizátorů o budoucnost mladé generace a všech následujících. V České republice akci koordinuje Ekologický institut Veronica.

Symbolické zhasnutí na jednu hodinu samozřejmě nestačí. Proto se i mnoho ze 104 obcí v ČR, které se doposud zaregistrovaly do letošní kampaně, dobrovolně zavázalo k dalším činům v oblasti ochrany životního prostředí a klimatu. Jeden z nejkomplexnějších klimatických závazků si letos například stanovil Frýdek-Místek. Chce kromě jiného snížit energetickou náročnost budov, snížit spotřebu energií, podpořit centrální soustavu zásobování tepelnou energií, podpořit výměnu topných systémů v domácnostech za nízkoemisní či bezemisní. Prostějov chce více fotovoltaických panelů na budovách a zlepšit využití dešťové vody pro různé účely. V Ořechově zavedou kompostéry na bioodpad do každé domácnosti. Další obce podpoří veřejnou hromadnou dopravu, chtějí zavádět nízkoemisní pohony vozidel a podpořit sdílení jízdních kol.

Se splněnými závazky obcí musí jít ruku v ruce zodpovědná klimatická politika představitelů na všech úrovních - krajů i státu. Nutná je i uvědomělá změna chování občanů, kteří zateplí své domy, budou využívat hromadnou dopravu, omezí konzumaci živočišných produktů a zastaví létání. Ve vyspělých zemích je totiž nutné přestat spalovat fosilní paliva, zefektivnit průmysl, změnit složení naší stravy a snížit spotřebu. Jen takto zajistíme tolik potřebný rapidní pokles emisí skleníkových plynů - kdy do roku 2030 je potřeba snížit emise na polovinu a do roku 2050 na nulu. Jen tímto postupem můžeme dosáhnout toho, že klimatické změny budou sice výrazné, ale zvládnutelné - jak potvrdil v říjnu 2018 i Mezivládní panel pro klimatickou změnu (IPPC).

Letošní Hodina Země se koná dva týdny poté, co v největší klimatické akci v historii 1,5 milionu studentů po celém světě jasně žádalo, aby svět na varovné zprávy IPCC reagoval činy, ne slovy. Urgují konec doby uhelné, konec spalování fosilních paliv. Řešení je ovšem na politicích, vedení firem, představitelích samospráv a každém jednotlivci. „Skláníme se před tím, jak mladí lidé zodpovědně vnímají varování vědců. Dospělí v tomto selhali," řekla Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica. „Mnozí z nich si svoji nejistou budoucnost velmi dobře uvědomují. Je velmi smutné, že většinová společnost, v čele s politickou reprezentací, ignoruje vědecky podložené informace a není ochotna přistoupit na zastavení využívání fosilních paliv a na rychlé transformaci ekonomiky směrem k dekarbonizaci."

Hodina Země je nejrozsáhlejší celosvětová klimatická akce, ve které si od roku 2007 miliony lidí připomínají nutnost snížení příspěvku lidstva ke změnám klimatu. V roce 2018 se zapojilo 188 zemí, ve kterých na hodinu zhaslo přes 18 000 památek. V České republice se k akci pravidelně připojuje více než 150 měst a obcí, desítky firem a tisíce jednotlivců.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na podporu obchodů na venkově rozdělí kraj téměř čtyři a půl milionu

Malé prodejny na venkově i letos podpořil Liberecký kraj, a to prostřednictvím dotačního programu nazvaného Obchůdek 2021+. Peníze zamíří do obcí do tisíce obyvatel, případně do obcí do tří tisíc obyvatel, v jejichž místních částech žije méně než tisícovka lidí a na jejichž území se nachází nejvýše jedna maloobchodní prodejna s převahou prodeje potravin a nápojů. „V programu bylo stejně jako v předchozím roce k dispozici 4,4 milionu korun. 3,8 milionu poskytlo ze svého rozpočtu ministerstvo průmyslu a obchodu a šesti sty tisíci korunami přispěl Liberecký kraj," uvedl Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Skleníky v liberecké botanické zahradě se dočkají obnovy

Více než 20 let staré opláštění skleníků v liberecké botanické zahradě se dočká obnovy. Liberecký kraj poskytne na tento projekt celkem 2 160 000 korun mimo běžný rozpočet organizace. Nové skleníky bude mít botanická zahrada ještě letos, s nejvyšší pravděpodobností už na konci října letošního roku. „Opláštění skleníků v botanické zahradě je v nevyhovujícím stavu. Je poškozené UV zářením, má mnoho prasklin v plexiskle, které navíc zarůstá mechem. Netěsní tam také střechy i okna. Rozhodli jsme se proto vyhovět žádosti pana ředitele Václava Lenka o účelový příspěvek mimo rozpočet organizace a poskytneme botanické zahradě na obnovu skleníků 2 160 000 korun," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Pašijové hry zahájí novou sezonu na Valdštejně
Podzemí vydá poklady na Velký pátek. 14 jeskyní začne sezonu dřív
Na Zákupech zpřístupní nové interiéry, vzdají poctu Habsburkům
Paňmaminko, utonuli jsme zimu. Dlaskův statek slaví Velikonoce
Šestá výstava v Original Gallery je ve stylu kubismu

Nejčtenější články

26.03.: Silnice kolem Souše bude od čtvrtka 28. března opět průjezdná
25.03.: Sváteční prohlídky připravili na Rotštejně
27.03.: 8 metrů – letošní maximum na Mapě republiky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT